21 stycznia 2015 firma Medtronic ogłosiła premierę swojej najnowszej osobistej pompy insulinowej o nazwie MiniMed 640G System, zwanej też sztuczną trzustką. Pompa ta jest jedynie dostępna w Australii.
MiniMed 640G System firmy Medtronic podaje jeden hormon – insulinę, dlatego też może być nazwany monohormonalną sztuczną trzustką. Na świecie trwają również prace nad dwuhormononalną sztuczną trzustką, która podaje i insulinę i glukagon, ale ta jest nadal w fazie badań i nie jest dostępna, głównie ze względu na niestabilną naturę glukagonu.
- Przeczytaj o postępach prac nad glukagonem do pomp
- Przeczytaj doniesienia o chłopcu, który już otrzymał MiniMed 640G System firmy Medtronic
Technologia SmartGuard™ przewiduje hipoglikemię
Osobista pompa insulinowa MiniMed 640G System zawiera unikatową technologię SmartGuard™ zwaną też po angielsku predictive low glucose management.
SmartGuard™ to rozwiązanie, jak mówi producent – pierwsze na świecie, które chroni diabetyków przed ryzykiem niedocukrzenia, zanim ono się pojawi, odcinając dopływ insuliny odpowiednio wcześniej.
SmartGuard™ jest to algorytm, który bazując na odczytach glikemii, samodzielnie przewiduje spadek poziomu cukru we krwi. Użytkownik pompy może samodzielnie ustalić różne poziomy niedocukrzenia, dostosowując pompę – sztuczną trzustkę do indywidualnych potrzeb. Po ustaleniu indywidualnego progu hipoglikemii, MiniMed 640G System samodzielnie oblicza ryzyko pojawienia się niedocukrzenia, i odcina dopływ insuliny zanim niedocukrzenie się pojawi.
Kiedy zaś poziom cukru we krwi wzrośnie, MiniMed 640G System samodzielnie przywraca dopływ insuliny, eliminując ryzyko hiperglikemii.
Enhanced Enlite™ do ciągłej kontroli glikemii
Pompa MiniMed 640G System jest wyposażona w sensor do ciągłego monitorowania glikemii CGM o nazwie Enhanced Enlite™, który jak zapewnia firma Medtronic, mierzy poziom cukru dokładnie, zachowując przy tym wysoki poziom komfortu użytkowania.
Glukometr Bayer CONTOUR® NEXT LINK 2.4 automatycznie wysyła dane
Dodatkowo, urządzenie wykorzystuje glukometr Bayer CONTOUR® NEXT LINK 2.4, który według producentów zapewnia dokładne odczyty poziomu cukru, oraz automatycznie wysyła wyniki glikemii do kalkulatora bolusa Bolus Wizard™. Dzięki tej automatyzacji ryzyko błędu przy ręcznym wprowadzaniu danych jest zminimalizowane, a kalibracja sensora Enhanced Enlite™ odbywa się automatycznie.
Co więcej, glukometr CONTOUR® NEXT LINK 2.4 umożliwia dyskretne podanie bolusa zdalnie z poziomu glukometra.
Inne funkcje
Urządzenie dodatkowo jest wyposażone w łatwe w obsłudze menu, kolorowy ekran, możliwość ustawienia alarmów i sygnałów dźwiękowych. MiniMed 640G System jest wodoodporny do 3,66 m głębokości jednorazowego zanurzenia na czas 24h.
Podsumowanie funkcji i ich znaczenie w kontroli cukrzycy
MiniMed 640G System zwana też monohormonalną sztuczną trzustką jest więc zaawansowaną formą osobistej pompy insulinowej. Pompa ta chroni przed niedocukrzeniem, zanim się ono pojawi, co jest nowością i ogromną zaletą. W ten sposób jest w stanie zabiegać większości hipoglikemii, z ciężkimi niedocukrzeniami włącznie. Dzięki systemowi alarmów dostrzega i pozwala na spożycie węglowodanów odpowiednio wcześniej.
