U 30% osób z rozpoznaną w dzieciństwie cukrzycą typu 1 wykazano przedwczesne starzenie mózgu, co może prowadzić do załamania funkcji poznawczych w późniejszym wieku.
Badanie, opublikowane na łamach magazynu “Neurologia”, sugeruje, że dorośli w średnim wieku z cukrzycą typu 1 mają więcej ognisk hiperintensywnych w substancji białej mózgu, co wpływa na ich zdolność przetwarzania informacji.
Zapobieganie takiej sytuacji to rzucenie palenia oraz wszytko co zapobiega neuropatii, czyli na przykład wyrównana glikemia.
Wysoki poziom ognisk hiperintensywnych w cukrzycy typu 1
W ramach eksperymentu przebadano ogniska hiperintensywne substancji białej u 178 osób. 97 przebadanych osób miało cukrzycę typu 1, pozostałe 81 pacjentów nie miało jakichkolwiek problemów cukrzycowych. Średnia wieku uczestników wynosiła około 49 lat.
33 % uczestników z cukrzycą typu 1 wykazało oznaki wysokiego poziomu ognisk hiperintensywnych substancji białej. W grupie bez cukrzycy typu 1 podwyższony poziom wystąpił jedynie u 7% pacjentów. Wyniki nie zmieniły się po uwzględnieniu poziomu glukozy, poziomu aktywności fizycznej i rozkurczowego ciśnienia tętniczego krwi.
Następnie naukowcy przeprowadzili serię trzech badań poznawczych, które sprawdzały zdolności uczestników do przetwarzania informacji (sprawność poznawczą i inteligencję werbalną). Próby zostały zaprojektowane tak, aby nie wpływał na nie wiek, edukacja, czy inne czynniki niezwiązane.
Palenie i neuropatia zwiększają ryzyko aż trzykrotnie
Uczestnicy z wysokim poziomem ognisk hiperintensywnych w substancji białej wolniej przetwarzali informacje. A to oznacza, że pacjenci z cukrzycą typu 1 mają zwiększone ryzyko załamania się funkcji poznawczych.
Również inne czynniki odgrywały tu rolę. Palenie i neuropatia również zwiększyły ilość ognisk hiperintensywnych istoty białej, i to nawet trzykrotnie (w porównaniu z osobami, u których te czynniki nie występowały). Oznacza to, że rzucenie palenia oraz utrzymanie właściwego poziomu cukru, tak aby uniknąć neuropatii pomagają uniknąć przedwczesnego starzenia mózgu.
Naukowcy odkryli, że nadciśnienie tętnicze nie wpływa na poziom ognisk hiperintensywnych w substancji białej mózgu.
Dr Karen A. Nunley, główny autor badania, powiedziała: “Musimy dowiedzieć się więcej na temat wpływu cukrzycy typu 1 na funkcje poznawcze pacjentów. Potrzebne są badania długoterminowe, których wyniki mogłyby zmniejszyć a nawet zapobiec starzeniu mózgu i załamaniu zdolności poznawczych u diabetyków.”