Choroba wieńcowa może dawać nieswoiste objawy

Choroba wieńcowa w cukrzycy

Choroba wieńcowa może dawać nieswoiste objawy
Choroba wieńcowa w cukrzycy w równym stopniu dotyczy kobiet jak i mężczyzn

Chorobie wieńcowa, zwana też chorobą niedokrwienną serca, to najczęstsze powikłanie cukrzycy. Około połowa diabetyków cierpi na chorobę wieńcową, a 1/3 osób chorych na chorobę wieńcową cierpi z kolei na cukrzycę.

Jednak można zapobiegać i opóźniać rozwój choroby wieńcowej. Aby otrzymywać najświeższe wiadomości jak zapobiegać chorobom serca w cukrzycy zapisz się na newsletter Cukrzyca Polska.

Co to jest choroba wieńcowa serca?

Choroba niedokrwienna serca lub też choroba wieńcowa to schorzenie w którym do mięśnia sercowego nie dociera wystarczająca ilość krwi.

Dzieje się tak, gdyż w wyniku miażdżycy tętnice dostarczające krew do serca ulegają zwężeniu lub zablokowaniu. Tętnice te nazywamy tętnicami wieńcowymi.

W rezultacie krew, a wraz z nią tlen i inne substancje odżywcze, nie mogą dotrzeć do mięśnia sercowego, a ono nie może wykonywać prawidłowo swojej pracy. Skutkiem tego może być nawet zawał serca czy nagła śmierć sercowa.

Cukrzyca pogarsza tę sytuację. Z powodu insulinooporności komórki mięśnia sercowego nie otrzymują tylu substancji odżywczych, ile potrzebują. Tak więc w cukrzycy i chorobie wieńcowej serce cierpi na podwójny niedobór substancji odżywczych, co sprawia, że ciężej mu wykonać swoją pracę.