Typ 1 Wiadomości Wyleczenie

Terapia skojarzona cukrzycy typu 1 skuteczna u myszy z długą historią choroby

Terapia skojarzona cukrzycy typu 1 skuteczna u myszy z długą historią choroby
Terapia skojarzona cukrzycy typu 1 skuteczna u myszy z długą historią choroby

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie na Florydzie wynika, że leczenie skojarzone (4 leki) prowadzi do remisji cukrzycy typu 1. Póki co testy przeprowadzono na modelach zwierzęcych.

Co jednak ciekawe w tym badaniu, to fakt, że leczenie było skuteczne w przypadku rozwiniętej już choroby, co stanowi większe wyzwanie, niż leczenie cukrzycy świeżo rozpoznanej.

Mieszanka 4 leków przeciwko cukrzycy typu 1

Leczenie skojarzone opiera się na działaniu czterech leków: globuliny antytymocytarnej (ATG), czynnika stymulującego tworzenie kolonii granulocytów (G-CSF), gliptyn, czyli inhibitora dipeptydylopeptydazy IV (DPP-4) i inhibitora pompy protonowej (PPI). Zdaniem naukowców, wspólne zastosowanie tych substancji daje efekt synergii, który sprawia, że są znacznie bardziej skuteczne niż stosowane oddzielnie.

Jest to mieszanka leków immunosupresyjnych (AGT) oddziałujących na układ odpornościowy, leków stymulujących wzrost własnych komórek macierzystych i dzięki temu stosowanych w leczeniu nowotworów (S-CFS), oraz leków stosowanych w leczeniu…cukrzycy typu 2 (inhibitory DPP-4).

Remisja cukrzycy u połowy myszy

Testy przeprowadzone na Uniwersytecie na Florydzie wykonano na 4 grupach 12 myszy. Lek odwrócił chorobę u połowy myszy z rozwiniętą już cukrzycą typu 1. To ten rezultat jest niezwykle interesujący, gdyż u takich osobników produkcja insuliny praktycznie zanika, a leczenie jest nieskuteczne.

Co więcej, u 83% myszy ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu 1 mieszanka leków zahamowała jej rozwój. W przypadkach, gdy doszło do remisji cukrzycy, prawidłowy poziom cukru we krwi utrzymywał się przez 4 miesiące obserwacji. W badaniu nie udało się określić, dlaczego leczenie skojarzone przyniosło efekty w niektórych przypadkach, a w innych nie.

Skuteczne razem

Według Michaela Hallera, profesora pediatrii z Uniwersytetu na Florydzie skuteczność terapii jest zaskakująca. Naukowiec twierdzi: “Badanie ma ogromny potencjał. Stosowanie pojedynczych leków nie dawało efektów zwłaszcza w przypadku cukrzycy typu 1. A już na pewno nie prowadziło do remisji choroby u połowy modeli”. Haller zdaje sobie sprawę, że wyniki mogą być trudne do powtórzenia u ludzi.

Zatwierdzone przez FDA – szybsza droga do aptek

Wszystkie cztery leki wykorzystane w opisanej terapii skojarzonej zostały zatwierdzone Agencję Żywności i Leków (FDA), są również stosowane w Polsce. To zaś oznacza, że jeśli wyniki badań z udziałem ludzi będą pomyślne, ścieżka zatwierdzenia terapii będzie znacznie krótsza niż w przypadku nowych, niezatwierdzonych substancji.

Zespół Hallera wierzy, że badanie pilotażowe  z udziałem modeli ludzkich może być zrealizowane w ciągu najbliższych kilku lat. Terapia ta wykorzystuje niższe dawki thymoglobulinu, a to oznacza, że jest bezpieczniejsze i powoduje mniej skutków ubocznych.

Haller dodał: “To ogromny krok w kierunku remisji cukrzycy. Co prawda to długa droga, ale ostateczne wyniki potwierdzają, że idziemy w dobrym kierunku”.

Profesor Haller pracuje również nad terapią skojarzoną, wykorzystującą 2 leki.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.