Insulina Leki Typ 1 Wiadomości

Insulina w kapsułkach – wkrótce koniec zastrzyków?

Ci z nas, którzy leczą cukrzycę iniekcjami z insuliny, mogą potwierdzić – codzienne zastrzyki nie są przyjemne. Insulina w kapsułkach to coś na co wszyscy czekamy.

Niestety, leki opartych w swoje budowie na białkach, a takim lekiem jest insulina, muszą być przyjmowane w postaci nieprzyjemnych iniekcji. Dzieje się tak gdyż enzymy trawienne obecne w naszym układzie pokarmowym strawiłyby insulinę, zanim zażyta tabletka miałaby szanse zadziałać. Ponadto, insulina składa się z dużych cząstek białkowych, a te są szczególne trudne do wchłaniania do krwiobiegu.

Insulina w kapsułkach z mikro igiełkami
Insulina w kapsulkach z igiełkami uwalnia insulinę w układzie pokarmowym przez ponad tydzień

Naukowcy z Uniwersytetu Massachusetts opracowali nową, doustną metodę podawania tego typu leków – bez konieczności uciekania się do zastrzyków.

Zespół pod przewodnictwem Giovanni Traverso stworzył kapsułki do połykania. Kapsułki po połknięciu wędrują przez układ pokarmowy, a tam ‘zahaczają się’ i powoli wstrzykują lek przez ścianki jelit i żołądka.

Kapsułki nie są małe, gdyż mierzą sobie 2 cm długości i mają 1cm w obwodzie. Zakończone są 5 mm igiełkami zrobionymi ze nierdzewnej stali. Dzięki igiełkom, kapsułki zaczepiają się w poszycie żołądka, jelita cienkiego, okrężnicy i powoli uwalniają lek.

Kapsułki do tej pory zostały przebadane na świniach. Świniom podano w ten sposób insulinę. Kapsułki uwalniały insulinę przez ponad tydzień, skutecznie obniżając poziom cukru we krwi przez cały ten czas. Dodatkowo, insulina podana w postaci kapsułek obniżała poziom cukru we krwi świń szybciej i bardziej efektywnie. Tempo i siłę działania porównano z tradycyjnymi zastrzykami podskórnymi.

Przy tym igiełki nie wywołały żadnych podrażnień czy uszkodzeń tkanek.

Kapsułki nie zostały jeszcze przebadane na ludziach. Wiadomo jednak że poszycie ludzkiego układu pokarmowego nie ma zakończeń nerwowych więc metoda ta nie niesie za sobą groźby bólu.

Według badań przeprowadzonych nad osobami które przez przypadek połknęły ostre przedmioty, jeśli przedmiot jest zakończony niewielkimi kolcami, nie stanowić on zagrożenia dla pacjenta. Na obecny stan badań, metoda ta wydaje się być całkowicie bezpieczna, i bardzo efektywna.

Naukowcy będą nadal pracować nad udoskonaleniem tej metody, eksperymentując z różnymi materiałami i technikami.

Eksperymenty na świniach były prowadzone z użyciem insuliny, ale naukowcy mają nadzieje, że kapsułki okażą się również przydane w leczeniu raka, podawaniu szczepionek i innych leków, gdzie stosuje się duże cząsteczki białka. Szczególnie diabetycy typu 1 wiążą nadzieje z kapsułkami.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.