Choroba wieńcowa najczęśtszą przyczyną śmierci diabetyków

Choroby serca i układu krwionośnego w cukrzycy

Choroba wieńcowa najczęśtszą przyczyną śmierci diabetyków
Choroba wieńcowa przyczyną połowy zgonów wśród cukrzyków

Choroby serca to najczęstsze powikłanie cukrzycy, odpowiadają one aż za 2/3 zgonów wśród diabetyków. Co więcej, rozwój chorób serca u diabetyków zaczyna się wcześnie, bo już na etapie stanu przedcukrzycowego, a wielu z nas w momencie diagnozy cukrzycy typu 2 ma już zaawansowane zmiany miażdżycowe i wieńcowe.

Jeśli więc chorujesz na cukrzycę, powinieneś przechodzić regularne badania lekarskie, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych objawów.

Dobra widomość jest taka, że można zapobiegać powikłaniom sercowo-naczyniowym. Aby regularnie otrzymywać wiadomości o tym, jak zapobiegać powikłaniom cukrzycy, zapisz się na newsletter  Cukrzyca Polska.

Co to są choroby serca i układu krążenia?

Choroby serca w cukrzycy to szerokie pojęcie, obejmujące chorobę niedokrwienną serca (chorobę wieńcową) oraz inne choroby powiązane. Choroby serca dotyczą zarówno cukrzycy typu 1 jak i typu 2. W przypadku cukrzycy typu 1, dodatkową okolicznością przyspieszającą rozwój chorób serca jest nefropatia cukrzycowa.

Miażdżyca

Miażdżyca to schorzenie w którym płytki miażdżycowe osadzają się na ściankach naczyń krwionośnych i blokują dopływ krwi do mięśni i organów.

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa to efekt miażdżycy tętnic wieńcowych (doprowadzających krew do serca). Oznacza, że niewystarczająca ilość krwi dopływa do serca i w efekcie dochodzi do niedotlenienia serca. Niedotlenienie serca objawia się bólem wieńcowym.

Zawał serca (atak serca)

Zawał serca to postać choroby niedokrwiennej (wieńcowej). Jest to martwica serca w wyniku ostrego niedotlenienia serca. Oznacza, że jedna z tętnic wieńcowych uległa zamknięciu i krew nie dochodzi do serca.

Udar mózgu

Najczęstszy to niedokrwienny udar mózgu – zablokowanie tętnicy doprowadzającej krwi do mózgu. Powstaje w wyniku zmian miażdżycowych.

Niewydolność serca

Niewydolność serca oznacza, że  serce przestaje prawidłowo funkcjonować  – na przykład w efekcie ostrego zawału, nadciśnienia lub choroby wieńcowej.

Nagła śmierć sercowa

Nagłe zatrzymanie akcji serca i zgon.