Ćwiczenia fizyczne Leczenie Typ 2

Znaczenie wysiłku fizycznego w leczeniu cukrzycy typu 2. Metoda 10 tysięcy kroków

Wysiłek fizyczny to obok diety i farmakoterapii jeden z trzech podstawowych elementów leczenia cukrzycy typu 2. Oczywistym problemem aktywności fizycznej jest brak motywacji a najczęściej brak czasu. Obecny tryb życia nie sprzyja spędzaniu długich godzin na siłowni czy fitnessie. Warto jednak zacząć od prostych kroków, jak przejście do sklepu na zakupy pieszo czy dojazd do pracy rowerem zamiast autem. To fakty poparte badaniami. Obecna aura i pora roku najbardziej sprzyjają aktywności fizycznej. Warto więc produktywnie wykorzystać ten przychylny czas.

Od czegoś trzeba zacząć

Według ekspertów, wykonanie 10 tys. kroków dziennie w ciągu 2‒3 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 aż o 1/3. A czy tyle kroków to rzeczywiście niewykonalna liczba? Otóż niekoniecznie. Dla osoby o wzroście ok. 160 cm to ok. 6 km, natomiast osoba o wzroście 180 cm zrobi w ten sposób już 7 km. Codziennie dokonujemy małych wyborów, o dojeździe do pracy czy sklepu samochodem. Jeśli odległość nie jest kilkunastokilometrowa, czy nie warto poświęcić odrobiny czasu i zrobić coś dla własnego zdrowia? Nie wymaga to diametralnych zmian trybu życia. Ogromne znaczenie będzie miało chodzenie po schodach, spacer czy marsz szybszym tempem niż normalnie. Na początek naprawdę wystarczy, jeśli przejdziemy jeden przystanek autobusowy w drodze do pracy i dwa w powrotnej – uzbiera się już 2,5 km.

 

Kluczem odpowiednia motywacja

Jak wiadomo, dla większości osób największą motywacją jest spadek wagi, lub patrząc z drugiej strony, możliwość zjedzenia ulubionego dania. Może niektórych do wysiłku przekona informacja, ile kalorii spala określona aktywność fizyczna. Dobrą motywacją do wdrożenia planu „10 tysięcy kroków” jest zakup krokomierza. Dziś w motywowaniu do pilnowania zdrowego stylu życia sprzyja mnóstwo dostępnych aplikacji, które liczą nam kroki i monitorują wykonywany wysiłek fizyczny.

Pamiętajmy, że sport to endorfiny – hormony szczęścia, które uwalniają się w trakcie wysiłku i doskonale wpływają na samopoczucie naszego organizmu.

 

Źródła:

1. 10 tysięcy kroków dziennie receptą na zdrowie i doskonałą kondycję. http://www.zdrowienacodzien.pl/a-67-10-tysiecy-krokow-dziennie-recepta-na-zdrowie-i-doskonala-kondycje/

2. Magia 10 tysięcy kroków dziennie. https://potreningu.pl/articles/5642/magia-10-tysiecy-krokow-dziennie

3. 10 tysięcy kroków oddala od cukrzycy. https://www.mp.pl/cukrzyca/aktualnosci/93182,10-tysiecy-krokow-dziennie-oddala-od-cukrzycy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.