Regularne posiłki to ważny element diety cukrzycowej

Posiłki w cukrzycy

Regularne posiłki to bardzo ważny elementy leczenia cukrzycy. W cukrzycy regularne posiłki pomagają uniknąć nagłych spadków poziomu cukru we krwi czyli hipoglikemii, dostarczą energii oraz niezbędnych składników odżywczych i uchronią przed przejadaniem się. Planowanie posiłków i regularne jedzenie uczy nasz również rutyny i właściwych nawyków w odżywianiu.
Regularne posiłki chronią również przed otyłością i pomagają schudnąć. Jeśli jadasz regularnie, jesteś w mniejszym stopniu narażony na ciągi jedzeniowe i napady wilczego głodu.

Regularne posiłki to ważny element diety cukrzycowej
Regularne posiłki takie jak lekka kolacja nie wywołają nocnej hiperglikemii

Postaraj się aby przerwy między posiłkami wynosiły około 3h, i nie więcej niż 5h. Po 5h organizm przestawia się na tryb głodowy, zmniejszając metabolizm, a wolniejszy metabolizm to przybieranie na wadze. W cukrzycy utrzymanie właściwej masy ciała jest bardzo istotne.

Śniadanie

Śniadanie zjedz jak król – jak mawia porzekadło i jest w tym dużo prawdy. Jeśli zjesz dobrze zbilansowane śniadanie, które dostarczy około 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego/500 kcl (odpowiednio mniej kcl w przypadku diet odchudzających), to nie ulegniesz pokusie podjadania. Błonnik zaś wyreguluje pracę jelit, i pomoże wyrównać glikemię.
Cokolwiek zdecydujesz się zjeść na śniadanie – nigdy nie pomijaj śniadań. Jest to podstawowy błąd dietetyczny, który skończy się zjedzeniem chipsów lub batonika albo wilczym głodem wieczorem.

Drugie śniadanie

Drugie śniadanie to czas na doładowanie energii, tak, aby starczyło nam jej do obiadu. Jest to przegryzka, niżeli cały posiłek. W cukrzycy pomoże podwyższyć glikemię i uniknąć nieprzyjemnej hipoglikemii i zapobiegnie podjadaniu. Maksimum 200kcl – 10% dziennego zapotrzebowania.

Obiad

To drugi ważny posiłek w ciągu dnia. Jeśli nie zjemy dobrego obiadu, po powrocie z pracy nie unikniemy napadu głodu i możemy nadrobić ‘zaoszczędzone’ kalorie wieczorem. A jeśli na obiad zjemy 30-35% dziennego zapotrzebowania na energię/ 600-700 kcl, nie powinniśmy czuć potrzeby spożycia dużego posiłku na kolację. Ważne jest aby unikać przeładowania węglowodanami, które sprawią, że poczujemy się senni i zmęczeni. 2-3 małe ziemniaki, 2-3 łyżki ciemnego ryżu, kromka chleba nie powinny wywołać tego efektu.

Podwieczorek

Podwieczorek brzmi jak coś, co ostatni jadłeś w przedszkolu? Teraz włącz go do swojego jadłospisu. Kilka orzechów, owoc, jogurt naturalny, marchewka,…150-200kcl pomogą utrzymać glikemię na właściwym poziomie i zapobiegną nagłej ochocie  na ‘coś słodkiego’. Unikaj bułek i słodyczy, gdyż spowodują one wzrost glikemii.

Kolacja

Tę mówią nam aby oddać wrogowi. Zamiast pomijania kolacji, zjedz lekką wersję, nie później niż o 19.00 i nie traktuj jej jak główny posiłek. W cukrzycy jest kilka powodów aby nie jeść późno – jedzenie ‘na noc’ sprzyja tyciu, obciąża żołądek, może nawet sprawić że nie będziemy mogli spać. Ponadto, jeśli leczysz cukrzycę insuliną, zwłaszcza penami, późny posiłek, bogaty w tłuszcz i białko może podwyższyć nocną glikemię. A jeśli regularnie zdarza Ci się mieć hiperglikemię w nocy, która trwa kilka godzin, grozi to powikłaniami cukrzycowymi. Wczesna kolacja powinna zawiera około 500kcl/25% dziennego zapotrzebowania na energię.

Przekąska

W przypadku cukrzycy ciążowej. zalecane jest jedzenie przekąski przed pójściem spać. Ma ona przeciwdziałać przestawieniu się organizmu na stan ‘głodowy’ i pozyskiwania energii z mięśni w procesie ketozy. Jogurt naturalny, kilka orzechów powinny zapobiec kwasicy ketonowej. W sumie 100-150kcl.