Wiadomości

Skuter elektryczny dla seniora – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Problemy osób niepełnosprawnych ruchowo zaczynają być dziś w centrum uwagi zarówno dla inżynierów oraz konstruktorów odpowiadających za prawidłowe projektowanie przestrzeni publicznych, jak i samorządów, które coraz chętniej znajdują środki na dofinansowanie do tego typu pojazdów. Nowoczesne usprawnienia umożliwiające pokonywanie barier architektonicznych zaczynają docierać także do Polski. W tej sytuacji warty uwagi okazuje się być zakup skutera lub elektrycznego wózka inwalidzkiego. Dlaczego warto zainwestować w skuter dla seniora?

Czym jest skuter inwalidzki?

Skuter inwalidzki to pojazd elektryczny, który stanowi połączenie wózka inwalidzkiego oraz standardowego skutera. Od elektrycznego wózka inwalidzkiego odróżnia go jednak kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim, może on rozwinąć znacznie większe prędkości, a zamiast joysticka znajdziemy tu kierownicę. Od standardowego skutera różni się z kolei większą ilością kół, a także rozwijaniem mniejszych prędkości. Skutery inwalidzkie wyposażone są zazwyczaj w trzy lub cztery koła niewielkich rozmiarów. 

Pomimo tego, że jego nazwa wyraźnie wskazuje, jakby był to jedynie pojazd dedykowany niepełnosprawnym, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Skuter inwalidzki przeznaczony jest dla wszystkich seniorów, którzy potrzebują wsparcia w poruszaniu się baź pokonywaniu większych dystansów, a jednocześnie nie chcą uzależniać się od młodszego pokolenia.

Poruszanie się na skuterze inwalidzkim na zachodzie jest już normą, która stanowi atrybut nowoczesnego seniora, prowadzącego aktywny tryb życia – niezależnego oraz w pełni mobilnego.

Skutery dla seniorów – zalety rozwiązania

Inwalidzkie skutery elektryczne zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo oraz pełną wygodę obsługi nawet najstarszym osobom. Wsiadanie na nie nie powinno sprawić trudności żadnemu seniorowi. Co ważne, tego typu pojazdy osiągają bardzo duże zasięgi. Z powodzeniem przejadą one nawet do 55 km na jednym ładowaniu. Skuter zapewnia także stabilizację. W przeciwieństwie do kuli czy balkoników, pojazd nie traci stabilności. Wyposażony jest on bowiem w trzy lub cztery stabilne koła, które zapewniają podparcie z każdej strony, dzięki czemu nie pozwalają na przewrócenie się. 

Co więcej, skutery mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia – sakwy, torby, koszyki oraz miękkie siedzisko. Wszystko to sprawia, że nawet najbardziej wymagający senior będzie w pełni zadowolony z użytkowania pojazdu. 

Skuter elektryczny dla seniora – na co zwrócić uwagę?

Skutery elektryczne występują w wielu wariantach oraz w zróżnicowanych cenach. Parametry pojazdów pozwalają na ich bezpieczną obsługę przez osoby starsze bądź zmagające się z niepełnosprawnością, nie stwarzając jednocześnie zagrożenia na drodze dla innych uczestników ruchu. Możliwości rozwijania prędkości przez skutery inwalidzkie są jednak ograniczone. Decydując się na zakup tego typu pojazdu zwróćmy uwagę, aby te rozpędzały się co najmniej do 7-8 km/h. Ważny będzie także możliwy do pokonania dystans. Dla mniej wymagających seniorów odpowiednim rozwiązaniem będą skutery pokonujące 15 km na jednym ładowaniu, dla innych z kolei 40 km to wciąż będzie mało. Decydującym czynnikiem będzie tu więc akumulator. Im większą będzie miał on pojemność, tym skuter pojedzie szybciej oraz dalej. Nie bez znaczenia pozostaje tu także waga użytkownika. Każdy pojazd posiada bowiem swoją masę całkowitą, której nie należy przekraczać. Skutery inwalidzkie cechuje jednak zazwyczaj duży udźwig, sięgający nawet 180 kg. Właśnie dlatego pojazdy odpowiednie są nie tylko dla seniorów, ale też osób zmagających się z nadwagą, które pomimo sprawności, mają pewne problemy z pokonywaniem większych odległości. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli skuterów, które różnią się od siebie maksymalnym udźwigiem, długością oraz kątem skrętu.

Zanim zdecydujemy się na zakup skutera elektrycznego dla seniora warto wziąć pod uwagę jego stopień niepełnosprawności, wagę, poziom sprawności rąk, a także teren, po którym będzie poruszał się pojazd. 

Skuter inwalidzki dla seniora – dlaczego warto?

Pomimo tego, że prawo nie określa ściśle przepisów dotyczących skuterów inwalidzkich, powszechnie traktowane są one tak, jak wózki inwalidzkie elektryczne. Bez problemu można więc poruszać się nimi zarówno po drogach, jak i po chodnikach. Aby jednak mogły wyjechać na ulicę muszą być wyposażone w światła, a także kierunkowskazy. Wówczas traktowane są jak rowery. Co ważne, nie istnieje powszechny obowiązek rejestrowania skuterów inwalidzkich, chyba że producent danego modelu wskazuje inaczej.

Skuter dla seniora znacząco może wpłynąć na poprawę jego życia. Jest on prosty w obsłudze, ładowaniu oraz przyjemny w prowadzeniu. Wielu producentów decyduje się na zastosowanie coraz bardziej innowacyjnych technologii w tego typu pojazdach, które sprawiają, że każdy może poczuć się w nich niezależnie oraz całkowicie pewnie.

Skutery inwalidzkie mogą w przyszłości odegrać bardzo ważną rolę. Szczególnie ważne wydają się być one dla osób starszych które wraz z wiekiem opadają z sił fizycznych.