cukrzyca depresja obnizony nastroj

Depresja i cukrzyca

cukrzyca depresja obnizony nastroj
Depresja dotyka wielu diabetyków, ważne jest aby szybko poszukać pomocy

Choć depresji nie widać, jest ona poważnym powikłaniem cukrzycy. Depresja może osłabić też naszą zdolność kontroli cukrzycy i w konsekwencji doprowadzić do groźnych powikłań cukrzycowych.

My cukrzycy, zarówno typu 1 jak i typu 2, w porównaniu z osobami zdrowymi jesteśmy trzy razy bardziej narażeni na depresję, stany lękowe oraz chorobę dwubiegunową. Przeciętnie od 14% do 18% diabetyków choruje na depresję. Im wyższe HbA1c tym większe ryzyko.

Dobra wiadomość jest taka, że depresję da się skutecznie leczyć. Jeśli więc podejrzewasz u siebie depresję, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Co wywołuje depresję w cukrzycy?

To, czemu niektórzy z nas chorują na depresję, nie jest jasne. Wiadomo, że przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, są jednym z czynników ryzyka. Problemy z tarczycą, częste w cukrzycy, jak i skutki uboczne niektórych leków również mogą wywołać depresję.

Naukowcy uważają też, że depresją w cukrzycy maskujemy złość i agresję wobec naszego ciała, które nas zawiodło. Często złość jest postrzegana jako niewłaściwa emocja, więc zamieniamy ją podświadomie na depresję. Jest to więc wyraz autoagresji.

Depresja może tez być efektem ‘opłakiwania’ utraty zdrowia – swego rodzaju żałoby po ciele sprzed cukrzycy.

Z drugiej strony badania wykazują, że osoby cierpiące na depresje znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Nie wiadomo co powoduje tę korelację.

Jak cukrzyca wpływa na depresję?

Cukrzyca i depresja wzajemnie na siebie oddziałują, tworząc zamknięty krąg, lub wręcz równię pochyłą.

Wahania glikemii a depresja

Wysoki poziom cukru we krwi zwiększa poczucie smutku, generuje negatywne myśli oraz powoduje duże zmiany nastroju. Może też powodować napady głodu i objadania się. Wszystko to rodzi poczucie winy oraz sprawia, że wydaje nam się, iż nie kontrolujemy naszego życia.

Niskie poziomy jak i duże wahania cukru również negatywnie wpływają na nastrój i samopoczucie. Jeśli z powodu wahań glikemii nie możesz spać (epizody niedocukrzeń, lub częste wizyty w toalecie z powodu hiperglikemii), to w ciągu dnia czujesz się poddenerwowany, niewyspany i zmęczony.

Wymogi kontroli cukrzycy a depresja

Ciężar i trudy leczenia cukrzycy mogą działać przytłaczająco i powodować uczucie, że nie damy sobie rady lub że ‘mamy już tego dość’. To zaś prowadzi do osłabienia motywacji i kontroli, a w rezultacie hiperglikemii i wahań nastrojów.

W wielu przypadkach może temu towarzyszyć tak zwane wypalenie terapeutyczne, czy też wypalenie cukrzycowe.

Wpływ depresji na kontrolę cukrzycy

Depresja utrudnia kontrolę cukrzycy. Ponadto, apatia towarzysząca depresji powoduje, że chorzy zapominają o lekach, pomijają zastrzyki czy też zaniedbują dietę, pogarszając tym samym kontrolę cukrzycy i przyczyniając się do wzrostu poziomu cukru we krwi.

Osoby w depresji unikają też kontaktów z innymi, zamykają się w sobie i mają tendencję wyłączenia się z głównego nurtu. To zaś sprawia, ze bliskim trudniej jest ich wpierać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.