Leki Typ 2 Wiadomości

Fexaramine – wirtualny posiłek w pigułce leczy otyłość i cukrzycę typu 2

Pojawiła się nadzieja dla osób z nadwagą i wynikającą z niej cukrzycą typu 2. Naukowcy z Salk Institute w Kaliforni intensywnie badają nową pigułkę o nazwie fexaramine.

Feraxamin to tabletki, których zadaniem jest oszukanie organizmu, tak aby zachowywał się jakby zjadł posiłek i rozpoczął spalanie zgromadzonego tłuszczu. Tym samym pacjent ma zmniejszone łaknienie i ogranicza ilość spożytych pokarmów do minimum, jednocześnie pozbywając się kilogramów. Naukowcy twierdzą, że nowa tabletka może stanowić bezpieczną alternatywę dla chirurgii bariatrycznej, czyli tej, w której na przykład zmniejsza się operacyjnie żołądek.

Feraxamine to nowy lek przeciwko otyłości i cukrzycy typu 2
Feraxamine nie ma skutków ubocznych gdyż oddziałuje jedynie na jelita

Fexaramine – posiłek w pigułce

Omawiany lek wysyła naszemu organizmowi taki sam sygnał, jaki by otrzymał po zjedzeniu kalorycznego posiłku. W rezultacie jelita i żołądek zaczynają tworzyć miejsce na posiłek w organizmie, zaczyna się produkcja żółci niezbędnej do jego strawienia, i wiele innych procesów związanych z trawieniem. Mózg zaś otrzymuje sygnał, że posiłek został zjedzony.

Jak dotąd naukowcy testowali tabletki na otyłych myszach chorujących na cukrzycę typu 2 i badania wypadły bardzo zachęcająco. Badacze potwierdzili u zwierząt utratę tkanki tłuszczowej, w tym tej najgroźniejszej, zgromadzonej wokół wątroby, poprawę poziomu glukozy we krwi, a także lepszy poziom cholesterolu i zmniejszenie stanów zapalnych całego organizmu.

Odchudzające działanie pigułki polega na tym, że organizm myśląc że zjadł posiłek, zaczyna spalanie zgromadzonej tkanki tłuszczowej, w ten sposób otrzymując energię, niezbędną do życia. W związku z tym pacjent powinien zapewnić sobie jedynie źródło witamin i minerałów, i spożywać głownie warzywa i owoce.

Farnezoidowy receptor X (FXR) i cukrzyca typu 2

Naukowcy badali tabletkę na otyłych myszach, które cierpiały na cukrzycę typu 2. W wyniku terapii Fexaramine, w miarę utraty masy ciała myszy, poziom cukru we krwi u myszy uległ również znacznej poprawie.

Ronald Evans, dyrektor Laboratorium Ekspresji Genetycznej w Instytucie badawczym Salk, powiedział, że dzięki takie terapii uda się wyleczyć większość przypadków cukrzycy typu 2, której podłoże leży w otyłości.

Farnezoidowy receptor X (FXR)

Działanie fexaraminy jest skierowane na farnezoidowy receptor X (FXR), który kontroluje wytwarzanie kwasów żółciowych i reguluje poziom trójglicerydów oraz glukozy w organizmie. Niedawne badania również dowiodły, że niski poziom FXR przyczynia się do rozwoju niealkoholowych stłuszczeniowych chorób wątroby oraz miażdżycy, a także niektórych postaci raka – czyli chorób często towarzyszących cukrzycy typu 2.

Kierunek: jelita

Polem do działania pigułki są jelita, a nie inne organy, jak to jest w pozostałych, dotychczas używanych i mocno szkodliwych lekach odchudzających. Takie leki oddziaływają na serce, wątrobę czy nawet mózg, wyrządzając szkody w organizmie. W wypadku fexaraminy, naukowcy przewidują brak skutków ubocznych. Jeśli to się potwierdzi, to będzie to naprawdę unikalny lek

Jednak, aby to potwierdzić, niezbędne są dalsze badania kliniczne. Kolejnym krokiem są badania na ludziach.

Źródło: Instytut Salk

Anna Kopyść

Ukończyłam Wydział Dziennikarstwa oraz Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje życie zawodowe dzielę między te dwie pasje – dziennikarstwo oraz psychologię. Wiele lat spędziłam w redakcjach najpoczytniejszych gazet w Polsce, pisałam również artykuły z zakresu psychologii do portali internetowych.

Posiadam duże doświadczenie w pracy z młodzieżą, zdobyte w trakcie pracy jako psycholog szkolny, jak również jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Na portalu Cukrzyca Polska odpowiadam za dział psychologii, emocje oraz psychologię dojrzewania, jak również piszę wiadomości z Polski i z zakresu cukrzycy typu 2.

Prywatnie jestem mamą prawie 2 letniej córeczki oraz opiekuję się mamą chorą na cukrzycę typu 2.