Kontrola Technologia Wiadomości

Soczewki kontaktowe Google do pomiaru cukru uzyskały patent

Soczewki kontaktowe Google mierzą cukier
Soczewki kontaktowe Google do mierzenia cukru mierzą glukozę na podstawie pomiaru łez

Firma Google, gigant technologiczny, uzyskała patent na technologię wykorzystaną w soczewkach kontaktowych mierzących poziom cukru we krwi. Wniosek patentowy został zgłoszony w marcu tego roku. Firma pracuje nad pomysłem już od 2012 roku, teraz technologia wykorzystana w soczewkach jest pod prawna ochroną.

Nie wiadomo jednak, kiedy soczewki trafią do pacjentów, ani jaka byłaby ich cena. Takie urządzenie ułatwiłoby życie wielu diabetykom typu 1, jak również i tym z nas którzy cierpią na cukrzyce typu 2.

Google Smart Lenses – co jest w patencie?

Według patentu, soczewki kontaktowe firmy Google zawierają w sobie maleńki sensor mierzący poziomu cukru, chip oraz mikroskopijną antenkę. Te mikro urządzenia z obu stron pokryte są powłoką soczewki. Znajdują się one na brzegu soczewki, tak więc nie zakłócają pola widzenia.

Całość systemu monitorowania poziomu glukozy we krwi składałby się z 3 elementów:

  • soczewki kontaktowe, zawierające w sobie sensor, chip i antenkę
  • czytnika, który zdalnie łączyłby się z soczewką i ją zasilał
  • wyświetlacza, na którym diabetyk mógłby przeglądać i analizować zebrane dane

Według patentu, czytnik może być pod postacią okularów, czy nawet kolczyków lub apaszki. Warunkiem jest to, żeby było w miarę blisko soczewki, tak aby ułatwić komunikację.

Wyświetlacz może być również umieszczony razem z czytnikiem w tym samym urządzeniu – szczególnie przydatne wydałyby się tutaj okulary Google, nad którymi firma również pracuje od kilku lat.

W takim wypadku wyników pomiary cukru pojawiałby się nam przed oczami. Ale może to być również smartfon, czy zegarek.

Według patentu, urządzenie mogłoby być wyposażone w alarm, sygnalizujący wysoki lub niski poziom cukru we krwi, co zbliża je do CGM, aniżeli zwykłego glukometru.

Jak to działa?

Zwartość glukozy we łzach jest proporcjonalna do zawartości glukozy w osoczu krwi, dzięki czemu stosując algorytmy w jakie wyposażone są glukometry, można obliczyć stężenie poziomu cukru we krwi na podstawie badania łez.

Podobnie działają urządzenia do ciągłego monitorowania glukozy CGM, które odczytują poziom glukozy na podstawie jego zawartości w płynach ustrojowych, a nie krwi.

Google i Novartis

Google pracowało nad pomysłem soczewek mierzących poziom cukru od 2012 roku, ale świat dowiedział się o projekcie dopiero w styczniu 2014. W tym samym roku, Google rozpoczęło współpracę z firmą Alco, odziałem koncernu farmakologicznego formy Novartis, która specjalizuje się w tworzeniu i produkcji leków stosowanych w okulistyce, w tym w leczeniu retinopatii cukrzycowej. Na przykład lek Lucentis jest produkowany przez firmę Novartis.

Co dalej?

Niestety, Google niechętnie mówi o jakichkolwiek datach wprowadzenia urządzenia na rynek. W wypowiedzi dla magazynu The Times, przedstawiciel Google powiedział, że firma jest posiadaczem wielu patentów, niektóre z nich nigdy nie wychodzą poza etap prototypu.

Mimo to, są powody do optymizmu – fakt, że Google podjęło współpracę z firmą Novartis, oznacza, że projekt jest traktowany poważnie.

 

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.