Rodzina diabetykow na spacerze nad brzegiem morza z dwoma psami

Życie z cukrzycą

Życie z cukrzycą może stanowić wyzwanie. Kiedy usłyszymy diagnozę ‘cukrzyca’, często brzmi ona jak wyrok. Lęk, niepokój i wiele wątpliwości to naturalna reakcja. Jedno z najczęstszych pytań to pytanie czy osoba z cukrzycą będzie mogła prowadzić normalne życie.

Dobra wiadomość jest taka że choć cukrzyca jest uciążliwym i poważnym schorzeniem, to jeśli jest dobrze leczona i dobrze kontrolowana, nie stanowi przeszkody aby chory cieszył się normalnym życiem. Uznaje się że to nieprawidłowe leczenie cukrzycy prowadzi do powikłań i ograniczeń, a nie sama cukrzyca.

Życie z cukrzycą dotyka wielu sfer

Rodzina diabetykow na spacerze nad brzegiem morza z dwoma psami
Życie z cukrzycą nie musi oznaczać ograniczeń.

Nie oznacza to, że życie po rozpoznaniu cukrzycy pozostanie takie samo jak przed. Cukrzyca dotyka wszystkich aspektów naszego życia, więc warto wiedzieć jak na nie wpływa.

Cukrzyca ma wpływ na:

  • pracę zawodową i karierę
  • prawo jazdy
  • emocje oraz samopoczucie
  • życie seksualne oraz związki
  • wyjazdy i rozrywkę
  • życie rodzinne

W tej sekcji omówimy wszystkie te aspekty życia z cukrzycą, zawrzemy wiele użytecznych porad i odpowiemy na palące pytania.

Praca i kariera

Cukrzyca nie stanowi przeszkody aby spełniać w wymarzonym zawodzie. Sportowcy, ludzie biznesu, artyści, nauczyciele – diabetycy odnoszą sukcesy na każdym polu. Nie jest to jednak łatwe, wszyscy wiemy, że cukrzyca to dodatkowe obciążenie, którego nie można odłożyć na później. W tek sekcji opowiemy jak sobie radzić w pracy:

  • prawo pracy a cukrzyca
  • jakie są nasze prawa i obowiązki
  • jakiej są prawa i obowiązki pracodawcy
  • dyskryminacja i mobbing

Prawo jazdy

Uzyskanie prawa jazdy jest trudniejsze dla osób cierpiących na cukrzycę, w porównaniu z osobami zdrowymi. Nie oznacza to jednak, że diabetycy muszą zrezygnować z prowadzenia samochodu. W naszym przewodniku podpowiemy:

Emocje i samopoczucie

Cukrzyca wpływa na każdy element naszego życia, w tym emocje. Diabetycy statystycznie częściej chorują na depresję, borykają się z tzw. wypaleniem cukrzycowy czy poczuciem wyobcowania. Dodatkowo, wahania poziomu cukru również mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, powodując wahania nastrojów. Warto wiedzieć jak siebie radzić w trudnych sytuacjach, gdzie szukać pomocy, jakie strategie przetrwania zaadoptować, aby przetrwać trudne chwile.

Życie seksualne oraz relacje z innymi

Cukrzyca pociąga za sobą ryzyko wystąpienia wielu powikłań które mogą wpłynąć negatywnie na potencję, libido (apetytu na seks), oraz inne funkcje seksualne. Wielu diabetyków cierpi na jakąś postać dysfunkcji seksualne związanej z cukrzycą. Dla mężczyzn głównym zagrożeniem jest neuropatia, której skutkiem są zaburzenia erekcji, w przypadku kobiet, zapalenia narządów rodnych mogą powodować ból i dyskomfort. Niedocukrzenia oraz wysoki cukier mogą negatywnie wpływać na apatyty na seks. W tym dziale omówimy rodzaje i przyczyny dysfunkcji seksualnych oraz metody ich leczenia.

Wyjazdy i rozrywka

Każdemu z nas należy się chwila odpoczynku, wakacje czy spotkanie z rodziną i znajomymi. Diabetycy nie muszą rezygnować z podróży, ale dobre przygotowanie do wyjazdu oszczędzi nam rozczarowań. Ubezpieczenie podróży, zapas lekarstw czy zaświadczenie od lekarza mogą okazać się pomocne. Jeśli pijesz alkohol, podpowiemy jak uniknąć poalkoholowych niedocukrzeń.