Czas działania isnsulin

Czas działania insuliny

Czas działania insulin
Profil działania insuliny, szczyt działania, szybkość różnych typów insuliny

Wiedza na temat szybkości, czasu trwania i okresu największej aktywności insuliny jest bardzo ważna dla wszystkich, którzy przyjmują insulinę.

Poznanie tych czynników daje większe szanse zapobiegania wystąpienia hipoglikemii i okresów wysokiego poziomu cukru we krwi.

Nie ma tu znaczenia, czy dopiero zaczynasz przyjmować insulinę, czy masz już jakieś doświadczenia z insuliną. Zrozumienie, jak działa insulina, pozwoli uniknąć krótkoterminowych powikłań (w tym hipoglikemii i kwasicy ketonowej) i poprawić ogólną kontrolę poziomu glukozy we krwi.

Szybkość działania insuliny

Szybkość insuliny określona jest zwykle za pomocą przyporządkowania do jednej z poniższych kategorii:

  • Insuliny szybkodziałające
  • Insuliny krótkodziałające
  • Insuliny o średnio-długim czasie działania
  • Insuliny długodziałające (bazowe)

Poniższa tabela stanowi przewodnik, o tym jak działa insulina, kiedy występuje szczyt aktywności, jak długo lek aktywny jest w organizmie (czas trwania insuliny).

Szybkość działania insulinyRodzaj insulinyPoczątek działania – czas od podania zastrzykuSzczyt działania – czas od podania zastrzykuCałkowity czas działania
SzybkodziałającaAnalogW ciągu 15 minsOd 1 do 3 h3 do 5 h
KrótkodziałającaLudzkaW ciągu 30 minsOd 1 do 6 h6 do 10 h
ŚredniodziałającaLudzkaW ciągu 90 mins3 to 12 h12 do 18 h
DługodziałającaAnalogW ciągu 1 hBezszczytowa18 do 26 h
Bardzo długo działającaAnalogW ciągu 1 hBezszczytowaOkoło 42 h

Należy pamiętać, że mogą wystąpić pewne odchylenia od przedstawionych norm. Mogą być one spowodowane stosunkiem przyjmowanej dawki do masy ciała czy występowanie insulinooporności. W zdecydowanej większości przypadków jednak tabela daje adekwatny obraz działania insuliny.

Początek aktywności insuliny

Początek działania insuliny jest czasem, przy którym insulina zaczyna obniżać poziom glukozy we krwi. Wiedza na ten temat pozwala regulować przyjmowanie insuliny w stosunku do posiłków.

Przykładowo insulina szybkodziałająca zaczyna mieć wpływ na obniżenie poziomu glukozy we krwi w ciągu 15 minut od zastrzyku. Dwa razy tyle potrzebuje insulina krótko działająca (zwykła) insulina.

W związku z tym, osoby biorące krótkodziałające insuliny powinny pamiętać, aby przyjąć insulinę do 30 minut przed jedzeniem, podczas gdy diabetycy przyjmujący insulinę szybkodziałającą, zwykle mogą zjeść w ciągu kilku minut po wstrzyknięciu.

Szczyt aktywności insuliny

Okres największej aktywności to czas, w którym insulina działa najbardziej efektywnie. Wiedza na ten temat pomoże zrozumieć, dlaczego w niektórych porach dnia poziom cukru jest wysoki, w innym czasie – zbyt niski. Wiedza o największej aktywności insuliny będzie przydatna w jednej z następujących sytuacji:

  • Jeśli stosujesz korekcyjne dawki
  • W przypadku nieplanowanych przekąski
  • Jeśli posiłki są przyjmowane za wcześnie lub z opóźnieniem
  • Przy zwiększonym wysiłku fizycznym

Czas działania insulin

Czas trwania insuliny to długość działania leku w organizmie. Nawet jeśli szczyt działania insuliny przeminął, to w oragnizmie może się znajdować się pozostałości aktywnej insuliny. Jeśli podamy dużą dawkę korekcyjną, to dawki się nałożą, i może wystąpić hipoglikemia.

Należy zauważyć, że czas działania insuliny może zmieniać się w zależności od osoby, stosunku dawki do masy ciała i innych czynników, takich jak producent insuliny.

Więcej informacji na temat różnic pomiędzy dłużej działającą insuliną dostępnych jest w naszym przewodniku na temat insuliny o długim czasie działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.