Insulina Leczenie Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Inteligentna insulina skuteczna w leczeniu myszy z cukrzycą

Inteligentna insulina może zastąpić zwykłe zastrzyki
Inteligentna insulina poprawi jakość życia diabetyków

Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne na początku stycznia 2015 przyznało grant w wysokości 1.6 mil dolarów na prowadzenie dalszych badań nad tak zwana inteligentną insuliną, czy też insuliną responsywną.

Oznacza to, że dotychczasowe dawania na myszach zakończyły się sukcesem i teraz badania przejdą do kolejnego etapu.

W badaniach przeprowadzonych na myszach chorych na cukrzycę, zastrzyki z inteligentnej insuliny okazały się skuteczną metoda regulowania poziomu cukru we krwi. Myszy nie cierpiały ani na hiperglikemię ani na hipoglikemię, niezależnie od ilości insuliny w zastrzyku.

Inteligentna inulina – co to jest?

Inteligentna insulina to insulina, która aktywuje się tylko wtedy i tylko w takim stopniu, w jakim organizm potrzebuje. Jej główna zasadą jest to, że po zaaplikowaniu hormon jest aktywowany zależnie od podstawie poziomu glukozy we krwi. Dzięki temu, niweluje hipoglikemie wynikające z zbyt dużych dawek insuliny w stosunku do zapotrzebowania, jak również hiperglikemie wynikające lęku przed tymi pierwszymi.

Jak działa inteligentna inulina?

Naukowiec z uniwersytetu Północnej Kaliforni, doktor Zhen Gu, pracuje nad inteligentną insuliną podawaną do organizmu w postaci żelu. Żel ten po zetknięciu się z glukozą zawartą we krwi pacjenta, aktywuje się i rozpoczyna swoje lecznicze działanie, ale tylko do tego stopnia, do jakiego jest to wymagane. Nadmiar insuliny nie jest aktywowany, pozostając ‘uśpiony’ w kapsułkach żelowych.

Pomysł ten imituje sposób, w jak działa zdrowa trzustka. W zdrowej trzustce insulina jest magazynowa w niewielkich komórkach trzustkowych w kształcie pęcherzyków i ten sam efekt chce uzyskać doktor Gu.

Kapsułki, w których zamknięta jest insulina, zawierają szereg cząsteczek naładowanych dodatnio i ujemnie, które w zetknięciu z glukozą zawarta we krwi, mieszają się i uaktywniają, tworząc swego rodzaju zamkniętą pętlę. Jeśli poziom cukru jest wysoki – działają, jeśli poziom cukru spada, cząsteczki insuliny zaprzestają działanie. W ten sposób nanożel zawierający inteligentną insulinę imituje działanie prawdziwej insuliny.

Co więcej, jeden zastrzyk z inteligentnej insuliny działa aż do 10 dni.

Sztuczna insulina zniesie konieczność testów?

Doktor Gu jest bardzo optymistyczny co do powodzenia swojego projektu, powiedział: ‘sztuczne komórki trzustkowe w postaci żelu zawierające inteligentną insulinę będą miały znaczący wpływ na polepszenie jakością życia diabetyków, usuną potrzebę ciągłego mierzenia poziomu cukru we krwi, jak również zmniejszą ilość wizyt lekarskich lub pobytów w szpitalu’.

Grant przyznany przez ADA zostanie wykorzystany na sprawdzenie kilku receptur, tak aby zidentyfikować tę najskuteczniejszą, doktor Gu również będzie ją badał na zwierzętach większych niż myszy, których DNA jest bliższe ludzkiemu.

Badacze przewidują że zanim insulina trafi na rynek, minie o 5 do 7 lat badań.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.