stopa cukrzycowa zapobieganie cukrzyca

Stopa cukrzycowa-zapobieganie

stopa cukrzycowa zapobieganie cukrzyca
Zapobieganie stopie cukrzycowej wymaga codziennej kontroli stóp

Pielęgnacja stóp powinna być bardzo ważnym elementem higieny dla każdego, a tym bardziej dla chorych na cukrzycę. Zastanawiasz się dlaczego? W Polsce co roku dochodzi do około 14.000 amputacji spowodowanych stopą cukrzycową. Wielu z nich można by zapobiec, dbając o właściwą pielęgnację stóp. Stopa cukrzycowa to schorzenie które trudno leczyć, więc profilaktyka jest szczególnie istotna.

Ryzyko uszkodzenia stóp jest znacznie większe u osób z cukrzycą. Dotyczy to zwłaszcza cukrzycy typu 1, oraz cukrzycy typu 2. Powodem tego jest neuropatia (uszkodzenia nerwów), która zmniejsza czucie w stopach. Oznacza to, że uszkodzenie czy ranka mogą pozostać niezauważone. Co gorsza, zmniejszone krążenie krwi w kierunku stóp, co jest innym powikłaniem cukrzycy, spowalnia gojenie i zwiększa ryzyko infekcji. Te dwa czynniki sprawiają, że diabetycy są szczególnie narażeni na owrzodzenia, martwicę i inne choroby stóp, zwane stopą cukrzycową.

Co powinno zwrócić uwagę?

Poniższe objawy i problemy w rejonie stóp powinny wzbudzić twój niepokój. Każdy z nich może doprowadzić do poważnego problemu:

  • Jakiekolwiek ubytki skóry (nieważne jakiej wielkości)
  • Skaleczenia i otarcia
  • Pęcherze
  • Oparzenia
  • Wrzody (niegojące się rany)
  • Przesuszona skóra

Koniecznie zwracaj uwagę na wszelkie zmiany koloru twoich stóp czy dziwne obrzęki. Jeśli zauważysz, że palce stają się grube, wygięte lub zmieniły kolor – koniecznie zwróć się do ortopedy lub diabetologa.
Jeśli sam nie jesteś w stanie regularnie sprawdzać stanu swoich stóp, postaraj się, aby ktoś mógł to dla ciebie zrobić.