Choroby powiązane z cukrzycą mają wiele przyczyn

Choroby powiązane

Choroby powiązane z cukrzycą mają wiele przyczyn
Choroby powiązane z cukrzycą mogą wynikać z podobnych przyczyn

Cukrzyca jest bardzo kompleksowym schorzeniem i zazwyczaj towarzyszą jej też inne choroby czy to w postaci powikłań czy chorób współistniejących.

Linia podziału między powikłaniami a chorobami współwystępującym jest cienka, i wiele z nich można zakwalifikować do i do powikłań cukrzycowych i do chorób współwystępujących.

Sama cukrzyca i towarzysząca jej wieloletnia hiperglikemia powodują inne schorzenia – wtedy mówimy o powikłaniach cukrzycy. Powikłaniom cukrzycy poświęciliśmy oddzielny rozdział.

Zdarza się również, że czynniki, które wywołują cukrzycę, mogą również stanowić podłoże innych chorób. Dzieje się tak często w przypadku chorób autoimmunologicznych i cukrzycy typu 1, ale także niewłaściwego stylu życia i otyłości, które prowadzą do cukrzycy typu 2 i innych schorzeń.

W pewnych przypadkach cukrzyca może być konsekwencją innych, już istniejących problemów zdrowotnych, na przykład niealkoholowego otłuszczenia wątroby czy zespołu metabolicznego.

Istnieją też schorzenia, które statystycznie częściej występują, wtedy, kiedy występuje cukrzyca, na przykład zespół Cushinga, ale nie wiadomo do końca czemu tak się dzieje.