Cukrzyca typu 2 jak i wszystkie inne rodzaje cukrzycy, oznacza że w naszym organizmie mamy zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Jest to główny, aczkolwiek niewidoczny gołym okiem, symptom cukrzycy. Wszystkie inne objawy są tego rezultatem.
Na początku choroby objawy cukrzycy typu 2 są dużo łagodniejsze lub wręcz mogą pozostać niezauważalne. Dlatego cukrzyca typu 2 bywa zdiagnozowana przy okazji innych, niepowiązanych badań.
Nawet jeśli objawy cukrzycy są nieuciążliwe, podwyższony poziom cukru we krwi jest zawsze szkodliwy, i im szybciej cukrzyca jest rozpoznana i leczona, tym lepiej. Szybkie rozpoznanie cukrzycy typu 2 pozwoli Ci uniknąć groźnych powikłań cukrzycowych.
Pierwsze objawy cukrzycy typu 2
Pierwsze objawy cukrzycy typu 2 często kładziemy na karb przemęczenia, stresu oraz innych czynników zewnętrznych. Łatwo jest więc je bagatelizować. Są to:
- Chroniczne zmęczenie
- Senność i ociężałość po posiłku
- Napady głodu
- Nieuzasadniony apetyt na słodkie
- Problemy z utratą wagi
Ogólne zmęczenie i senność po posiłku
Jednym z typowych objawów charakterystycznych dla pierwszych etapów cukrzycy typu 2 jest poczucie zmęczenia i senność w ciągu dnia. Senność często nachodzi po obiedzie lub innym obfitym posiłku. Jeśli po obiedzie robisz się ociężały i zmęczony, a oczy same się zamykają to może być to sygnał alarmowy. A jeśli regularnie i bez przyczyny masz ochotę na poobiednią drzemkę, a nigdy wcześniej nie miałeś tego w zwyczaju, warto zbadać sobie cukier.
Napady głodu, zwłaszcza na cukier
Innym objawem cukrzycy typu 2 są częste napada głodu. Jeśli bywasz często głodny, zwłaszcza krótko po posiłku, to może to być objaw cukrzycy. Dzieje się tak, gdyż mimo zjedzonego posiłku, insulina nie działa tak jak powinna i energia z pożywienia nie może trafić głąb komórek. Tak więc organizm jest głodny, mimo obfitości glukozy we krwi.
Problemy z utratą wagi
Jeśli próbujesz schudnąć, ale wszystkie wysiłki schodzą na marne, może to tez być sygnałem insulinoodporności.
Późne objawy cukrzycy typu 2
Poniższe objawy oznaczają, że cukier we krwi jest znacznie wyższy niż przewidują normy i że ta sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas. A to z kolei oznacza, że cukrzyca zdążyła poczynić pewne szkody w organizmie. Są to:
- Infekcje skórne
- Ciężko gojące się rany
- Zaburzenia widzenia
- Częste oddawanie moczu
- Nadmierne pragnienie
- Problemy z erekcja
- Nagła utrata wagi
Infekcje skórne
Częste infekcje skórne oraz swędzenie, zwłaszcza w okolicach narządów rodnych to sygnał alarmowym. Nadmiar glukozy wydalany wraz z moczem jest świetną pożywką dla bakterii i grzybów, co sprzyja infekcjom i świądowi. Sucha, przesuszona skóra oznacza zaś odwodnienie organizmu.
Ciężko gojące się rany
Jeśli skaleczenia, zadrapania czy oparzenia nie goją tak szybko jak kiedyś, to nie lekceważ tego. Wysoki cukier we krwi powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych. To z kolei utrudnia właściwe krążenie i dopływ krwi do ran i zadrapań i w rezultacie opóźnia i utrudnia gojenie się ran. Jeśli więc zadrapania, oparzenia i inne rany nie goją się tak szybko jak powinny, skontaktuj się z lekarzem.
W niektórych przypadkach rany mogą się goić miesiącami i doprowadzić do gangreny oraz ciężkich zakażeń, więc nie lekceważ tego objawu.
Zaburzenia widzenia
Wysoki poziom cukru we krwi powoduje opuchliznę gałki ocznej, a to z kolei może czasowo zaburzać widzenie. Jest to zazwyczaj spowodowane mocno podwyższonym cukrem, więc nie lekceważ tego objawu i koniecznie zgłoś się do lekarza.
Częste oddawanie moczu oraz nadmierne pragnienie
Oba objawy są ścisłe ze sobą powiązane. Nadmiar glukozy we krwi wiąże wodę i działa moczopędnie i odwadniająco. Niepokojące jest jeśli musisz często chodzić siusiu, a ilość oddawanego moczu jest większa niż zazwyczaj. Normalna ilość moczu dla osoby dorosłej to około 2L, jeśli oddajesz około 3L to może to być sygnał alarmowy. Jeśli dodatkowo nie możesz ugasić pragnienia i wypijasz dwie szklanki wody bez wyraźnego powodu, to może to być objaw cukrzycy.
Problemy z erekcją
Problemy z erekcją są jednym a późnych powikłań cukrzycy, ale często są też głównym powodem dla którego pacjenci zgłaszają się do lekarza. Ignorowanie objawów aż do tego etapu rozwoju cukrzycy oznacza, że cukrzyca uszkodziła już nerwy i naczynia krwionośne.
Nagła utrata wagi
Jeśli dojdzie do nieuzasadnionej utraty masy ciała z powodu cukrzycy typu 2 oznacza to późne stadia cukrzycy, w których trzustka całkowicie zaprzestała produkcję własnej insuliny.
Wczesne rozpoznanie
Bardzo ważne jest, aby rozpoznanie cukrzycy typu 2 nastąpiło na wczesnych etapach rozwoju choroby, gdyż pozwala to uniknąć poważnych powikłań cukrzycowych. Tak wiec nie lekceważ przewlekłego zmęczenia, napadów głodu czy nieuzasadnionego apetytu na cukier.
Wysokie ciśnienie krwi oraz wysoki poziom cholesterolu, choć nie są objawami cukrzycy, często współwystępują razem z cukrzycą. Przeczytaj więcej o czynnikach ryzyka cukrzycy typu 2.
Dowiedz się więcej na temat badań na cukrzycę typu 2