Leczenie cukrzycy typu 1 zastrzykiem z insuliny

Leczenie cukrzycy typu 1

Leczenie cukrzycy typu 1 zastrzykiem z insuliny
Leczenie cukrzycy typu 1 to codzienne podawanie insuliny

Na obecny stan wiedzy nie potrafimy trwale wyleczyć cukrzycy typu 1. Istnieją już jednak zaawansowane metody leczenia, które umożliwiają diabetykom długie i zdrowe życie pomimo choroby.

Główne narzędzia leczenia cukrzycy typu 1 to regularne zażywanie insuliny oraz regularne pomiary glikemii we krwi. Dieta oraz aktywność fizyczna maja również ogromny wpływ na utrzymanie właściwego poziomu glikemii, dlatego tez stanowią istotny element leczenia cukrzycy typu 1.

Ze względu na fakt, że nie potrafimy wyleczyć cukrzycy typu 1, leczenie cukrzycy typu 1 często nazywane jest kontrolą cukrzycy typu 1.

Insulinoterapia

Inulinę można zażywać za pomocą penów i strzykawek lub za pomocą pompy insulinowej. Pompy insulinowe zazwyczaj gwarantują najlepszą kontrolę choroby, ale ze względu na ich koszt wielu diabetyków korzysta z penów.

Zastrzyki z insuliny zażywa się albo dwa razy dziennie lub też 4 razy dziennie i więcej. Schemat wielokrotnych zastrzyków (4+) nazywamy intensywną terapią insulinową. Najlepszy schemat zażywania insuliny doradzi nam lekarz.

Terapia insulinowa powinna być dopasowana do własnych warunków i potrzeb.

Terapia za pomocą pompy insulinyIntensywna terapia insulinowa (4 lub więcej)Zastrzyki insulinowe dwa razy dziennie
Największa zdolność do kontroli cukru we krwiDobra zdolność do kontroli cukru we krwiPozwala na dobrą kontrolę glikemii, jeśli terapia jest stabilna
Największa elastyczność dawek i czasu przyjmowania posiłkówDobra elastyczność dawek i czasu przyjmowania posiłkówMała elastyczność dawek i czasu przyjmowania posiłków
Wymagane silne zrozumienie cukrzyceWymagane dobre zrozumienie cukrzycy i liczenie węglowodanówWymagane tylko podstawowe rozumienie cukrzycy

Należy pamiętać, że to, co jest najlepsze dla jednej osoby, wcale nie musi być dobre dla kogoś innego.

Na przykład, starsza osoba może mieć problem z intensywnym zarządzaniem cukrzycą, dlatego najbardziej odpowiednią terapią dla niej jest przyjmowanie insuliny dwa razy dziennie.

Dla kontrastu dziecko, którego rodzice rozumieją kontrolę choroby, powinni wybrać mu pompę insulinową, która zapewnia dużą elastyczność posiłków, dostosowuje dawki do wysiłku fizycznego.

Monitorowanie poziom glukozy we krwi

Regularne pomiary poziomu cukru we krwi to niezbędny element leczenia i kontroli cukrzycy typu 1

Pomiary glikemii:

  • Są podstawą do podejmowania decyzji donośnie potrzebnych dawek insuliny
  • Pomagają wychwycić zbyt wysoki lub zbyt niski poziom cukru we krwi, przez co możemy odpowiednio zareagować
  • Są źródłem wiedzy, co i jak wpływa na naszą glikemię

Zapisywanie wyników pomiaru glikemii pozwala wychwycić trendy i typowe sytuacje kiedy i w jakich okolicznościach poziom cukru spada, lub pnie się w górę. Zapisywanie wyników pomoże również lekarzowi , który będzie mógł doradzić jak skuteczniej kontrolować cukrzycę.

Pomiary glikemii dokonujemy zazwyczaj za pomocą glukometrów. Najnowsze pompy insulinowe można połączyć CGM, czyli system stałego monitorowania glikemii. Z CGM można również korzystać bez pompy.

Dieta

Wybór tego, co jemy jest jednym z największych czynników, który wpływa na cukrzycę typu 1.

Jednym z kluczy do uzyskania silnej kontroli cukrzycy typu 1 jest zidentyfikowanie takiej  dawki węglowodanów, z którym Twój poziom cukru poradzi sobie. Zbyt dużo lub za mało węglowodanów w posiłkach może zarówno prowadzić do trudności w kontrolowaniu poziomu cukru pomiędzy posiłkami.

Przeczytaj więcej na ten temat diety dla cukrzycy typu 1

Wymienniki węglowodanowe

Ważne jest, aby nauczyć się liczyć węglowodany znajdujące się w posiłkach. Nie zniechęcaj się, jeśli popełniasz błędy, gdyż praktyka czyni mistrza. Im częściej stosujesz WW, tym lepiej będzie Ci to wychodziło.

Aby polepszyć kontrolę cukrzycy, osoby korzystające z pomp insulinowych mogą również wyliczać wymienniki białkowo-tłuszczowe.

Gimnastyka i aktywność fizyczna

Regularna gimnastyka wyrabia wrażliwość na insulinę i przez to pomaga w kontroli cukrzycy.

Jednak wykonywanie ćwiczeń fizycznych wymaga ostrożności, żeby poziom cukru nie obniżył się przesadnie. Długi lub intensywny wysiłek fizyczny może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia hipoglikemii do 24 lub 48 godzin po ćwiczeniach (w zależności od rodzaju i intensywności wykonywanych ćwiczeń). Po wyczerpującej gimnastyce może być konieczne zmniejszenie dawki insuliny lub zwiększenie ilości węglowodanów, żeby zapobiec wystąpieniu hipoglikemii.

Warto również wiedzieć, że bardzo krótka gimnastyka może prowadzić do wzrostu poziomu cukru.

Ćwiczenia są sposobem obniżenia wysokiego poziomu cukru, który utrzymuje się od dłuższego czasu. Wystarczy 20 minutowy spacer, że skutek był odczuwalny, a glikemia się obniżyła.

Miesiąc miodowy

Miesiąc miodowy to okres, w którym organizm jest nadal zdolny wyprodukować trochę własnej insuliny. Oznacza to, że trzustka nadal pracuje i jej działanie pomaga w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi.

W tym czasie może się okazać, że poziom cukru spada. Przez jakiś czas nie będziesz potrzebował tyle insuliny, co wcześniej. Nie oznacza to jednak wyleczenia z cukrzycy.

Niestety, miesiąc miodowy trwa zwykle krócej niż rok, a czasem tylko kilka miesięcy.

Jeśli zauważysz, że stężenie cukru we krwi zaczyna wzrastać, może to być koniec miesiąca miodowego. Wtedy należy zwiększyć dawki insuliny, tak aby uniknąć hiperglikemii. Najlepiej zrobić we współpracy z diabetologiem.

Wyleczenie cukrzycy typu 1

Choć nie ma sprawdzonej metody wyleczenia cukrzycy typu 1, to toczy się wiele eksperymentalnych projektów i badań jak wyleczyć tez chorobę.

Obszary badań to:

Więcej o wiadomości o wyleczenie na cukrzycę typu 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.