dziecko-zle-samopoczucie- cukrzyca

Jak pomóc dziecku z cukrzycą radośnie przeżyć Święta?

dziecko-zle-samopoczucie- cukrzyca
Dzieci z cukrzycą w trakcie Świąt są narażone na wiele pokus, które mogą skończyć się hiperglikemią

Boże Narodzenie to radosny ale i trudny czas dla dzieci z cukrzycą. Dzieci chciałaby mieć beztroskie święta, ale niestety, cukrzyca na to nie zawsze pozwala.

Ten artykuł poświęcony świętom u młodych diabetyków pomoże zrozumieć jak dzieci z cukrzycą odbierają święta, i co Ty jako opiekun lub rodzic możesz zrobić aby pomóc im przeżyć radosne Boże Narodzenie czy Wielkanoc – tak jak ich zdrowi rówieśnicy.

W tym artykule znajdziesz informacje o:

  • Wahaniach poziomu cukru
  • Jak radzić sobie z pokusami
  • Zmiany nastrojów
  • Czas sam na sam z dzieckiem

Wahania poziomów cukru

W czasie świat wiele dzieci będzie miało kłopot z poradzeniem sobie z utrzymaniem właściwego poziomu cukru. Menu świąteczne różni się od tego, co jadamy na co dzień, więc ciężej jest też ocenić jak wpłynie ono na poziom glukozy we krwi.

Musisz więc być szczególnie ostrożny z oceną, ile insuliny wymagają potrawy  Wielkanocne czy Wigilijne lub świąteczny obiad. Wyliczanie wartości odżywczych świątecznych potraw będzie wymagało dodatkowego wysiłku, ale warto podjąć ten wysiłek, bo to pozwoli uniknąć przykrych sytuacji.

Jeśli masz wątpliwości, zaaplikuj nieco mniej insuliny, co pozwoli uniknąć hipoglikemii, i regularnie rób badania krwi glukometrem, aby uniknąć hiperglikemii.

Zapewnij dziecko, że aby pomóc mu uniknąć nieprzyjemnych objawów niedocukrzeń i hiperglikemii, te dodatkowe badania są niezbędne.

 

Jak sobie radzić z pokusami?

Jednym z trudniejszych wyzwań świąt jest radzenie sobie z pokusą jedzenia słodkich przekąsek i ciast. Jedzenie stanowi istotna część świąt więc jedzenie jest wszechobecne i trudno go uniknąć.

Dla dziecka z cukrzycą oznacza to ciągłą wewnętrzną walkę. Z jednej strony pokusa jedzenia tego na co dziecko ma ochotę i z drugiej zaś świadomość że jedzenie słodyczy spowoduje wysokie cukry i nieprzyjemne objawy im towarzyszące.

Co więcej, większość osób wokół będzie jadło to na co mają ochotę i wtedy kiedy będą mieli na to ochotę. To sprawi, że dla dziecka dylematy te będą znacznie trudniejsze i może zrodzić się w nim poczucie żalu, poczucie niesprawiedliwości, a nawet bunt i złość.

Schowaj ciasta i inne słodycze, tak aby nie stały na widoku i przygotuj smaczne, ale zawierające niewiele cukru przekąski (orzechy). Dziecko nadal może zjeść słodycze, ale postaraj się aby jego porcje były mniejsze. Zachęcaj je aby jadło świadomie i cieszyło się każdym kęsem. Dzięki temu przyjemność jedzenia będzie trwała dłużej.

Wahania nastrojów

I wysoki jak i niski poziom cukru mogą wyolbrzymić odczuwane emocji, co w połączeniu ze świąteczną ekscytacją, może skończyć się płaczem lub wybuchem złości.

W Boże Narodzenie dziecko może szczególnie boleśnie odczuwać niesprawiedliwość choroby. Wielokrotne zastrzyki, badania krwi i inne sprawy o których musi pamiętać, wydadzą się dziecku szczególne krzywdzące. Tak więc jeśli dziecko będzie bardziej niegrzeczne lub smutne albo będzie odczuwało zmienne nastroje, weź pod uwagę ten dodatkowy bagaż jaki ze sobą nosi.

Pamiętajmy też że wysoki poziom cukru powoduje poirytowanie, złość i ogólne złe samopoczucie. Jeśli więc dziecko zachowuje się w ten sposób, zrób mu badanie cukru, bo może to być hiperglikemia.

Czas sam na sam z dzieckiem

Niektóre dzieci mogą odczuwać wstyd i niechęć wobec robienia zastrzyków czy badań krwi glukometrem w obecności innych osób i dalszej rodziny. Choć nie każde dziecko będzie czuło się nieswojo w takiej sytuacji, zwróć uwagę czy Twoja pociecha nie wykazuje żadnych oznak napięcia czy zawstydzenia.

Co kilka godzin zróbcie sobie przerwę od zgiełku gości i świątecznego stołu. Porozmawiaj z dzieckiem jak się malec naprawdę czuje i czy możesz coś zrobić, aby mu pomóc aby mu to ułatwić.

Zaplanuj wycieczkę na  rower wiosną lub łyżwy zimą

Aktywność fizyczna zwiększa wrażliwość na insulinę i pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi po świątecznym obiedzie. Ponadto, pozwoli dziecku oderwać uwagę od jedzenia i innych pokus, a także poprawi mu nastrój (endorfiny!).

Zwykły spacer też przyniesie pozytywne rezultaty.

Pamiętaj jednak aby zabrać zapas glukozy, aby uniknąć niedocukrzeń. Wysiłek fizyczna poprawia wrażliwość na insulinę.

Nie zapominaj o rodzeństwie

Choć to wydaje się oczywiste, warto jednak o tym wspomnieć. Jeśli masz kilkoro dzieci, upewnij się, że Twoja uwaga nie jest tylko skupiona na chorym dziecku. Oczywiście dziecko z cukrzycą wymaga więcej uwagi i opieki , nie pozwól jednak aby zdrowe rodzeństwo poczuło się zapomniane. To może zrodzić niepotrzebne konflikty między rodzeństwem.

Uzyskanie właściwego poziomu równowagi w czasie Świąt może okazać się to trudnym zadaniem, ale powyższe porady powinny pomóc i Tobie i dzieciom przeżyć święta radośnie i bez większych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.