Przygotowanie do ciąży a cukrzyca

Na tej stronie zawarliśmy informacje dla kobiet, które cierpią na cukrzycę typu 1, lub inną cukrzycę przedciążową, i planują zajść w ciążę. Jeśli szukasz informacji o cukrzycy ciążowej (cukrzyca, która rozwija się po zajściu w ciążę), przejdź do sekcji poświęconej cukrzycy ciążowej.

Przygotowanie do ciąży warto zacząć wcześniej.
Przygotowanie do ciąży warto zacząć wcześniej

Jeśli rozważasz zajście w ciążę, a cierpisz na cukrzycę typu 1,  lub inny typ cukrzycy przedciążowej, bardzo istotne jest, abyś dobrze się do ciąży przygotowała. Cukrzyca niesie za sobą ryzyko powikłań dla Ciebie jak i dla Twojego dziecka, ale jeśli jest dobrze leczona, nie stanowi zagrożenia ani dla Ciebie ani dla dziecka.

W tym artykule znajdziesz porady jak najlepiej przygotować się do ciąży, tak aby zminimalizować ryzyko powikłań.

Cukrzyca a ciąża

Jeśli cierpisz na cukrzycę i rozważasz zajście w ciążę, przede wszystkim porozmawiaj o tym ze swoim diabetologiem i poproś o gruntowną poradę, jakie kroki podjąć. Przygotowania najlepiej zacząć 3-6 miesięcy przed poczęciem. W trakcie przygotowań do ciąży, po zajściu w ciąże, w trakcie ciąży i w połogu – do 6 tygodni po porodzie – regularnie odwiedzaj swojego diabetologa oraz ginekologa (co 4-5 tygodni).

Badania przed zajściem w ciążę

Przed zajściem w ciążę zalecane jest przeprowadzenie szeregu badań, aby ocenić czy istnieją powikłania wynikające z istniejącej cukrzycy i jaki jest ich stopnień. Ciąża i poród mogą wpływać negatywnie na przykład na wzrok, więc niezwykle istotne jest aby ocenić potencjalnych powikłań i oszacować ryzyko. Regularny wysiłek fizyczny i zdrowa, zbilansowana dieta są również jednym z podstawowych zaleceń dla wszystkich myślących o powiększeniu rodziny.

  • Badanie wzroku
  • Badanie ciśnienia krwi
  • Badanie funkcji nerek
  • Badanie neurologiczne
  • Przegląd zażywanych leków
  • Osiągnięcie HbA1c poniżej 6%  i wyrównanie glikemii przy samokontroli
  • Jeśli palisz – rzuć palenie i unikaj alkoholu
  • Przyjmowanie kwasu foliowego – 5 mg/dziennie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.