kontrola cukrzycy typu 2 - badanie krwi glukometrem

Kontrola cukrzycy typu 2

kontrola cukrzycy typu 2 - badanie krwi glukometrem
Regularne badania krwi glukometrem to ważny element kontroli cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 to choroba, którą można kontrolować i osiągnąć przy tym bardzo dobre wyniki. Aby to osiągnąć, trzeba zainwestować nieco wysiłku oraz czasu, gdyż samo przyjmowanie leków choroby nie wyleczy cukrzycy typu 2.

Cele kontroli cukrzycy typu 2

  • Redukcja i kontrola poziomu cukru we krwi (glikemii)
  • Redukcja wagi (chyba, że waga jest już prawidłowa)
  • Zmniejszenie zależności od leków

Jeśli straciłeś przynajmniej 1 kg masy ciała lub poziom cukru we krwi spadł o 10 mg/dl rano, jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia celu właściwej kontroli cukrzycy typu 2.

Metody kontrolowania cukrzycy typu 2

Każda z poniższych metod może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi:

  • Zmiany w diecie
  • Zwiększenie aktywności fizycznej
  • Przyjmowanie leków cukrzycowych zgodnie z zaleceniami lekarza
  • Regularne badanie poziomu glukozy we krwi

Zainwestuj w swoje zdrowie

Kontrolowanie cukrzycy typu 2 wymaga inwestowania w zdrowie.

  • Inwestowanie czasu – to planowanie posiłków, gotowanie, wykonywanie ćwiczeń, sprawdzanie poziomu cukru we krwi i poświęcenie czasu na zrozumienie cukrzycy
  • Inwestowanie pieniędzy – to zapewnienie odpowiedniego sprzętu do badania krwi i dobrej jakości jedzenia

Inwestycja finansowa nie musi być duża. Pozwoli Ci jednak zaoszczędzić dużo więcej pieniędzy w nadchodzących latach w wyniku poprawy Twojego zdrowia.

Pamiętajmy, że koszt terapii nowoczesnymi lekami to minimum 200 PLN/miesięcznie, a może wynosić nawet 500 PLN. Jeśli tę kwotę przeznaczymy na dobrej jakości jedzenie, będziemy zdrowsi, pełni energii i bardziej zadowoleni z życia – bez leków.

Czas poświęcony na kontrolę cukrzycy zostanie Ci zwrócony, zapewniając większą swobodę w przyszłych, zdrowych latach Twojego życia.

Dieta w cukrzycy typu 2

Dieta oraz gimnastyka to czynniki, które mają największe znaczenie w kontrolowaniu cukrzycy typu 2.

Im więcej następujących reguł będziesz stosował, tym szanse kontrolowania cukrzycy zwiększą się:

  • Warzywa są twoim największym sprzymierzeńcem – upewnij się, że jesz ich dużo
  • Żywność przetworzona jest na ogół zła – sprawdź, czy Twoja dieta nie zawiera zbyt wielu wysoko przetworzonych produktów (np. wędlin, gotowych dań, słodyczy, fastfoodów) i staraj się przygotowywać jak najwięcej jedzenia samodzielnie
  • Ogranicz spożycie alkoholu – alkohol może być dużym źródłem kalorii
  • Jedz tylko niewielkie porcje żywności bogatej w skrobię i unikaj słodyczy i słodkich napojów

Czytaj więcej o zasadach żywienia dla osób chorych na cukrzycę typu 2

Przeczytaj o rodzajach diet i ich zastosowaniu w leczeniu cukrzycy

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna ma więcej zalet niż tylko spalenie kalorii. Gimnastyka poprawia metabolizm, wpływa korzystnie na nastrój oraz podnosi motywację do działania, a także zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. I to właśnie insulinooporność leży u podłoża cukrzycy typu 2.

Niektóre osoby z cukrzycą typu 2 nie mają ograniczeń zdrowotnych, uniemożliwiających wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Bywa jednak i tak, że tusza i inne choroby uniemożliwiają aktywność fizyczną. Z tego powodu, dostosuj aktywność fizyczną do swoich możliwości, nie stawiaj sobie celów, których nie jesteś w stanie osiągnąć. W ten sposób unikniesz obrażeń i nie stracisz motywacji.

