Glukoza w tabletkach jest niezbędna w leczeniu hipoglikemii

Leczenie hipoglikemii

Hipoglikemia glukometr
W stanie niskiego cukru niewolno podawać insuliny

Leczenie hipoglikemii to jedna z podstawowych umiejętności niezbędnych diabetykom jak i osobom z naszego najbliższego otoczenia.

Hipoglikemii nie leczy się zastrzykiem z insuliny – takie działanie może zabić cukrzyka.

Hipoglikemię leczymy glukozą.

Hipoglikemia jest jednym z typowych ostrych powikłań cukrzycy leczonej insuliną. Hipoglikemia to stan w którym poziom cukru spada poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l). Zażywanie leków stymulujących wydzielanie insuliny, takich jak pochodne sulfonylomocznika oraz glinidy może również powodować niedocukrzenie. Inne typowe przyczyny hipoglikemii to aktywność fizyczna, wypity alkohol, pomijanie posiłków.

Przeczytaj o:

Leczenie hipoglikemii – co zażyć?

W przypadku hipoglikemii zażyj szybko-działającą glukozę w postaci:

  • żelu
  • tabletek z glukozą
  • słodkiego napoju, na przykład soku owocowego lub koli

Najlepszym źródłem szybkodziałającej glukozy są tabletki, takie jak Dextro. Pozwalają one łatwo ocenić ilość glukozy w tabletce oraz wiadomo, że działają one szybko.

Należy sprawdzić ile glukozy znajduje się w takiej tabletce, gdyż zwartość glukozy różni się zależnie od producenta, jak i od wielkości tabletek. Żele i napoje są również bardzo skuteczne, ale uważaj na ilość, gdyż zbyt duża korekta doprowadzi do równie nieprzyjemnej hiperglikemii.

Glukoza w tabletkach jest niezbędna w leczeniu hipoglikemii
Leczenie hipoglikemii polega na zażyciu glukozy w postaci tabletek, żelu lub napoju.

Ilość glukozy

Zalecana ilość glukozy do leczenia hipoglikemii wynosi miedzy 10g a 20g glukozy. Ilość zależy od tego, jak nisko spadł cukier. Jeśli tabletka zawiera 5g glukozy, to należy zażyć od 2 do 4 tabletek.

Glukoza działa szybko, ale nie natychmiast

Glukoza potrzebuje 10 minut abyśmy mogli zaobserwować pierwsze rezultaty jej działania, i do 20 minut, aby zadziałała w pełni. W trakcie hipoglikemii, kiedy mamy poczucie lęku i dużego dyskomfortu, łatwo jest zjeść zbyt dużo glukozy, nie mogąc doczekać się efektów.

Postaraj się nie poddać temu napadowi głodu. Poczekaj 20 minut, i dopiero wtedy, jeśli nie czujesz że hipoglikemia minęła, zrób ponowne badanie krwi glukometrem. Jeśli cukier nadal jest niski, wtedy zażyj więcej glukozy.

Po wyleczeniu hipoglikemii zjedz mały posiłek złożony z węglowodanów złożonych, na przykład kanapkę z chleba pełnoziarnistego. Po 60 minutach powtórz badanie glukometrem.

Chleb, makaron, ciasto, czekolada i inne słodkie produkty, zwłaszcza te zawierające tłuszcz, nie są właściwą metodą leczenia hipoglikemii, gdyż ich rozkład w żołądku może zająć do kilku godzin.

Łagodna hipoglikemia

Jeśli Twój cukier znajduje się w górnej granicy hipoglikemii, czyli niewiele poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l) – tak zwanej łagodnej hipoglikemii, 5g glukozy (zazwyczaj jedna tabletka) mogą wystarczyć.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wiesz że w Twoim organizmie jest jeszcze sporo insuliny, lub też niedawno wykonywałeś ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenia fizyczne zwiększają wrażliwość na insulinę, co może powodować spadki cukru do 24h po wysiłku fizycznym. W takim wypadku zjedz kanapkę z chlebem pełnoziarnistym lub pełnotłusty jogurt grecki. To pozwoli na powolne uwalnianie węglowodanów i pomoże zapobiec spadkom cukru.

Umiarkowana hipoglikemia

W przypadku umiarkowanej hipoglikemii, czyli jeśli odczuwasz objawy, zjedz około 10-15g glukozy (zazwyczaj 2 – 3 tabletki glukozy).

