Insulina Wiadomości

Doustna insulina Tregopil – badania nad nowym rodzajem insulinoterpii

tregopil cukrzyca insulina w tabletkach
Insulina Tregopil może zmienić oblicze insulinoterapii

Indyjska korporacja biofarmaceutyczna Biocon i międzynarodowa fundacja na rzecz cukrzycy typu 1 – JDRF – łączą siły, by sprawdzić skuteczność doustnej formy insulinoterapii. Czy okaże się ona skuteczna? Nowa insulina nosi nazwę Tregopil i w chodzi w III fazę badań klinicznych.

Fakt że projekt jest wspierany przez JDRF oznacza, że daje nadzieję, że jest szansa na sukces.

Na razie nie wiadomo kiedy lek trafi do pacjentów, ale o ile pomyślnie przejdzie wszystkie fazy badań klinicznych, zajmie to wiele lat.

Doustna insulina – dotychczasowe ograniczenia

Do tej pory najczęściej stosowaną formą insulinoterapii jest postać wstrzykiwań.

Mimo, że postać tabletek jest zdecydowanie bardziej wygodna – nie wymaga bowiem każdorazowych ukłuć, insulina, która jest hormonem białkowym, podawana w ten sposób ulega szybkiemu rozkładowi w żołądku, a jej działanie jest dezaktywowane. Taka forma insulinoterapii jest więc nie przynosi żadnego efektu.

Mimo to, próby stworzenia insuliny doustnej ciągle trwają – naukowcy pracują nad stworzeniem takiej formy tabletki, by nie ulegała ona dezaktywacji w przewodzie pokarmowym.

Badania na doustna insuliną toczą w wielu kierunkach:

Razem w imię nauki

JDRF jest organizacją charytatywną działającą na szeroką skalę w aspekcie finansowania badań nad cukrzycą typu 1. Motto przewodnie fundacji to: „życie bez cukrzycy typu 1.”

Biocon jest indyjską korporacją biofarmaceutyczną, której celem jest tworzenie bezpiecznych, efektywnych i niedrogich biofarmaceutyków.

Obie organizacje połączyły siły, by razem rozpocząć badania nad nową formą insulinoterapii, w formie doustnej.

JDRF sfinansowało testy Insuliny Tregopil, zaprojektowanej w formie tabletki. Celem testów jest oszacowanie bezpieczeństwa i stopnia tolerancji leku w nowo zaprojektowanym badaniu.

Insulina doustna Tregopil

Firma Biocon przekonuje, że nowa formuła doustnej insuliny – Tregopil – może poprawić poposiłkowy poziom glukozy i wspierać kontrolę cukrzycy typu 1, a więc być efektywną formą doustnej insulinoterapii.

Nowo zaprojektowane badanie będzie oceniać skuteczność Insuliny Tregopil w porównaniu do NovoRapid – szybkodziałającego analogu insuliny ludzkiej, opracowanego przez firmę Novo Nordisk.

Biocon ma nadzieje, że wyniki tego badania potwierdzą wnioski otrzymane w pierwszej fazie badań klinicznych z 2016 roku, w którym Insulina Tregopil okazała się działać szybciej, niż stosowane w celu porównania bolusy insuliny.

Jakie znaczenie będzie miało to dla cukrzyków?

Dyrektor generalna Biocon, Kiran Mazymdar-Shaw ma nadzieję, że zaplanowane badania kliniczne potwierdzą dotychczasowe wnioski w aspekcie efektywności Insuliny Tregopil.

Mazymdar-Shaw mówi: „jesteśmy zaangażowani w zaadresowanie niespełnionej dotąd potrzeby cukrzyków w aspekcie alternatywnego sposobu leczenia poposiłkowej hiperglikemii.”

Esther Latres, dyrektor fundacji JDRF dodaje: „JDRF wspiera badania nad doustną insulinoterapią aby pomóc osobom z cukrzycą typu 1. lepiej kontrolować swój poziom cukru we krwi bez konieczności każdorazowych iniekcji. Osiągnięcie tego celu będzie nieprawdopodobnym krokiem w kierunku polepszenia jakości życia osób z cukrzycą typu 1., podczas gdy ciągle szukamy sposobu na całkowite wyleczenie choroby.”

Biocon dopełnił już formalności z indyjskim DCGI (Drug Controller General of India, indyjską organizacją zajmującą się kontrolą leków wprowadzanych do obrotu w Indiach) umożliwiających wykorzystanie Insuliny Tregopil w II i III fazie badań klinicznych z udziałem pacjentów z cukrzycą typu 2. W przyszłym roku firma również planuje rozpoczęcie badań z udziałem diabetyków typu 1.

Miejmy nadzieję, że następne etapy badań klinicznych z wykorzystaniem insuliny Tregopil przyniosą kolejne zadowalające wnioski, a alternatywna forma insulinoterapii w formie doustnej stanie się wkrótce dostępna dla milionów cukrzyków na całym świecie.

Źródło: Biocon

Sonia Walla

Jestem dietetykiem z wykształcenia i pasji. Wiedzę zdobytą na studiach stale poszerzam poprzez uczestnictwo w kursach związanych z szeroko pojętą tematyką żywienia człowieka - zarówno z kręgu dietoterapii jak i dietetyki i suplementacji. Są one dla mnie bodźcem do dalszej nauki o wpływie diety na zdrowie i ukierunkowały mnie na dietetykę kliniczną, w zakresie której chciałabym specjalizować się w przyszłości.

W praktyce dietetycznej spotykam pacjentów z różnymi schorzeniami - bardzo często również tych z zaburzeniami glikemii, insulinoopornością i cukrzycą. Z ciekawością zgłębiam również temat problemów hormonalnych, szczególnie dotyczących pracy tarczycy. Zalecenia dietetyczne komponuję w oparciu o najnowsze doniesienia z dziedziny żywienia, stosując indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Oprócz pracy w gabinecie, jestem autorem artykułów z zakresu dietetyki i suplementacji oraz twórcą publikacji popularnonaukowej pt. „Dieta bezglutenowa - czy ma sens u osób tolerujących gluten?” zrealizowanej przy współpracy z Jagiellońskim Centrum Innowacji. Mam również przyjemność być jednym z autorów portalu www.cukrzycapolska.pl , gdzie publikuję najnowsze doniesienia z dziedziny diabetologii i żywienia w cukrzycy.