Hipoglikemia i jazda samochodem

Jazda samochodem
Hipoglikemia i jazda samochodem mogą stanowić niebezpieczną mieszankę.
Cukrzyca nie stanowi przeszkody w prowadzeniu samochodu ani amatorsko, ani zawodowo. Jednak niewłaściwie kontrolowana cukrzyca może mieć wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo na drodze, jak również bezpieczeństwo innych.

Największym zagrożeniem jest niski cukier czyli hipoglikemia. Hipoglikemia i jazda samochodem mogą stanowić niebezpieczną mieszkankę.

Jeśli zażywasz leki, które mogą powodować niski poziom cukru we krwi, takie jak pochodne sulfonylomocznika i glinidy lub też leczysz cukrzycę insuliną, to powinieneś byś świadom zagrożeń z tego wynikających.

Przed rozpoczęciem jazdy i w trakcie podróży

Przed każdą podróżą samochodom zawsze zrób test glukometrem. Poniżej wyniki i ich interpretacja w kontekście Twojej zdolności prowadzenia pojazdu:

Wynik przed posiłkiemInterpretacjaPostępowanie
70 mg/dl (3,9 mmol/l) lub mniejHipoglikemia – stan wymagający natychmiastowej interwencjiNatychmiast spożyj szybkodziałającą glukozę a następnie posiłek, oraz nie kontynuuj/nie rozpoczynaj jazdy przez następne 45 min
90-72 mg/dl (5 — 4 mmol/l)Normalna glikemiaZanim ruszysz w drogę, zjedz 2g szybkodziałającej glukozy oraz kanapkę
110 mg/dl – 140 mg/dl (6,2 mmol/l – 7,8 mmol/l)‘Kontrolowana hiperglikemia’ – idealny stan do jazdy samochodemMożesz ruszać w drogę, kolejne badanie za 2h.

 

  • W trakcie długich podróży rób regularne przerwy na badanie krwi glukometrem, odpoczynek oraz posiłki – co 1.5-2 godz.
  • W samochodzie trzymaj zapasy szybkodziałającej glukozy – tabletki, napój. Upewnij się że są one w zasięgu ręki, tak abyś mógł szybko po nie sięgnąć, jeśli zauważysz jakiekolwiek sygnały hipoglikemii.
  • Jeśli w trakcie jazdy zauważysz u siebie nawet najlżejsze objawy hipoglikemii, natychmiast zatrzymaj się w bezpieczny sposób i zrób test glukometrem.
  • Jeśli wyruszasz w dłuższą podróż, na wypadek przestojów spowodowanych korkami czy awarią samochodu zawsze miej przy sobie:
  1. glukozę
  2. kanapki
  3. zapas leków
  4. insulinę i paski do gleukometrów
  • Nigdy nie prowadź po alkoholu lub po zażyciu leków powodujących senność

Zawsze wykonaj badanie glukometrem, nawet jeśli planowana podróż jest krótka. Jeśli wracasz z zakupów – bądź szczególnie ostrożny – spacer, marsze, w tym zakupy, mają właściwości obniżające poziom cukru we krwi. Podobnie jeśli wracasz z siłowni lub basenu – zawsze wykonaj badanie glukometrem i bądź szczególny wyczulony na sygnały niedocukrzenia.

Objawy hipoglikemii w trakcie jazdy

Niski poziom cukru we krwi w trakcie jazdy samochodem jest bardzo niebezpieczny, może doprowadzić do utraty prawa jazdy, wypadku, a nawet śmierci. Niedocukrzenie działa na mózg podobnie jak wypity alkoholu, ograniczając refleks, zdolność oceny sytuacji, łącznie z utratą przytomności.

Typowe objawy niskiego cukru w trakcie jazdy

  • Nagłe ziewanie i zmęczenie
  • Fale zimna i gorącą
  • Przyspieszone bicie serca
  • Mrowienie w opuszkach placów, ustach i języku
  • Głód
  • Trudności w podejmowaniu decyzja, niepewność (nie możesz się zdecydować na dany manewr, nie wiesz czy przyspieszyć, czy zwolnić)
  • Wyolbrzymiane emocje złości, agresji, zwłaszcza na innych użytkowników dróg lub tez pasażerów
  • Pozostanie na swoim pasie wymaga więcej skupienia

Jeśli masz wątpliwości jak zinterpretować odczuwane objawy, załóż że są to objawy niedocukrzenia. Jeśli poczujesz takie objawy, jak najszybciej zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu.

Jeśli nie jest możliwe zatrzymanie się natychmiast, zjedz glukozę, którą powinieneś mieć przygotowaną na takie okoliczności i zatrzymaj się jak tak szybko jak możesz i zrób test glukometrem.

Ostre niedocukrzenie a prawo jazdy

Hipoglikemia poniżej 55 mg/dl (3,0 mmol/l) nazywana jest ciężką hipoglikemią i może być podstawą do odebrania prawa jazdy. Twój lekarz ma obowiązek poinformowania organów wydających prawo jazdy o ciężkiej hipoglikemii, niezależnie od okoliczności w jakich ona się pojawiła.

Dla kierowców – amatorów, dwa przypadki ciężkiej hipoglikemii są podstawą do odebrania prawa jazdy. Dla kierowców zawodowych, nawet jeden taki incydent.

W przypadku kiedy Twój lekarz stwierdzi nieświadomą hipoglikemię, czyli uzna ze straciłeś zdolność wyczuwania objawów hipoglikemii, to jest to podstawą do odmowy wydania prawa jazdy.

Więcej o czasowych i bezwzględnych przeciwwskazaniach do posiadania prawa jazdy.