Ciąża Cukrzyca ciążowa Ćwiczenia fizyczne Dieta Przyczyny i czynniki ryzyka Wiadomości

Ryzyko cukrzycy ciążowej można zmniejszyć o połowę

W wynikach badań opublikowanych we wrześniu (30 września 2014) na medycznym portalu thebmj.com, naukowcy ogłosili, że unikanie czterech określonych czynników ryzyka pozwoliłoby uniknąć prawie połowy przypadków cukrzycy ciążowej.

Ciężarna kobieta cierpiąca na cukrzycę ciążową odpoczywa na kanapie, trzymając się za brzuch
Ryzyko cukrzycy ciążowej powizane jest ze stylem zycia.

Około 4% ciężarnych w Polsce zapada na cukrzycę ciążową. Choć nie wiadomo dokładnie dlaczego niektóre z nas zapadają na cukrzycę ciążową, a inne nie, znane są czynniki ryzyka sprzyjające rozwojowi tej choroby.

Przeczytaj więcej na temat:

Czynniki ‘niskiego ryzyka’ czyli czynniki, o których wiadomo, że obniżają szanse zachorowania na cukrzycę ciążową to:

  • Utrzymanie prawidłowej masy ciała poniżej BMI 25
  • Zdrowa dieta
  • Aktywność fizyczna
  • Niepalenie papierosów

Aby sprawdzić jak bardzo maja one wpływ na zachorowalność, naukowcy w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali 14.000 zdrowych kobiet na przestrzeni 12 lat między 1989 a 2001 rokiem. W trakcie analizowanego okresu 823 kobiet zapadło na cukrzycę ciążową, co stanowiło 6% wszystkich ciąż.

Okazało się że największym czynnikiem ryzyka z powyższych czterech czynników, jest nieprawidłowa masa ciała przed zajściem w ciążę. Kobiety, których BMI wynosiło powyżej 33 przed zajściem w ciążę, były cztery razy bardziej narażone na cukrzycę ciążową w porównaniu z kobietami o prawidłowej masie ciała.

Jeśli dodatkowo kobiety nie paliły, zdrowo się odżywiały, regularnie ćwiczyły, a przed zajściem w ciążę ich waga była w granicach normy, ryzyko zachorowania było o 52% niższe w porównaniu z kobietami, które nie stosowały się do tych zaleceń.

Co ciekawe jednak, kobiety które stosowały się tylko do trzech z czterech zaleceń – zdrowa dieta, niepalenie, ćwiczenia, ale przed zajściem w ciążę ich waga była powyżej normy, również były w grupie niższego ryzyka zachorowania.

Wyniki były jeszcze bardziej zaskakujące kiedy porównano kobiety stosujące się do wszystkich czterech zaleceń, z kobietami które nie stosowały się do żadnych z nich, czyli paliły przed lub w trakcie ciąży, były otyłe, nie ruszały się oraz jadły niezdrowo. Kobiety ze zdrowymi nawykami były 83% mniej narażane na cukrzycę ciążową w porównaniu z tymi, które oddawały się wszystkim czterem złym nawykom.

Po wzięciu pod uwagę czynników korygujących takich jak the population attributable risk percent (PAR%), naukowcy doszli do wniosku, że około 48% przypadków cukrzycy ciążowej można byłoby uniknąć, gdyby kobiety stosowały się do zaleceń zdrowego trybu życia.

Choć nadal połowa szachrowań jest poza naszą kontrolą, to okazuje się że co drugiemu przypadkowi cukrzycy ciążowej można zapobiec. Warunkiem jest zmiana trybu życia.

Professor Sara Meltzer z McGill University komentując wyniki badań, powiedziała, że choć zmiany trybu życia dla nas wszystkich są bardzo trudne w wprowadzenia, dla wielu kobiet zajście w ciąże może być bardzo silną motywacją aby podjąć ten wysiłek. Warto ją wykorzystać dla własnego dobra jak i dobra dziecka.

Cukrzyca ciążowa może mieć poważne skutki dla matki jak i dla dziecka, z poronieniem i deformacją płodu włącznie.

Przeczytaj więcej na temat cukrzycy ciążowej

Benedykt Ostrowski

W trakcie mojej kariery miałem przyjemność pracować dla wielu prestiżowych, międzynarodowych organizacji związanych z cukrzycą, pisząc artykuły z zakresu leczenia i kontroli cukrzycy, diety oraz zdrowia.

Z cukrzycą żyję od 1992 roku, kiedy w wieku 11 została u mnie zdiagnozowana cukrzyca typu 1.

Za swoją siłę uważam rozległą wiedzę z zakresu badań nad cukrzycą, leczeniem cukrzycy oraz, co uważam za najważniejsze, wiedzę czym cukrzyca jest dla nas, diabetyków.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za jakość merytoryczną zawartości całego portalu, oraz sekcje poświęcone kontroli i leczeniu cukrzycy.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.