boze narodzenie cukrzyca

Święta i cukrzyca

boze narodzenie cukrzyca
Boże Narodzenie może sprawić, że kontrola cukrzycy przestanie być naszym priorytetem. To błąd

Boże Narodzenie i cukrzyca, a dokładnie jej kontrola, mogą czasem stanowić wyzwanie. Święta to czas, kiedy chcemy się cieszyć atmosferą, rodziną oraz oczywiście jedzeniem. Ostatnia rzecz, o jakiem chcemy pamiętać to cukrzyca. Jednak cukrzyca niestety nie daje nam wolnego. Nie oznacza to, że święta muszą być pasmem wyrzeczeń.

Artykuł ten jest napisany z myślą o diabetykach typu 1 jak i diabetykach typu 2 i innych typach cukrzycy.

Poniższe praktyczne porady podpowiedzą, jak kontrolować cukrzycę w trakcie świąt, aby nadal się nimi cieszyć i jednocześnie uniknąć przykrych incydentów.



Święta i cukrzyca

Bądź przygotowany na wyższy niż zwykle poziom cukru i nie zniechęcaj się, jeśli wymknie się on nieco spod kontroli. Skup się na tym, aby starać się utrzymać go jak najbliżej pożądanego poziomu. Być może będziesz musiał spożywać mniejsze posiłki lub zrezygnować z jedzenia słodyczy, jeśli poziom cukru okaże się zbyt wysoki.

Spacery są bardzo skutecznym sposobem na obniżenie poziomu cukru we krwi. Jeśli wyniki są zbyt wysokie, warto się przejść, bo już 30 minutowy spacer może uczynić cuda.

Zrób zapasy leków i pasków

Na święta zrób większy zapas leków. Nawet w przypadku leków i insuliny które bierzesz w stałych ilościach upewnij się, że posiadany zapas jest wystarczający. W Boże Narodzenie niektóre sklepy i apteki mogą być zamknięte nawet do nowego roku, a w Wielkanoc aż do lanego poniedziałku. Poza tym, nie ma nic gorszego niż podróż do dyżurnej apteki w Wigilię lub w Wielką Niedzielę!

Jeśli stosujesz intensywną terapię insulinową oraz badasz poziom cukru glukometrem, wykup 2 razy więcej pasków i insuliny. W święta powinieneś badać krew dużo częściej, będziesz też potrzebował więcej insuliny aby poradzić sobie z tłuszczem, białkiem i węglowodanami, jakie serwujemy sobie na święta.

Pamiętaj też o zapasie glukozy – sernik nie jest skuteczną metodą leczenia hipoglikemii. I na wszelki wypadek sprawdź która apteka ma dyżur w Twojej okolicy.

Cukrzyca typu 2

Jeśli cierpisz na cukrzycę typu 2 utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi zależy od dwóch czynników – właściwego doboru i ilości jedzenia oraz regularnego zażywania leków. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych skutków hiperglikemii.

Dowiedz się jak cieszyć się świętami i nie ulec zbyt wielu pokusom

Radzimy również abyś wykonał przynajmniej jedno badanie krwi glukometrem dziennie, tak, aby upewnić się że Twój cukier nie szybuje zbyt wysoko. Wynik 360 mg/dl powinien być sygnałem alarmowym.

Warto też wiedzieć, że bardzo wysoki poziom cukru we krwi powyżej 600 mg/dl może prowadzić do niebezpiecznego powikłania cukrzycy typu 2, zwanego Hiperglikemiczny Stan Hiperosmolarny (HSH).

Cukrzyca typu 1

Świąteczny jadłospis obfituje w smakołyki, których na co dzień nie jadamy, więc może być Ci ciężko ocenić ile insuliny potrzebujesz.

Dawki insuliny w ramach intensywnej terapii insulinowej penami

W przypadku kiedy stosujesz intensywną terapię insulinową, pamiętaj, że szczyt działania insuliny przypada 1h-2h po iniekcji. Złożone posiłki, zawierające tłuszcze i białka, będą podnosić glikemię przed wiele godzin po posiłku, nawet do 8h w przypadku trzydaniowego obiadu z deserem.

Jeśli będziesz wstrzykiwał insulinę zbyt często i w dużych ilościach, bolusy insuliny nałożą się na siebie, powodując przedłużony szczyt 2-2,5h po pierwszym zastrzyku. Może się to skończyć godzinną hipoglikemią!

Aby więc uniknąć hipoglikemii i hiperglikemii – badaj poziom cukru dużo częściej niż zazwyczaj, oraz rób dłuższe przerwy między zastrzykami.

Bolusy na pompie

Jeśli jesteś na pompie – skorzystaj ze złożonego bolusa, gdyż w zasadzie wszystkie dania świąteczne zawierają i węglowodany, białko i tłuszcz. Takie posiłki będą wymagają bolusa działającego nawet do 6h-8h. Zwłaszcza po sutej Wigilii!

Nie rezygnuj z badań krwi glukometrem

W trakcie świąt, wiedząc że nasz cukier może być wysoki, niektórzy z nas unikają badani krwi glukometrem. Badanie cukru jest niezwykle ważne – nie odkładaj go ani nie unikaj, bo możesz doprowadzić do groźnych dla zdrowia sytuacji.

Jeśli myślisz o podaniu bolusa korekcyjnego krótko po posiłku, pamiętaj że całkowity czas działania szybkodziałających insulin wynosi do 4h.

Jeśli przydarzy ci się wysoka hiperglikemia ponad 270 mg/dl, przede wszystkim nie jedz! Odczekaj z posiłkiem aż cukier spadnie, nawet jeśli jesteś głodny jak wilk. Na wszelki wypadek zakup testy na obecność ciał ketonowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.