Cukrzyca u dzieci i młodzieży

Cukrzyca u dzieci i młodzieży bywa wyzwaniem dla całej rodziny. Jeśli u Twojego dziecka została zdiagnozowana cukrzyca, zapewne kłębi się w Tobie wiele pytań i wątpliwości. Są to naturalne odczucia.

Dzieci
Dzieci i młodzież zapadają głownie na cukrzycę typu 1

W tej sekcji dostarczymy Ci wiedzy jak radzić sobie z cukrzycą u dzieci i podpowiemy jak ją leczyć, aby uniknąć dalszych powikłań.

Pamiętaj, że cukrzyca wraz z nabytą wiedzą i rutyną staje się łatwiejsza do leczenia, a obecny stan wiedzy pozwala chorym cieszyć się długim i zdrowym życiem – takim jak i ich rówieśników.

Aby regularnie otrzymywać informacje na temat cukrzycy, zapisz się na newsletter Cukrzyca Polska.

Typy cukrzycy u dzieci

Cukrzyca to niejednorodne schorzenie. U dzieci 90% przypadków cukrzycy u dzieci to cukrzyca typu 1. Najczęściej rozwija się ona między 7 a 15 rokiem życia i bywa nazywana cukrzycą młodzieńczą. Typowe objawy cukrzycy typu 1 to pragnienie, utrata masy ciała i zmęczenie, częste oddawanie moczu, bóle brzucha.

Do niedawna cukrzyca typu 2 dobyła zarezerwowana dla dorosłych, ale wraz ze zmianami cywilizacyjnymi diagnozujemy coraz więcej przypadków cukrzycy typu 2 dzieci. Otyłość i nadwaga to główne czynniki ryzyka u dzieci,a leczenie cukrzycy typu 2 początkowo głownie polega na diecie i aktywności fizycznej.

Inne rodzaje cukrzycy, na które zapadają dzieci są dość rzadkie. Wśród nich znajdują się genetyczne postaci cukrzycy, takie jak MODY i utrwalona cukrzyca noworodkowa, a także przejściowa cukrzyca noworodkowa i cukrzyca wtórna. Cukrzyca typu MODY może być nieprawidłowo zdiagnozowana jako cukrzyca typu 1, do jej prawidłowej diagnozy niezbędne są badania genetyczne.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.