Typ 2 Wiadomości

Polscy naukowcy wychowali komórki macierzyste które pomogą w badaniach na cukrzycą

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste iPS
Przykład komórek macierzystych

Polscy naukowcy z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali metodę pozyskiwania komórek macierzystych, która przyspieszy i ułatwi badania nad cukrzycą. Wyniki badań polskich naukowców opublikowano na łamach magazynu Scientific Reports 26 lutego 2015.

Zespół badawczy pod przewodnictwem prof. Józefa Dulaka oraz prof. Alicji Józkowicz opracował metodę pozyskiwania komórek macierzystych z komórek dorosłych organizmów – na przykład z komórek skóry ludzi czy też myszy w sposób szybki i powtarzalny.

Komórki takie noszą nazwę indukowanych pluriopotencjalnych komórek macierzystych iPS i pomogą w dalszych badaniach nad cukrzycą, jak również mogą w przyszłości posłużyć w leczeniu choroby, czy testowaniu leków.

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste iPS

Pluriopotencjalne komórki macierzyste to komórki, które mogą być wykorzystane do hodowli dowolnych komórek organizmu, takich jak komórki skóry czy też komórki trzustki. Takie komórki wykorzystuje się w badaniach naukowych czy medycynie regeneracyjnej.

Problem polega na tym, że takie komórki można pozyskać jedynie z embrionów. Taka metoda wiąże się z wieloma kontrowersjami natury etycznej, a także nie pozwala na produkcję takich komórek na szeroką skalę.

Indukowane pluriopotencjalne komórki macierzyste to rodzaj komórek macierzystych, które są generowane z dorosłych, wykształconych już komórek organizmu, a nie z embrionów. Za odkrycie metody tworzenia indukowanych pluropotencjalnych komórek macierzystych naukowiec Shinya Yamanaka z Japonii otrzymał nagrodę Nobla w 2012.

Komórki macierzyste z Krakowa

Aby skutecznie i szybko prowadzić badania nad cukrzycą, jej przyczynami, wpływem na organizm i metodami leczenia, potrzebne są komórki macierzyste, lub chore komórki, na przykład komórki trzustki pobrane od ludzi. A dostęp do obu typów komórek jest ograniczony.

Zespół badawczy z Krakowa pracował nad cukrzycą typu 2 oraz cukrzyca typu MODY 3 (HNF1A MODY). Naukowcom udało się wychować komórki macierzyste pochodzące zarówno od myszy chorych na cukrzycę jak i z dorosłych komórek ludzkich, które charakteryzowały się zmianami typowymi dla tych dwóch typów cukrzycy.

Proces tworzenia takich komórek macierzystych ten nazywa się reprogramowaniem do komórek pluripotencjalnych.

Z takich komórek naukowcy następnie stworzyli komórki trzustki cukrzycy MODY 3, produkujące insulinę. W innym eksperymencie badacze wychodowi komórki podobne do komórek w cukrzycy typu 2,

Przyszłość komórek macierzystych

Dzięki temu, badacze mogą teraz pracować naduszkodzonymi komórkami, co pozwoli w pełni zrozumieć mechanizmy, jakie rządzą poszczególnymi typami cukrzycy. Co więcej, takie komórki będzie można wykorzystywać do badań skuteczności leków, bez ryzyka efektów ubocznych jakie mogą one mieć na ludziach.

Co więcej komórki macierzyste mogą być wykorzystane do przeszczepów, zwłaszcza w postaci kapsułkowanych komórek wysp trzustkowych. Takie komórki będzie można również wykorzystać w leczeniu choroby Parkinsona lub też leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego.

Choć na świecie pluriopotencjalne komórki macierzyste wykorzystuje się w wielu laboratoriach, w Polsce udało się je wyhodować po raz pierwszy.

Żródło: Scientific Reports

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.