Oto kilka prostych sposobów, aby stopniowo zwiększać swoją codzienną aktywność fizyczną:

  • Wybierz się na spacer po posiłku – zostało udowodnione, że taka forma aktywności obniża poziom cukru we krwi po posiłkach
  • Korzystaj ze schodów zamiast windy – możesz też wysiąść z windy jeden lub dwa piętra wcześniej i kontynuować podróż pieszo
  • Wysiądź z autobusu czy tramwaju przystanek lub dwa wcześniej i idź dalej piechotą

Pamiętaj, że każda, nawet najmniejsza dodatkowa aktywność fizyczna jest lepsza niż nic.

Stężenie glukozy we krwi

Badania pokazują, że osoby z cukrzycą typu 2, które regularnie sprawdzają poziom glukozy we krwi i wiedzą, jak interpretować wyniki, mają tendencję do osiągnięcia lepszej kontroli choroby, niż Ci, którzy tego nie robią.

Podczas, gdy kontrola HbA1c sprawdza się w monitorowaniu długoterminowej kontroli cukrzycy, nie daje ono informacji, która metoda kontroli cukrzycy okazała się skuteczna.

Tak więc codzienna kontrola cukru we krwi glukometrem pokazuje, jak nasz organizm reaguje na różne sytuacje i pokarmy.

Sprawdzanie stężenia glukozy we krwi jest pomocne w następujących sytuacjach:

  • Wyborze odpowiedniej żywności – badaj krew przed i 2h po posiłku – dowiesz się jak różne pokarmy wpływają na twoją glikemię
  • Uczeniu się, z jakim rozmiarem porcji poradzi sobie Twój poziom cukru
  • Rozpoznawaniu i zapobieganiu hipoglikemii -jeśli przyjmujesz pochodne sulfonylomocznika, glinidy lub insulinę

Zauważ, że jeśli poziom cukru we krwi jest bardzo niski, poniżej 55 mg / dl, może to być niebezpieczne. Jeśli przyjmujesz sulfonylomocznik, glinidę lub insulinę, należy dążyć do utrzymania poziomu cukru powyżej 70 mg / dl. W ten sposób unikniesz hipoglikemii.

Zmniejszenie uzależnienia od leków

Jeśli lekarz przepisał Ci leki cukrzycowe, przyjmuj je regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza. Nieregularne przyjmowanie leków grozi powikłaniami cukrzycowymi, takim jak stopa cukrzycowa, nefropatia (uszkodzenia nerek), lub stan skrajnego odwodnienia, który grozi śmiercią HSS.

Warto jednak dążyć do zmniejszenia ilości przyjmowanych leków, gdyż leki mają skutki uboczne. Co więcej, większość leków cukrzycowych nie prowadzi do wyleczenia cukrzycy typu 2, a jedynie do czasowego zaleczenia objawów. Dlatego też – jeśli to możliwe- zmniejszenie ilości zażywanych leków lub całkowicie ich odstawienie powinno być celem leczenia cukrzycy.

Tradycyjnie uważano, że cukrzyca typu 2 jest chorobą, która może tylko pogarszać się wraz z wiekiem. Jednakże, współczesne badania wykazały, że odwrócenie rozwoju cukrzycy typu 2 jest możliwe i osiągalne na wiele sposobów.

Zmiany w diecie i zwiększenie aktywności fizycznej może pomóc w zmniejszeniu uzależnienia od leków przeciwcukrzycowych. Szczególnie, gdy masa ciała została znacznie zmniejszona.

Jeśli przyjmujesz leki, które mogą wywołać hipoglikemię (pochodne sulfonylomocznika, insulina, glinidy) i wprowadzasz zmiany w diecie i stylu życia, ważne jest, aby regularnie sprawdzać poziom glukozy we krwi. Jeśli stężenie cukru regularnie będzie zbyt niskie, być może należałoby zmniejszyć dawkę.

Pamiętaj jednak, że jakiekolwiek zmiany w przyjmowaniu leków muszą być omówione z Twoim lekarzem. Nie każdy diabetyk będzie w stanie odstawić leki, a samodzielne odstawienie leków grozi wieloma powikłaniami cukrzycowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.