Glukometr za darmo

Jeśli chcesz lub jeśli musisz kontrolować poziom cukru we krwi, potrzebujesz do tego celu glukometru. Nawet osoby korzystające systemu ciągłej kontroli glikemii CGM muszą posiadać glukometr, gdyż jest on niezbędny do kalibracji CGM.

Glukometr jest niezbędnym narzędziem leczenia cukrzycy

Glukometr za darmo służy do pomiaru poziomu cukru we krwi.

Na rynku jest dostępnych wiele glukometrów, różnią się one między sobą funkcjami, rozmiarem i ceną. W naszym dziale poświęconym glukometrom dowiesz się, czy potrzebujesz glukometr, jak możesz uzyskać glukometr, na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru glukometru i jak dbać o swój sprzęt.

Czy powinienem badać poziom cukru we krwi?

Większość chorych na cukrzycę odnosi korzyści z regularnego badania poziomu cukru we krwi. Wszyscy diabetycy typu 1 oraz inne osoby  które zażywają insulinę lub leki stymulujące produkcję hormonu insuliny muszą regularnie dokonywać pomiarów cukru jako część samokontroli i leczenia choroby. Pozwala to uniknąć groźnych niedocukrzeń i hiperglikemii.

Ci, którzy muszą regularnie badań poziom cukru we krwi, to osoby zażywające poniższe leki:

  • Insulina
  • Pochodne sulfonylomocznika
  • Glinidy

Jeśli nie zażywasz żadnego z tych leków, to czy potrzebujesz glukometr, zależy od tego czy badania krwi pomogą ci zmodyfikować dietę i styl życia, tak aby lepiej kontrolować cukrzycę.

W praktyce każdy z diabetyków odniesie korzyści z badani poziomu cukru we krwi. Warunkiem jest umiejętność interpretacji wyników i wychwycenia trendów, dzięki czemu możemy zmodyfikować styl życia i dietę, i w ten sposób osiągnąć lepszą kontrolę cukrzycy.

Jak uzyskać glukometr za darmo?

Glukometr można dostać za darmo, od lekarza diabetologa, w aptece (za okazaniem recepty na paski) lub też dzwoniąc bezpośrednio do producentów.

Farmaceuta może poprosić nas o podpisanie oświadczenia/pokwitowania odbioru. Producenci często też prowadzą akcje darmowej wymiany starych glukometrów na nowe.

W takim przypadku nie mamy jednak pełnego wyboru, musimy wybrać glukometr który aktualnie jest dostępny za darmo. Jeśli więc chcemy posiadać konkretny glukometr, może się okazać, ze musimy za niego zapłacić pełną cenę.

Ceny glukometrów wąchają się od 17 PLN (Diagomat) do 215 PLN (iXell®Audio – z głosowym odczytem), ale przeciętna cena wynosi od 50PLN do 80PLN

Jak wybrać darmowy glukometr?

Wybór glukometru to indywidualna sprawa, ale podejmując decyzje warto rozważyć poniższe kwestie:

  • Dokładność glukometru
  • Koszt pasków do glukometru
  • Ilość krwi wymagana do przeprowadzenia badania
  • Czy łatwo jest przeglądać i analizować dane
  • Jeśli masz problemy ze wzrokiem, możesz potrzebować glukometr z dużym wyświetlaczem
  • Jak łatwo jest korzystać z glukometru, będąc poza domem
  • Wygląd i estetyka, a także waga i rozmiar

Ponadto, wiele nowoczesnych glukometrów ma dodatkowe funkcje, takie jak ekrany dotykowe, kolorowe wyświetlacze, rejestracja spożytych węglowodanów czy możliwość mierzenia poziomu ketonów.

Dokładność darmowego glukometru

Dokładność glukometru to bardzo istotne kryterium wyboru, gdyż im dokładniejsze wyniki, tym większa szansa na lepszą kontrolę cukrzycy. Nowsze glukometry są dokładniejsze, gdyż muszą spełniać ostrzejsze kryteria, narzucone przez Unię Europejską.

Jeśli chcesz być pewnym, że Twój glukometr jest dokładny, sprawdź czy spełnia standardy ISO.

Cena pasków

Innym ważnym kryterium wyboru glukometrów są koszty pasków. Choć ceny pasków między producentami są dość podobne, w przypadku osób wykonujących dużo badań, nawet niewielkie różnice w cenie mogą mieć znaczenie.

Najlepiej więc zakupić taki glukometr, który spełnia najnowsze standardy dokładności ISO, a jednocześnie paski do niego nie są zbyt drogie.

W Polsce ceny pasków wydawanych na receptę zależą od tego, jak leczysz cukrzycę.

  • Cukrzyca typu 1, inne typy cukrzycy wymagające minimum 3 wstrzyknięć insuliny na dobę oraz osoby leczone pompą – płacą cenę ryczałtową, która wynosi od 3,20 PLN do 4,85PLN za 50 pasków
  • Wszystkie inne typy cukrzycy – refundacja wynosi 30%, czyli pacjent płaci 70% ceny, od 10,71 PLN do 13,55 PLN

Bez recepty obowiązuje pełna odpłatność za paski.

Kalibracja glukometru

Producenci glukometrów zalecają aby regularnie kalibrować glukometry, dzięki czemu możemy być pewni, że otrzymujemy dokładne odczyty poziomu cukru. Dobrym zwyczajem jest kalibracja glukometru raz w miesiącu.

Kalibracja to łatwy proces. Robisz to w ten sam sposób w jaki dokonujesz badania krwi, tylko że zamiast krwi, używasz płynu do kalibracji.

Płyn do kalibracji to roztwór cukru. Po zaaplikowaniu płynu na pasek, odczyt powinien mieścić się w ramach wyników, oznaczonych na opakowaniu pasków.

Istnieją glukometry, które nie wymagają kalibracji, na przykład glukometr Glukometr Contour® TS

Glukometr za darmo – baterie

Większość glukometrów sygnalizuje kiedy bateria ulega wyczerpaniu, ale warto zawsze mieć zapasowy zestaw baterii. Mogą się one przydać zwłaszcza na wakacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.