Przyczyny cukrzycy typu 2 to geny jak i czynniki środowiskowe

Czynniki ryzyka cukrzycy

Lekarz mierzy obwód talii pacjenta z cukrzycą
Cukrzyca typu 2 jest powiązana z otyłością brzuszną

Czynniki ryzyka są to okoliczności, które statystycznie czyściej występują wtedy, kiedy występuje cukrzyca typu 2. Niektóre czynniki ryzyka mogą również powodować cukrzycę w sprzyjających okolicznościach – na przykład otyłość.

Czynniki ryzyka różnią się miedzy sobą zależnie od typu cukrzycy. Na przykład, przyczyny i czynniki ryzyka cukrzycy typu 1 nie są do końca poznane i nie wiemy jak ich uniknąć.

Z drugiej strony, istnieje wiele czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2 lub cukrzycę ciążową. Jeśli rozpoznasz u siebie jeden z tych czynników, nie oznacza to automatycznie, że cukrzyca się u Ciebie rozwinie, ale oznacza to, że jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. Ale im więcej czynników ryzyka u siebie rozpoznasz, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o czynnikach ryzyka innych, rzadziej występujących typów cukrzycy, przejdź do sekcji typy cukrzycy.

Czynniki ryzyka cukrzycy typu 1

Główne czynniki ryzyka cukrzycy typu 1, które nie są jej przyczynami, to występowanie cukrzycy typu 1 w rodzinie oraz zamieszkanie w kraju o chłodniejszym klimacie. Badacze próbują też ocenić wpływ diety, na przykład mleka krowiego na występowanie cukrzycy typu 1. Na obecny stan wiedzy nie potrafimy zapobiegać cukrzycy typu 1.

Dowiedz się więcej o przyczynach cukrzycy typu 1