Wymienniki białkowo-tłuszczowe WBT

Wymienniki białkowo-tłuszczowe pomagają wyrównać glikemię
Wymienniki białkowo-tłuszczowe są łatwe do obliczenia o ile posiłek nie zawiera węglowodanów

Wymienniki białkowo-tłuszczowe to metoda obliczania ilości insuliny niezbędnej do wyrównania glikemii po zjedzeniu tłuszczy i białek. Są one przydatne zwłaszcza jeśli korzystasz z pompy insulinowej, ale i z penów. Jeśli korzystasz z penów (wstrzykiwaczy), znajomość wymienników białkowo-tłuszczowych również pomoże lepiej kontrolować glikemię.

Osoby leczące cukrzycę tabletkami również powinny uważać na zbyt duże porcje zwłaszcza białka, gdyż i u nich glikemia zostanie podniesiona po posiłku białkowo-tłuszczowym.

Wymienniki białkowo-tłuszczowe a glikemia

Wielu z nas zauważyło, że kilka godzin po zjedzeniu mięsa, serów czy tłuszczy nasza glikemia wzrasta, nawet jeśli posiłek nie zawierał węglowodanów. Dzieje się tak gdyż białka i tłuszcze również zamieniane są na glukozę, proces ten nazywa się glukoneogenezą.

Proces ten jednak trwa dłużej w porównaniu z rozkładem węglowodanów, a tłuszcze dodatkowo go spowalniają, więc wzrost poziomu cukru we krwi zauważamy dopiero po kilku godzinach, zazwyczaj po 2h.

Aby uwzględnić ten czynnik w terapii insulinowej, stworzono wymienniki białkowo – tłuszczowe WBT, zwane też jednostkami białkowo-tłuszczowymi JBT. Koncepcja ta to czysto polski wynalazek, stworzony przez prof. Ewę Pańkowską.