Zapobieganie chorobom skóry w cukrzycy

Skóra cukrzyka wymaga skutecznej ochrony przed słońcem
Skóra cukrzyka wymaga skutecznej ochrony przed słońcem

Problemy skórne w cukrzycy są trzecim, najbardziej powszechnym powikłaniem cukrzycy. Jedną trzecia diabetyków cierpi na jakiś problem skórny związany z cukrzycą.

Podstawową przyczyną problemów skórnych jest hiperglikemia, czyli wysoki poziom cukru i towarzyszące jej uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów (neuropatia).

Podstawowym warunkiem zapobiegania, jak i leczenia problemów skórnych jest więc wyrównanie cukrzycy i utrzymanie glikemii w ramach zalecanych norm. To zmniejszy ryzyko rozwoju bakterii i grzybów, które najchętniej rozwijają się w ‘słodkim’ środowisku potu i śluzu diabetyków.

Lipohipertrofia

Lipohipertrofia to miękkie guzki które z biegiem czasu mogą stwardnieć i stać się bolesne, i ograniczyć wchłanianie insuliny. Główną metodą zapobiegania i leczenia są częste zmiany miejsc iniekcji.

Jeśli rano wykonujesz zastrzyk z prawej strony brzucha, kolejny zastrzyk wykonaj z lewej, jak najdalej pierwszego zastrzyku. W przypadku insuliny długo działającej, możesz zrobić zastrzyk w udo, lub w pośladek.

Po dokonaniu zastrzyku w danym miejscu, nie wkłuwaj się w to samo miejsce przez minimum 2 tygodnie. Jeśli robisz zastrzyki blisko siebie, zostaw minimum 3 cm odległości o siebie. Lipohipertrofia zanika sama, o ile zachowana jest rotacja zastrzyków. W bardzo ciężkich przypadkach można wykonać liposukcję. nie ma innych metod leczenia.

jeśli guzki się już pojawiły – nie wykonuj zastrzyków w tym rejonie. Jeśli prawidłowo i często zmieniasz miejsca zastrzyków, guzki w końcu znikną.

Higiena

Kolejnym elementem jest właściwa higiena ciała. Brud i pot sprzyjają rozwojowi zakażeń i grzybów, więc zadbaj o to, aby Twoje ciało było czyste. Stosuj inny ręcznik do stóp i do reszty ciała, dzięki temu unikniesz przeniesienia się grzybów i bakterii na resztę ciała.

Właściwe osuszanie skóry

Po kąpieli i myciu dobrze osuszaj skórę, ale bez energicznego wycierania. Wycieranie może podrażnić skórę i spowodować mikro ranki. Takie ranki mogą następnie trudno się goić i doprowadzić do zakażeń. Energiczne wycieranie może tez dodatkowo wysuszyć skórę.

Zwróć uwagę na miejsca między palcami, pod pachami, między udami, pod fałdami skóry, czyli wszędzie tam, gdzie skóra się styka, a powietrze trudniej dochodzi. Wilgoć w takich miejscach szczególnie sprzyja rozwojowi zarazków.

Do suszenia przestrzeni między placami u nóg możesz zastosować suszarkę nastawioną na niską temperaturę.

 

Talk

Używaj talku w miejscach, gdzie skóra się styka, takich jak miedzy palcami u nóg, pod pachami, między udami, lub w fałdach skóry. Jest to szczególnie istotne u osób otyłych, gdyż między fałdami skóry może dojść do licznych zakażeń i infekcji. Talk pomoże utrzymać taki miejsca w suchość i ograniczy potliwość. To powstrzyma zarazki grzyby.

Prysznic zamiast kąpieli

Unikaj gorących i długich kąpieli z użyciem płynów do kąpieli. Piana jaką tworzą, wysusza, podobnie jak wysusza gorąca woda. Szyki prysznic w średniej temperaturze jest najlepszy, gdyż nie naraża skóry na wysuszanie.

Nawilżanie

Pod prysznic stosuj nawilżające płyny pod prysznic o ph 5.5. Szukaj produktów z lanoliną, lanolina jest bardzo dobrym nawilżającym składnikiem.

Po kąpieli stosuj nawilżające balsamy, ale uwaga, omijaj przestrzenie miedzy palcami! Te powinny pozostać suche. Wilgoć sprzyja grzybicom. Szczególnie dobre są naturalne olejki, takie jak olej migdałowy czy olej różany. Mają właściwość nawilżające i odżywcze, a nie zawierają alergenów.

W pomieszczeniach, w których przebywasz, stosuj nawilżacze powietrza. To pozwoli uniknąć wysuszenia skóry zimą.

Ochrona przed zimnem i słońcem

Nawilżaj i natłuszczaj skórę rąk i twarzy, zwłaszcza zimą. Skóra diabetyka jest szczególnie podatna na podrażnienia wynikające z chłodnych jak i wysokich temperatur. Szybko zaczyna się łuszczyć i robi się czerwona.

Zawsze używaj kremów z filtrami – promieni UV szybciej niż innych uszkadzają skórę cukrzyków, a oparzenia słoneczne mogą się dłużej goić. [Poza tym promienie słońca przyspieszają starzenie oraz mogą wywoływać raka – u wszystkich nie tylko diabetyków.

Baseny i publiczne szatnie, sauny itp

Miejsca publiczne są szczególnie niebezpieczne, gdyż łatwo się tam zarazić grzybicą. Zasad jest bardzo prosta – zawsze noś plastikowe klapki, które regularnie odkażaj i których nikomu nie pożyczaj. Jeśli zapomnisz klapek, lepiej nie skorzystać z basenu niż ryzykować infekcję.

Skaleczenia

Jeśli się skaleczysz, natychmiast opatrz rankę, nie zostawiaj jej nieosłoniętej, gdyż to otwiera drogę bateriom. Umyj ranę w ciepłej wodzie z mydłem i nałóż sterylny plaster lub bandaż. Nie przemywaj rany alkoholem, jodyną lub innym silnym płynem odkażającym, gdyż mogą one podrażnić skórę. Pamiętaj, Twoja skóra jest dużo wrażliwsza i trudniej się goi.

Unikaj grzybicy

Myj stopy i skórę w mydle o ph 5.5, takie mydło nie wysusza skóry i nie niszczy jej naturalnej bariery ochronnej. Stosuj dezodoranty antygrzybiczne i antybakteryjne do obuwia. Dbaj o paznokcie stóp, obcinając je pod kątem prostym.

Jeśli skóra na pietach jest sucha i popękana, to łatwiej jest grzybom i bateriom wniknąć. Koniecznie regularnie mocz stopy i delikatnie usuwaj sucha skórę pumeksem lub tarką do stóp i stosuj kremy zmiękczające do pięt.

Dbaj o stopy

Stopy są bardzo wrażliwą częścią ciała cukrzyka. Nawet niewielkie skaleczenia na stopach, jeśli nie leczone, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Codziennie sprawdzaj stan swoich stóp, noś wygodne obuwie, bezszwowe skarpetki i unikaj obtarć i ran.

Więcej o tym jak dbać o stopy w cukrzycy