Wiadomości

Jak uniknąć zawału serca?

Serce to najważniejszy mięsień całego organizmu, który pracuje bez wytchnienia, transportując krew do wszystkich tkanek. Bardzo często nie doceniamy go, zapominając o tym, by dbać o siebie, o swoją dietę, ruch, a także wykonywać regularne badania. Niezdrowy tryb życia może przyczynić się do zawału serca. Niestety, choroba ta co roku doprowadza do śmierci bardzo wielu osób na świecie, warto jednak pamiętać, że nigdy nie jest za późno, by zdecydować się na odpowiednią profilaktykę. Jak zatem uniknąć zawału serca?

Zawał serca – co to jest?

Zawał serca jest efektem niedokrwienia mięśnia sercowego, w wyniku którego dochodzi do jego martwicy. Bezpośrednio przyczyną jest natomiast pęknięcie blaszki lub też krwotok do blaszki miażdżycowej, albo narastanie zakrzepu na jej powierzchni. Niestety, zawał serca jest zwykle następstwem wielu zaniedbań zdrowotnych. Warto pamiętać, aby regularnie się badać oraz zmienić, między innymi nawyki żywieniowe.

Do najpopularniejszych objawów zawału serca należy ból w klatce piersiowej, w okolicach mostka, bardzo często także uczucie dławienia, braku tchu, niekiedy nawet ból żuchwy oraz krtani.

Profilaktyka zawału serca

Jest kilka czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo zawału serca. Przede wszystkim grozi on osobom po 40. roku życia, z nadciśnieniem tętniczym oraz stwierdzoną otyłością. Ponadto, picie dużych ilości alkoholu, spożywanie potraw wysokoprzetworzonych, tłustych oraz słodkich również może doprowadzić po czasie do niedokrwienia mięśnia sercowego.

Profilaktyka bazuje przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych. Warto wybierać produkty naturalne o niskiej zawartości sodu oraz tak zwanych tłuszczów trans czy nasyconych. Należy unikać napojów słodzonych oraz czerwonego mięsa. Co ciekawe, udowodniono, że najzdrowsza w profilaktyce przedzawałowej jest dieta zbliżona do śródziemnomorskiej. Lekkie potrawy przygotowywane na bazie ryb oraz warzyw są najzdrowsze dla organizmu.

Ponadto, należy unikać używek, między innymi palenia papierosów, jak również spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Bardzo ważna jest również aktywność. Warto codziennie spacerować lub też wykonywać przynajmniej dziesięciominutową rozgrzewkę dostosowaną do indywidualnych możliwości ruchowych.

Profilaktyka zawału serca – tabletki na serce

Należy wspomnieć, że istotnym elementem profilaktyki jest też przyjmowanie sprawdzonych i polecanych preparatów bez recepty, które ochronią serce i pozwalają uniknąć niechcianego zawału. Warto jedynie pamiętać, że środki te nie zastąpią zdrowego trybu życia, mogą być jedynie jego uzupełnieniem. Jeśli szukasz odpowiednich tabletek na serce, proponujemy Ci zakupy w internetowej aptece WAWA. Tam znajdziesz wyłącznie skuteczne preparaty i suplementy diety w kapsułkach, płynie, w formie żelu itp.

Zawał serca jest niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić nawet do śmierci. Aby uniknąć negatywnych skutków niedokrwienia serca, warto wdrożyć jak najszybciej odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim należy zmienić tryb życia, zacząć zdrowiej się odżywiać, a także uprawiać sport lub chodzić na spacery. Istotnym elementem profilaktyki jest również zażywanie tabletek na serce lub suplementów diety, które znacznie zmniejszą ryzyko zawału. Aby nabyć sprawdzone i polecane preparaty, warto skorzystać z oferty apteki WAWA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.