Podobnie jak powyżej, wyjątkiem jest sytuacja, po treningu, spacerze lub jeśli wiesz, że w twoim organizmie jest sporo insuliny. Wtedy zażyj 20 gram glukozy oraz zjedz jogurt lub niewielką kanapkę.

Ciężka hipoglikemia

Ciężka hipoglikemia to stan w którym diabetyk potrzebuje pomocy osób trzecich. Jeśli jest w konwulsjach, ale jest świadomy i przyjmuje cukier, należy podać mu 20g glukozy w tabletkach.

Jeśli nie możesz zażyć glukozy, masz konwulsje, to ktoś z twojego otoczenia powinien wykonać zastrzyk z glukagonu (zobacz niżej porady dla osób trzecich).

Pompa lub intensywna insulinoterapia

Jeśli stosujesz intensywną insulinoterapię z zastosowaniem analogów insulin lub też jesteś na pompie insulinowej, zastosuj regułę 15/15, czyli zażyj 15g glukozy i zrób badanie po 15 minutach, Gdy nadal cukier jest niski, zażyj więcej glukozy i powtórz badanie po 15 minutach.

Glukozowy rollercoaster

Nie przekraczaj zalecanych maksymalnych 20g glukozy w ciągu 20 minut, gdyż łatwo wpaść w tzw. glukozowy rollercoaster. Glukozowy rollercoaster to błędne koło: hipoglikemia -> korekta hipoglikemii zbyt dużą dawką glukozy oraz napad głodu –> hiperglikemia -> korekta hiperglikemii zbyt dużą dawką insuliny -> hipoglikemia.

Jedną z przyczyn tego błędnego koła wychodzenia z hipoglikemii są napady głodu towarzyszące hipoglikemii jaki i hiperglikemii.

Jak pomóc cukrzykowi z hipoglikemią?

Jeśli wydaje Ci się że diabetyk zachowuje się inaczej niż zwykle, ale objawy hipoglikemii nie są niejednoznaczne, natychmiast poproś go aby zrobił badani glukozę glukometrem. Jeśli objawy hipoglikemii są oczywiste, podaj mu glukozę lub słodki napój bez zbędnej zwłoki.

Jeśli diabetyk ma hipoglikemię, nie wolno mu podawać insuliny!

Jeśli diabetyk odmawia przyjęcia glukozy i jest agresywny lub ma wstręt do glukozy, należy wtedy mówić do niego stanowczo, ale nie krzyczeć. Wypowiadaj krótkie zdaniami w formie jasnych poleceń, bez agresji, powoli, spokojnie.

Podaj mu jedną tabletkę za jednym razem, zachowując spokój. Próby krzyku lub paniki mogą jedynie pogłębić stan lękowy chorego, który towarzyszy hipoglikemii.

Jeśli jednak ta strategia nie skutkuje, a diabetyk odmawia spożycia cukru, zadzwoń po pogotowie.

W przypadku konwulsji należy uważać tabletkami, gdyż diabetyk może się zakrztusić. Wtedy lepiej podać płyn lub żel.

Utrata przytomności – zastrzyk z glukagonu

Jeśli diabetyk sam nie może zażyć glukozy, nie może przełykać, nie można z nim nawiązać kontaktu czy utracił świadomość, to powinien zostać wykonany zastrzyk z glukagonu, oraz należy wezwać pogotowie. Zastrzyk z glukagonu wykonujemy domięśniowo lub dożylnie.

Dawka:

  • 1 mg glukagonu dla osoby dorosłej i dla dzieci od 6 roku życia
  • 0,5 mg glukagonu dla dzieci poniżej 6 roku życia.

Zastrzyk z glukagonu powinna zrobić osoba z otoczenia chorego –  nawet bez przygotowania medycznego – im szybciej tym lepiej. Nie czekaj na pogotowie, gdyż może być za późno. Nieprzytomna osoba powinna się obudzić w ciągu 15 min od wykonania zastrzyku.

One Reply to “Leczenie hipoglikemii

  1. Wiesława pisze:

    Mam takie objawy,zaczynam się pocić,czuję mocny głód,drżenie, a niekiedy lęk. Te obiawy są raz lub dwa razy w miesiącu. w nocy bardzo się pocę, często boli nie głowa, a niekiedy budzi mnie mocny głód. Lekarz rodzinny nie reagował na to co mówię, przy któreis z kolei wizycie, przepisał mi tabletki Glucophage 1000 mg. Nigdy nie skierował mnie do Diabetyka. Tabletek jeszcze nie płykach, bo sie boję. Mam 67 lat i ważę 87 kg przy wzroście 160 cm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.