Brak drugiego hormonu, glukagonu, zostawia jednak pewną możliwość wystąpienie niedocukrzeń w skrajnych wypadkach (alkohol, pominięty posiłek mimo podanego bolusa czy też nieplanowany wysiłek fizyczny).
Samodzielne odnowienie podawania inuliny, kiedy poziom cukru wzrasta, pozwala na wykluczenie wysokich hiperglikemii, co powinno ułatwić właściwą kontrolę i lepsze HbA1c w większości przypadków.
Rutynowa obsługa pompy, jak we wszystkich pompach, wymaga samodzielnego planowania bolusa, zależenie od planowanych posiłków i aktywności fizycznej, producent jednak zapewnia że jest to dużo prostsze.
Choć koszty utrzymania nie są jeszcze znane, to należy podejrzewać, że będą one na podobnym poziomie co innych pomp firmy Medtronic, lub nawet mogą nawet je przewyższać. Cena zakupu jest obecnie niezwykłą wysoka, co jest główną wadą urządzenia.
Znaczenie MiniMed 640G System w kontroli cukrzycy typu 1
Alejandro Galindo, wiceprezydent oraz dyrektor generalny Dywizji Intensywnej Terapii Insulinowej w firmie Medtronik powiedział, że MiniMed 640G System został stworzony w oparciu o wieloletnie badania opinii na temat pomp wśród społeczności diabetyków na świecie. Pacjenci zgłaszali potrzebę pompy prostszej w obsłudze, opartej na łatwiejszej technologii, która pozwoli na lepszą kontrole glikemii oraz umożliwi na dużo większy stopień wolności i swobody. Według Alejandro Galindo MiniMed 640G System jest owocem wieloletnich badań i spełnia kryteria pacjentów.
Profesor Tim Jones z Uniwersystetu Zachodniej Australii i jednocześnie dyrektor wydziału diabetologicznego szpitala Księżnej Małgorzaty w Perth, gdzie toczyły się badania nad sztuczną trzustką, powiedział: ‘kontrola hipoglikemii oraz hiperglikemii to największe wyzwania chorych na cukrzycę. Poprzez zawieszenie dostawy insuliny zanim nastąpi niedocukrzenie oraz automatyczne przywrócenie insuliny, kiedy występuje ryzyko hiperglikemii, kontrola choroby staje się znaczenie łatwiejsza. MiniMed 640G System zapobiega wystąpieniu groźnych ciężkich hipoglikemii oraz ułatwia kontrolę w dzień, jak i w nocy zapobiegają nocnym niedocukrzeniom. Co więcej, dodatkowa funkcja przywrócenia dostaw insuliny zapobiega hiperglikemiom, ułatwiając osiągniecie właściwej kontroli.’
Cena i dostępność
Obecnie Mono-hormonalna sztuczna trzustka MiniMed 640G System firmy Medtronic jest jedynie dostępna w Australii, ale firma złożyła aplikacje o dopuszczenie urządzenia na innych rynkach. Medtronic zakłada że pompa MiniMed będzie dostępna poza Australią w ciągu 12-18 miesięcy, czyli między styczniem 2016 roku a czerwcem 2016 roku.
Cena wynosi 10.000 dolarów australijskich co wynosi około 30.000pln, więc jest bardzo kosztownym urządzeniem. Nie znane są koszty utrzymania nowej pompy.
Firma Medtronic i prace nad sztuczką trzustką
Firma Medtronic jest pionierem w pracach na rozwojem sztucznej trzustki. W 2006 Medtronic jako pierwszy wprowadził na rynek osobistą pompę insulinową z wbudowanym systemem ciągłego monitorowania glikemii CGM, a w 2009 wprowadził technologię zatrzymania dostawy insuliny w przypadku niedocukrzenia – technologię Low Glucose Suspend. Technolaoga SmartGuard™ jest trzecim krokiem w kierunku stworzenia sztucznej trzustki.