Typ 1 Wiadomości Wyleczenie

Terapia genowa może uchronić komórki beta przed atakiem układu immunologicznego

Terapia genowa
Terapia genowa może uchronić komórki beta przed atakiem układu immunologicznego

Najnowsze badania -finansowane przez JRDF (Juvenile Diabetes Research Foundation)- wykazują, że za pomocą terapii genowej można zapobiec atakowi układu immunologicznemu, który wywołuje cukrzycę typu 1. To pierwszy raz, kiedy naukowcom udało się powstrzymać układ immunologiczny przed zniszczeniem komórek beta trzustki, i choć to dopiero wstępny etap, wyniki są bardzo obiecujące.

Limfocyty cytotoksyczne i regulatorowe

W organizmie istnieje kilka rodzajów przeciwciał, które niszczą ciała obce. Dwa z nich, limfocyty cytotoksyczne (limfocyty Tc) oraz Limfocyty Treg (regulatorowe) biorą udział w rozwoju cukrzycy typu 1. Limfocyty Treg regulują działania limfocytów Tc.

U osób z cukrzycą, limfocyty Tc mylnie atakują komórki beta produkujące insulinę, a komórki regulatorowe, zamiast temu zapobiec, nie spełniają swojej roli.

Celem nowej terapii genowej jest stymulowanie reakcji komórek regulatorowych, tak aby wstrzymały komórki cytotoksyczne przed niszczeniem komórek beta.

Terapia genowa skuteczna na mysich modelach

Maria Grazia Roncarolo, który niedawno przeniósł się z Instytutu Terapii Genowej San Raffaele Telethon w Mediolanie do Uniwersytetu w Stanford, testował terapię genową na mysich modelach z cukrzycą typu 1, którym wszczepił gen insuliny do wątroby.

Wyniki badań, opublikowane w Science Translational Medicine, były bardzo obiecujące. Wprowadzenie genu pomogło zachować komórki beta w stanie nienaruszonym (trzustka nie została zaatakowana przez układ immunologiczny). Ponadto w przypadkach, gdy leczenie zostało przeprowadzone na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby (zanim jakiekolwiek objawy były zauważalne), to terapia zapobiegła całkowicie wystąpieniu cukrzycy typu 1.

Podobny rodzaj terapii, który został skierowany w komórki efektorowe, obniżył poziom glukozy we krwi w grupie myszy z cukrzycą typu 1 i powstrzymał rozwój choroby u 75% leczonych myszy.

Testy z udziałem ludzi

Chociaż potrzebne są dalsze badania aby określić, czy jest terapia genowa może stymulować podobne reakcje immunologiczne u ludzi z cukrzycą typu 1, to te wstępne wyniki są zachęcające, zwłaszcza, ze jak dotąd nie wymyślono skutecznego sposobu, który powstrzymał by układ odpornościowy przed niszczeniem komórek beta.

Z niecierpliwością czekamy na dalsze badania.I choć terapia ta nie pomoże tym, którzy już zachorowali, to pomoże zapiec  chorobie u dzieci i dorosłych w grupie ryzyka.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.