makowiec cukrzyca

Jak cieszyć się świętami w cukrzycy i uniknąć pokus?

makowiec cukrzyca
Widok jedzenia może utrudnić oparcie się pokusom – chowaj jedzenie między posiłkami

Zastanawiasz się jak uniknąć pokus i zachować dobrą kontrolę w czasie świąt? Wielkanoc czy Boże Narodzenie nie muszą oznaczać ani wyrzeczeń ani rezygnacji z dobrej kontroli. Wprawdzie czyhające zewsząd cuda sztuki kulinarnej mogą złamać nawet osoby o najsilniejszej woli, ale jeśli dobrze wszystko zaplanujesz, też będziesz mógł cieszyć się i świętami i świątecznymi pysznościami.

W poniższym przewodniku znajdziesz kilka praktycznych sposobów jak radzić sobie z cukrzycą w trakcie świątecznego ucztowania.

Motywacja

Motywacja jest kluczowa w radzeniu sobie z świątecznymi pokusami. Jeśli Twoja motywacja będzie mocna, łatwiej będzie Ci odeprzeć namowy rodziny i uniknąć błędów. Aby ci pomóc przygotowaliśmy kilka powodów dla których warto zastosować się do naszych wskazówek:

  • Świąteczne potrawy mają nadmiar węglowodanów i kalorii, co stanowi duży kłopot dla osób z cukrzycą. Zwiększone spożywanie węglowodanów prowadzi do znacznie wyższego poziomu cukru we krwi  (hiperglikemii) i komplikacji
  • Po świątecznym ucztowaniu wzrasta masa ciała (zresztą jest to niepożądane dla każdego z nas, nie tylko dla diabetyka), a to zwiększa insulinoodporność naszego organizmu
  • Po okresie porzucenia kontroli ciężej Ci będzie powrócić do normalnej rutyny i diety. Lepiej ‘poluzować’ dietę w sposób zaplanowany, niż całkowicie się zapomnieć.

Planuj co zjesz

Przygotuj więc strategię, w której zaplanujesz co i ile zjesz w trakcie świąt. Świąteczne menu jest przewidywalne, więc możesz zaplanować, na jakie potrawy będziesz miał największą ochotę, oraz bez jakich potraw możesz się obejść. Jeśli takie decyzje podejmiesz wcześniej, łatwiej będzie ci ich dotrzymać.

Zaplanuj więc każdy posiłek, łącznie z deserem oraz ilością alkoholu.

Jeżeli to ty jesteś odpowiedzialny za wybór potraw w Wielkanoc czy Boże Narodzenie – już masz przewagę – możesz przygotować potrawy przyjazne cukrzycy i zaplanować ich wielkość.

Kontroluj wielkość porcji

W cukrzycy wielkość posiłku jest równie ważna co jego skład. Na przykład duża porcja mięsa podwyższy poziom cukru we krwi tak samo jak węglowodany, tylko stanie się to 2-3h później. Dyskretnie uprzedź gospodarzy, że twoje porcje muszą być określanego rozmiaru.

Dobrą strategią jest jedzenie warzyw: pomogą Ci ograniczyć objadanie się, bo bardzo skutecznie wypełniają żołądek. Zmień więc kolejność – najpierw zjedz warzywa, a potem przejdź do dania głównego.

Zwróć jednak uwagę, aby nie były to ciężkie, tradycyjne sałatki z majonezem, tylko delikatne jarzyny, na przykład grillowane lub gotowane. Surówki albo kalafior lub brokuły to skuteczne wypełniacze żołądka.

Dobrym sposobem zapewnienia posiłku w odpowiednich rozmiarach i proporcjach jest użycie techniki talerza diabetyka

Przeczytaj jak kontrolować porcje w cukrzycy

Ciesz się jedzeniem

Kiedy rozmawiamy przy stole i konwersacja całkowicie nas pochłania, łatwiej jeść, nie zdjąć sobie z tego sprawy. A to może prowadzić do zjedzenia większej porcji, niż sobie założyłeś.

Możesz uniknąć tej pułapki – jedz świadomie. Skup się na smakach i jedz wolno. Dzięki temu przyjemność jedzenia nie zostanie zagłuszona przez konwersację. Pozwoli Ci to też kontrolować ile zjadłeś.




Nałóż porcję na talerz i bądź świadomy w jakim tempie jesz. Unikaj dokładek, bo w ten sposób łatwo zapomnieć ile zjedliśmy.

Naucz się mówić ‘nie’

To trudna sztuka. W trakcie świat wiele osób będzie próbowało Cię namówić, abyś zjadł większe porcje lub spróbował potraw które nie są częścią Twojego planu. Zapewne nie uda Ci się uniknąć tych ‘trudnych rozmów’. Tak zostaliśmy zaplanowani w trakcie ewolucji, że okazujemy miłość poprzez jedzenie. Niestety w XXI to, kiedy jedzenia jest w bród, odnosi to odwrotny skutek!

Zawczasu przygotuj sobie uprzejme acz stanowcze odpowiedzi na takie nagabywania. Wyjaśnij pobudki odmowy jedzenia, powiedz jakie mogą grozić ci konsekwencje zdrowotne.

Jeśli to możliwe, znajdź sojusznika, który poprze Twoje stanowisko. Może to być twój małżonek, rodzic lub inna osoba, która rozumie sytuację.

Nie czuj się winny, nie zjadając wszystkich świątecznych potraw

Nie czuj się winny, że nie zjesz wszystkiego, co oferuje ci suto zastawiony świąteczny stół. Spróbowanie wszystkich 12 wigilijnych potraw to prosta droga do hiperglikemii.

To ty kontrolujesz poziom swojego cukru we krwi. Nie pozwól aby inni odwiedli Cię od planu.

Ciasta i słodycze

Na Boże Narodzenie jak i na Wielkanoc podaje się wiele ciast i deserów, więc może być ci trudno się oprzeć tak wielkiemu ich wyborowi.

Nie musisz odmawiać sobie przyjemności. Zjedz niewielką porcję jednego, ulubionego ciasta lub jeśli chcesz spróbować kilku ciast, nałóż sobie niewielkie próbki każdego z nich. Wielkość porcji jest tu kluczowa.

Schowaj jedzenie między posiłkami

Jeśli jedzenie jest stale na widoku, będzie ci trudno go uniknąć. Umów się z rodziną, aby poza głównymi posiłkami, żywność była schowana lub przykryta i nie kusiła twojego apetytu. Jedzenie na widoku to krótka droga do podjadania oraz środek pobudzający apetyt! Czego oczy nie widzą…

Ogranicz alkohol

Problem z alkoholem polega na tym, że zawiera stosunkowo dużo kalorii, a także że ciężko przewidzieć jego efekt. Alkohol może zarówno podwyższyć jak i obniżyć poziom cukru we krwi, a Ty po spożyciu nie będziesz w stanie odczuwać tych objawów.

Tak więc tutaj rada jest tylko jedna: pij alkohol w umiarkowanych ilościach. Wybierz wytrawne wino lub czysta wódkę z dietetyczną kolą.

Przeczytaj jak alkohol wpływa na cukrzycę

Przeczytaj artykuł alkohol i hipoglikemia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.