Ciężarna kobieta robi badanie krwi glukometrem.

Cukier w ciąży norma

Jeśli chorujesz na jakikolwiek typ cukrzycy i jesteś w ciąży, wyrówna glikemia jest jednym z najważniejszych warunków przebiegu zdrowej ciąży.

Ciężarna kobieta robi badanie krwi glukometrem aby sprawdzić czy jej cukier w ciąży jest w normie.y
Przy cukrzycy ciążowej zalecana jest samokontrola glukozy

Podwyższony cukier, nawet minimalnie, może uszkodzić płód, spowodować wady rozwojowe oraz wiele innych komplikacji, ze śmiercią płodu włącznie. Ma też negatywny wpływ na rozwój dziecka już po jego urodzeniu. Mimo że brzmi to niepokojąco, wyrównana glikemia jest osiągalna i z pomocą wiedzy oraz samodyscypliny jest w zasięgu ręki.

Cukier w ciąży norma

Ze względu na zagrożenia dla płodu, glikemia u kobiety ciężarnej chorującej na jakąkolwiek z form cukrzycy (typ 1, typ 2, ciążową) powinna wynosić tyle samo, ile u kobiet zdrowych.

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś wykonywać pomiary glukozy we krwi samodzielnie, kilka razy dziennie, za pomocą glukometru. Pielęgniarka w przychodni diabetologicznej pokaże Ci jak korzystać z glukometru. Dzienna ilość testów będzie zależała od natężania problemów metabolicznych, i powinna zostać uzgodniona z Twoim diabetologiem.

Oto zalecane wyniki glikemii w samokontroli dla kobiet ciężarnych:

 mg/dlmmol/l
Na czczo i przed posiłkiem70-90 mg/dl3,9 – 5,0 mmol/l
1 godz. po posiłkuPoniżej 120 mg/dlPoniżej 6,7 mmol/l
między 2 a 4 godz. po posiłkuPonad 60 mg/dlPonad 3,3 mmol/l

Źródło: Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2015. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2015

Jeśli cierpiałaś na cukrzycę już przed zajściem w ciążę (typ 1, typ 2), to w trakcie trwania ciąży powinnaś dokonywać odczytów HbA1c. Są one wykonywane laboratoryjnie. Wyniki tych odczytów powinny wynosić 6% lub mniej. Badanie na pomiar HbA1c w trakcie trwania ciąży powinno się wykonywać co 6 tygodni.

Jeśli cierpisz na cukrzycę ciążową, ten rodzaj badania (HbA1c) nie ma do Ciebie zastosowania.

Wyrównanie cukrzycy przed ciążą

Jeśli cierpisz na jakąkolwiek formę cukrzycy przedciążowej – cukrzycę typu 1, typu 2, MODY, LADA, powinnaś postarać się wyrównać glikemię i osiągnąć zalecany poziom glukozy we krwi jeszcze przed koncepcją. Odczyty HbA1c przed poczęciem powinny wynosić 6%. W niektórych krajach, takich jak Wielka Brytania, zlecenia mówią, że kobiety z odczytem HbA1c = 10% i więcej, powinny unikać zajścia w ciążę, gdyż grozi to ostrymi powikłaniami dla matki i dziecka.

Ze względu na zmiany hormonalne, wyrównanie glikemii po zajściu w ciążę może okazać się trudnym zadaniem, dlatego zaleca się osiągniecie wyżej wymienionych odczytów przed koncepcją. Takie podejście pozwala uniknąć powikłań i zwiększy szanse na urodzenie zdrowego dziecka.