leki leczenie cukrzyca

Leki cukrzycowe

leki leczenie cukrzyca
Leczenie cukrzycy może wymagać terapii lekowej oraz zastrzyków z insuliny

Na rynku istnieje wiele rodzajów leków którymi można leczyć cukrzycę. Warto jednak zauważyć, że leki cukrzycowe leczą objawy cukrzycy, a nie samą cukrzycę. Cukrzyca na obecny stan wiedzy jest nieuleczalna. Mimo to dzięki dobrej lekoterapii, diecie i aktywności fizycznej możesz powodzeniem prowadzić zdrowe i aktywne życie pomimo cukrzycy.

Wszystkie leki cukrzycowe powinny być stosowane w połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną.

Leki na cukrzycę – rodzaje

Zależnie od tego na jaki rodzaj cukrzycy cierpisz, lekarz przepisze inny rodzaj leku. Cukrzyca typu 1 zawsze jest leczona insuliną, a w przypadku innych rodzajów cukrzycy wachlarz możliwości jest większy. Stopień zaawansowania choroby również odgrywa tu rolę.

Jeśli zażywasz tylko jeden rodzaj leku, nazywa się to terapią monolekową, jeśli zaś lekarz przepisał Ci dwa rodzaje leków, które wzajemnie się uzupełniają, to jest to terapia dwulekowa.

Nazwa substnacji czynnejPrzykłady nazw handlowychTyp 1Typ 2Inne typyPostać leku
Biguanidy (metformin)Metformax
Siofor
Avamina
Glucophage
Formetic
TakTabletki/saszetki
Pochodne sulfonylomocznikaDiaprel MR, Gliclada, Diagen, Amaryl, Glibetic, Symglic, GlibeneseTakMODYTabletki
GlinidyPrandin, Enyglid, StarlixTakTabletki
Tiazolidinediony (glitazony)Pioglitazone BiotonTakTabletki
Inhibitory DPP-4 (gliptyny)Januvia, Ristaben, Galvus, Onglyza,   TrajentaTakTabletki
Leki inkretynowe (analogi GLP-1)Byetta, Bydureon, Victoza, Lyxumia, EperzanTakZastrzyki
Inhibitory SGLT-2 (gliflozyny)Dapagliflozyna, Kanagliflozyna, EmpagliflozynaTakZastrzyki
InsulinaTakTakCukrzyca ciążowa, LADA, i inne rodzajeZastrzyki
AkarbozaAdeksa, GlukobayTakCukrzyca typu 2, cukrzyca typu 1 z insulinoopornościąTabletki

Jakie są skutki uboczne leków cukrzycowych?

Skutki uboczne to objawy lub schorzenia spowodowane zażywanymi lekami. Wszystkie leki niosą za sobą skutki uboczne, a leki cukrzycowe nie są tu wyjątkiem.

Zanim zaczniesz zażywać leki cukrzycowe, rozważ możliwe skutki uboczne ich działania. Twój lekarz przepisując Ci leki cukrzycowe powinien omówić z Tobą możliwe skutki uboczne oraz doradzić jak sobie z nimi poradzić.

To w jakim stopniu będziesz odczuwał skutki uboczne to indywidualna kwestia – mogą być one łagodne lub też bardzo uciążliwe. Czasem skutki uboczne są tak uciążliwe lub niebezpieczne, że mogą stanowić zagrożenie samo w sobie. Są to jednak rzadkie przypadki.

Jeśli w wyniku brania leków cukrzycowych źle się poczujesz, powiedz o tym swojemu lekarzowi, ale nie odstawiaj ich bez porozumienia z lekarzem.

Niektóre leki przeciwcukrzycowe, zwłaszcza stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 mogą powodować problemy żołądkowe, ale zazwyczaj mijają one po 2-3 tygodniach.

Hipoglikemia

Głównym celem leków przeciwcukrzycowych jest obniżenie poziomu cukru we krwi.

Niektóre leki mogą obniżać poziom cukru we krwi do niebezpiecznego poziomu, powodując hipoglikemię.

Leki, które powodują niski cukier czyli hipoglikemię, to:

  • Insulina
  • Pochodne sulfonylomocznika
  • Glinidy

Jeśli zażywasz te leki, zawsze miej przy sobie szybko działającą glukozę. Dowiedz się więcej o hipoglikemii, objawach hipoglikemii oraz jak leczyć hipoglikemię.

Przeciwwskazania

Przeciwskazania do zażywania leków oznaczają, że w pewnych okolicznościach nie powinniśmy zażywać danego leku – na przykład inna choroba lub ciąża. Bywa też, że możemy je zażywać ale musimy zachować szczególne środki ostrożności – na przykład powstrzymać się od picia alkoholu lub prowadzenia samochodu.

Czasem dwa typy leków mogą ze sobą kolidować i nie powinny być zażywane razem. Dlatego Twój lekarz powinien znać całą historie Twojej choroby zanim przepisze Ci nowe leki. To ma szczególne znaczenie jeśli znajdziesz się w szpitalu lub u nieznanego lekarza, na przykład na urlopie. Upewnij się, że w takiej sytuacji poinformujesz nowego lekarza o wszystkich zażywanych lekach, bez wyjątku.

Lekarz prowadzący, który zna historię choroby, weźmie pod uwagę wszystkie okoliczności w wyborze najlepszych leków. Ważne jest jednak abyś Ty również zawsze zapoznał się z dołączoną do leku ulotką, poznał przeciwwskazania oraz skutki uboczne. Jeśli uznasz że istnieją przeciwwskazania wymienione w ulotce, których lekarz nie wziął pod uwagę, koniecznie powiedz mu o tym.

Refundacja

W Polsce leki cukrzycowe są odpłatne. Płatność za leki może być:

  • Ryczałtowa – stała cena ustalona przez Ministerstwo Zdrowia
  • Ze zniżką, zazwyczaj 30%, ceny aptecznej
  • Pełna, 100% odpłatność (na przykład leki inkretynowe)

Kryteria refundacji danego leku mogą różnić zależnie od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Na przykład w przypadku cukrzycy typu 2 niektóre rodzaje insulin są objęte refundacją jedynie po spełnieniu określonych kryteriów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.