Powikłania Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Terapia genowa genu syntazy GM3 może pomóc w leczeniu neuropatii cukrzycowej

Stopa osoby chorej na neuropatię cukrzycową
Naukowcy odkryli nową metodę leczenia neuropatii cukrzycowej, która może cofnąć objawy choroby

Nad nową terapia genową leczenia neuropatii pracują naukowcy z Uniwersytetu Northwestern pod przewodnictwem dr Amy Paller, profesora w dziedzinie dermatologii uniwersytetów Feinberg School of Medicine. Maść do terapii genowej neuropatii cukrzycowej może zmniejszyć ból odczuwany przez pacjentów cierpiących na neuropatię cukrzycową.

Czym jest neuropatia cukrzycowa?

Neuropatia cukrzycowa to powikłanie cukrzycy, które wpływa na pracę układu nerwowego. Dotyka diabetyków każdego typu – i cukrzyków typu 1 i typu 2. Pierwszymi objawami neuropatii są mrowienie dłoni i stóp, drętwienie oraz swędzenie. Główną przyczyną neuropatii są długo utrzymujące się hiperglikemie, które powodują zaburzenia budowy włókien nerwowych oraz zaburzenia ich funkcji, polegającej na przewodzeniu impulsów nerwowych.

Obecnie jedynym sposobem leczenia neuropatii są leki przeciwbólowe maskujące objawy choroby. Naukowcy mają nadzieję, że nowo odkryta metoda leczenia będzie w stanie zapobiec lub nawet odwrócić dokuczliwe symptomy.

Dowiedz się więcej: jak zapobiegać neuropatii cukrzycowej?

Eksperymenty na myszach wykazują obiecujące wyniki

Naukowcy zaobserwowali, że myszy z cukrzycą miały znacznie wyższy poziom  genu syntazy GM3 oraz samej substancji chemicznej GM3 w nerwach niż zdrowe jednostki. Maść stosowana w opisanej terapii genowej usuwa gen syntezy gangliozyd GM3 zmniejszając również ilość samego GM3. W ten sposób działa dwutorowo.

Myszy wykorzystane w eksperymencie były otyłe i posiadały rozwiniętą cukrzycę. Te które nie były poddane leczeniu maścią genową, wykazywały wizualne objawy zwyrodnienia nerwów, tymczasem włókna nerwowe osobników które otrzymały leczenie, wyglądały prawidłowo.

Metoda wykorzystująca maść niesie nadzieję dla wielu pacjentów z neuropatią cukrzycową

Zespół naukowców obserwował myszy także pod kątem objawów bólowych. Dr Paller wyjaśnia: U zwykłych myszy z cukrzycą występowały zmiany w nerwach intensyfikujące doznania bólowe. Doświadczały więc dużego bólu już przy delikatnym dotknięciu. Kiedy pozbawiano je GM3, nie cofały łap nawet przy mocniejszych dotknięciach, więc ich próg bólu wzrósł.

Lek musi przejść jeszcze wiele testów zanim będzie mógł być wykorzystywany w leczeniu ludzi, jednak daje duże nadzieje na to, że naukowcom uda się opracować skuteczny lek na neuropatię, który nie tylko zastopuje rozwój choroby ale też go odwróci.

Na obecną chwilę jednak utrzymanie glikemii w ramach zalecanych norm jest najlepszą metodą zapobiegania oraz leczenia neuropatii. Okazuje się bowiem, ze wyrównanie glikemii powoduje również ustąpienie wielu objawów neuropatii.

 

Źródło: Ganglioside GM3 synthase depletion reverses neuropathic pain and small fiber neuropathy in diet-induced diabetic mice

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.