Osoba z objawami cukrzycy nalewa wodę z kranu do szklanki

Objawy cukrzycy typu 1

Głównym, acz niewidocznym objawem każdej cukrzycy jest wysoki poziom cukru we krwi i w moczu. Wszystkie obserwowalne objawy cukrzycy są tego skutkiem. Dlatego wiele z nich jest wspólnych dla wszystkich typów tego schorzenia. Różnice leżą w natężeniu oraz czasie ich rozwoju.

W przeciwieństwie do cukrzycy typu 2, która rozwija się latami, a objawy występują w znacznie łagodniejszej postaci, objawy cukrzycy typu 1 rozwijają się bardzo szybko  – w ciągu dni, maksymalnie 2 tygodni. Ponadto, wiele objawów występuje w ostrej formie w tym samym czasie, więc dużo łatwiej jest je zidentyfikować.

Cukrzyca typu 1 zazwyczaj rozwija się u dzieci w wieku między 7-14 rokiem życia, z wyjątkiem jej postaci LADA, która dotyka dorosłych. LADA zazwyczaj rozwija się wolniej i nie aż tak gwałtownie jak typ 1, ale jej przyczyny są takie same.

Cukrzyca typu 1 dotyczy około 10% wszystkich zachorowań na cukrzycę.

Główne objawy cukrzycy typu 1

Istnieją cztery główne objawy cukrzycy typu 1. Jeśli osoba – zazwyczaj dziecko – cierpi na cukrzycę typu 1, to występują one jednocześnie, w zauważalnej formie:

 • Częste oddawanie moczu – poliuria
 • Duże pragnienie – polidypsja
 • Chroniczne zmęczenie
 • Nagła utrata wagi
4 podstawowe objawy cukrzycy typu 1
Cztery podstawowe objawy cukrzycy typu 1

Częste oddawanie moczu

Nadmiar cukru we krwi wiąże wodę, działając moczopędnie. Nasze nerki starają się odfiltrować nadmiar glukozy z moczu, ale nie są w stanie tego zrobić, i nadmiar ten jest wydalany z organizmu wraz z duża ilością związanej z glukozą wody. Jest to efekt działania moczopędnego glukozy. Może to prowadzić to do odwodnienia, a w skrajnych przypadkach, upośledzenia funkcji nerek.

Jeśli częściej niż zwykle oddajesz mocz, oraz ilość jednorazowo oddawanego moczu jest większa niż normalnie, możemy mieć do czynienia z poliurią. Dorosła, zdrowa osoba oddaje około 1L-2L moczu dziennie, o poliurii mówimy wtedy, kiedy chory oddaje 3L i więcej.

Objawy poliurii:

 • Przerwy między wizytami w toalecie są krótkie i regularne
 • Chory wstaje w nocy aby skorzystać z toalety, czego nie miał wcześniej w zwyczaju
 • Dziecko zaczęło się niepodziewanie moczyć, a nie miało tego w zwyczaju

Nadmierne pragnienie

Wysoki poziom cukru we krwi działa też odwadniająco (patrz poliuria) na organizm. W rezultacie organizm próbuje nadrobić nadmierną utratę wody zwiększając pragnienie. Jeśli zauważysz u siebie poniższe objawy be powodu (np. ćwiczenia fizyczne lub leki), to mogą one być objawem cukrzycy typu 1:

 • Jeśli czujesz większe pragnienie niż zazwyczaj, bez żadnego powodu
 • Jeśli pomimo wypicia dużych ilości wody, pragnienie nie ustaje (np. regularnie wypijasz 2 szklanki wody, gdyż jedna nie gasi pragnienia)

Zmęczenie

Chroniczne zmęczenie, którego nie da się wytłumaczyć brakiem snu ( brak snu to mniej niż 6-8h dla dorosłej osoby), czy nadmiarem obowiązków, i które nie zanika w wyniku odpoczynku, może być objawem cukrzycy. Dzieje się tak, gdyż w cukrzycy typu 1 brakuje insuliny w organizmie. A brak insuliny uniemożliwia dostarczenie energii w głąb komórek, więc czujemy się senni, zmęczeni, ociężali. Jeśli więc zaobserwujesz u siebie poniższe objawy, to mogą być one objawami cukrzycy typu 1:

 • Masz mniej energii niż zwykle
 • Proste czynności sprawiają Ci trudność
 • Czujesz się zmęczony mentalnie

Utrata wagi

Utrata wagi jest spowodowana podobnym mechanizmem, co nadmierne zmęczenie. Nie wystarczająca ilość insuliny sprawia, ze komórkom brakuje ich podstawowego ‘paliwa’ – glukozy. Aby uzyskać energię, organizm zaczyna spalać tłuszcz oraz białko zawarte w mięśniach – stąd utrata wagi, a zwłaszcza masy mięśniowej u chorych cierpiących na cukrzycę typu 1. O niespodziewanej utracie wagi mówimy wtedy, kiedy nie jest ona wynikiem diety, leków, czy innym zamierzonym działaniem. Zazwyczaj mówimy o utracie 5% i więcej wyjściowej masy ciała lub 4kg i więcej.

Inne objawy cukrzycy typu 1

Poza czterema głównymi objawami, mogą wystąpić inne dolegliwości, takie jak:

 • Swędzenie okolic narządów rodnych – swędzenie, zaczerwienienie oraz ból w okolicach rodnych może być spowodowany infekcją grzybiczną. Wysoki poziom cukru we krwi oraz w moczu sprzyja infekcji dróg rodnych, oraz osłabia zdolność organizmu do ich zwalczania.
 • Zamglony obraz widzenia –zbyt wysoki poziomu cukru we krwi powoduje opuchliznę soczewki oka, a to powoduje zamglone, zaburzone widzenie. Zamglone widzenie może dotyczy tylko jedno oka lub obu. Specyficzne objawy to niezdolność do widzenia szczegółów i utrata ostrości widzenia.
 • Skórcze mięśni
 • Infekcje skórne

Ostre objawy cukrzycy typu 1

Poniższe objawy oznaczają ostrą, zaawansowaną postać cukrzycy typu 1 i wymagaj natychmiastowej pomocy lekarskiej. Są one typowe dla powikłania cukrzycy zwanego kwasicą ketonową i nieleczone mogą zagrażać życiu. Przeczytaj więcej o kwasicy ketonowej.

 • Nudności i wymioty – znacznie zawyżony poziom cukru we krwi zaburza metabolizm i powoduje duże zamieszanie w organizmie. Jeśli nudności i wymioty pojawiają się wraz z innymi objawami cukrzycy, wymioty powyżej, należy zgłosić się natychmiast do lekarza. Nudności i wymioty to jedno z późniejszych objawów cukrzycy typu 1.
 • Całkowita utrata apetytu
 • Bóle brzucha
 • Słodkawy, owocowy zapach z ust – oznacza on że w organizmie następuje produkcja ciał ketonowych

Co robić jeśli zauważysz objawy cukrzycy typu 1?

Jeśli zauważysz opisane powyżej objawy, natychmiast zgłoś się do lekarza. Cukrzyca typu 1 wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej i terapii insuliną, czasem też kroplówek i wyrównania elektrolitów, jeśli nastąpiło silne odwodnienie organizmu. W skrajanych wypadkach grozi skrajnym wycieczeniem, uszkodzeniem nerek i śpiączką, Nieleczona może zakończyć się śmiercią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.