Jeżeli spożywasz alkohol, musisz liczyć się z ryzykiem, które dotyka nas diabetyków, mianowicie hipoglikemią. Każdy, kto zażywa insulinę, pochodne sulfonylomocznika lub glinidy powinien poważnie wziąć to pod uwagę.
Warto wiedzieć, jak alkohol wpływa na organizm cukrzyka, szczególnie na wątrobę. Mając tę wiedzę, możesz podjąć kroki, które pozwolą zminimalizować ryzyko wystąpienia zbyt niskiego poziomu cukru we krwi .
W jaki sposób alkohol powoduje hipoglikemię?
Jednym z zadań wątroby jest zapewnienie równomiernego uwalniania glukozy do krwi. W normalnych warunkach, gdy poziom cukru we krwi się obniża, trzustka wydziela hormon zwany glukagonem. Glukagon z kolei stymuluje wątrobę do uwalniania cukru do krwi i wyrównania glikemii.
Niestety, alkohol zatrzymuje ten proces, odbierając nam istotną ochronę przed ciężką hipoglikemią. Kiedy w organizmie jest obecny alkohol, wątroba ‘porzuca’ inne zadania, i przede wszystkim zajmuje się metabolizmem alkoholu. Dzieje się tak, gdyż według naszego organizmu, alkohol to trucizna, a pozbycie się toksyn to priorytet wątroby.
Oznacza to, że w połączeniu z insuliną lub lekami stymulującymi produkcję hormonu insuliny, spożycie alkoholu może doprowadzić do znacznego obniżenia poziomu glukozy we krwi. To hipoglikemiczne działanie alkoholu utrzymuje się nawet do 12h po zakończeniu imprezy!
Ciężka hipoglikemia a zastrzyk z glukagonu
Jeśli Ty lub ktoś w Twoim otoczeniu doświadczy epizodu ciężkiej hipoglikemii wymagającej zastrzyku z glukagonu w ciągu imprezy lud do 12h od zakończonej imprezy alkoholowej, powiadom lekarza że pitym wcześniej alkoholu. Zastrzyk z glukagonu może nie być skuteczny w takiej sytuacji, gdyż wątroba zajęta metabolizmem alkoholu zignoruje glukagon. W takie sytuacji lekarz może zadecydować o wlewie (zastrzyku) z glukozy.
Zapobieganie hipoglikemii w trakcie spożycia i po alkoholu
Stosując się do poniższych wskazówek, możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia hipoglikemii w trakcie lub po spożyciu alkoholu:
- Przed rozpoczęciem imprezy zjedz porządny, syty posiłek
- Regularnie kontroluj swój poziom cukru we krwi w trakcie i po imprezie
- Jeśli odczuwasz coś nietypowego, może to być objaw hipoglikemii: dla swojego bezpieczeństwa zrób badanie krwi, aby się upewnić
- Nigdy nie pij alkoholu po wysiłku fizycznym
- Przed pójściem spać zjedz posiłek zawierający dużo węglowodanów lub zmniejsz dawkę insuliny
Ostrożnie z insuliną
Decydując się na picie alkoholu, musisz być bardzo ostrożny przyjmując jakichkolwiek dawki insuliny. Ze względu na zwiększone niebezpieczeństw hipoglikemii podczas picia, powinieneś się starać, aby utrzymać poziom cukru we krwi wyższy niż zwykle. Jeśli jesteś na intensywnej terapii insulinowej, nie rób zastrzyku po każdym wypitym piwie czy drinku – dawki insuliny skumulują się i 2h później możesz skończyć z godzinnym niedocukrzeniem. Zrób minimum 45 min przerwy między zastrzykami.
Alkohol maskuje objawy hipoglikemii
Odurzenie alkoholowe nieco przypomina niedocukrzenie, dlatego tak łatwo przeoczyć znaki ostrzegawcze hipoglikemii jeśli coś wypiliśmy. Tak może się zdarzyć, że w ogóle nie zauważysz epizodu hipoglikemii. Oznacza to, że ciężkie epizody hipoglikemii mogą nadejść bez ostrzeżenia, a Ty nie będziesz mógł sobie zawczasu pomóc.
Aby nie zostać zaskoczonym przez epizod hipoglikemii, staraj się regularne badać poziom glukozy we krwi w czasie picia alkoholu i już po jego spożyciu. Nawet jeśli czujesz się dobrze. Ponadto, każdy nietypowy objaw czy odczucie powinno cię zaniepokoić – potraktuj je jak ostrzeżenie i zrób test.
Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, aby zapobiec hipoglikemii jest utrzymanie poziomu glukozy we krwi nieco powyżej norm. To powinno zminimalizować ryzyko hipoglikemii w trakcie i po imprezie.
- Dowiedz się jakie są objawy hipoglikemii
- Dowiedz się jak leczyć hipoglikemię
Nocna hipoglikemia i alkohol
Jeśli epizod hipoglikemii wystąpi w nocy następującej po spożywaniu alkoholu, gdy śpimy, może on być dla nas szczególnie niebezpieczny. Możemy utracić przytomność, a czasem nawet zapaść w śpiączkę lub wręcz umrzeć. Dlatego jest tak ważne, aby chorzy przyjmujący insulinę, pochodne sulfonylomocznika lub glinidy zadbali o lekka hiperglikemie przed pójściem spać.
Jeśli piłeś wieczorem, upewnij się że przed snem spożyłeś wystarczająco dużo węglowodanów. Inną opcją jest zmniejszenie dawki insuliny basowej, jaką zażywasz przed pójściem spać. Poproś lekarza, aby pomógł ci wybrać najlepszą metodę zapobiegania nocnej hipoglikemii.
Hipoglikemia, alkohol i wysiłek fizyczny
Wysiłek fizyczny i alkohol może być bardzo niebezpieczną mieszanką, ponieważ obie te rzeczy obniżają poziom cukru we krwi.
Dlatego, jeśli planujesz wziąć udział w długich lub intensywnych ćwiczeniach fizycznych, pamiętaj, aby nie robić tego ani przed ani po imprezie alkoholowej.
Podobnie rzeczy się mają, jeśli zamierzasz pic i tańczyć całą noc – to może skończyć się licznymi epizodami niedocukrzenia nawet do 24h po zakończeniu hulanek.