Dzieci i młodzież Typ 1 Typ 2 Wiadomości

Wzrost zachorowań na cukrzycę (obu typów) wśród nastolatków

Wzrost zachorowań na cukrzycę (obu typów) wśród nastolatków
Wzrost zachorowań na cukrzycę (obu typów) wśród nastolatków to niepokojący trend

Wskaźnik zachorowań na cukrzycę w Stanach Zjednoczonych wśród dzieci i nastolatków gwałtownie wzrósł przez ostatnie 8 lat- twierdza naukowcy. Częstość występowania cukrzycy typu 1 wzrosła o 21% w latach 2001-2009. W tym samym czasie wskaźnik zachorowań na cukrzycę typu 2 podniósł się o 30,5 %. Wzrost ten dotyczy zarówno chłopców jak i dziewcząt z niemal wszystkich grup rasowych.

Jaka jest przyczyna?

Przyczyny tych diametralnych zmian nie są do końca jasne. Podkreśla to zresztą dr Dana Dabelea z Colorado School of Public Health w Aurora, jedna z autorek raportu. Specjalistka stwierdza: “Trudno w pełni zrozumieć przyczyny tego wzrostu, ponieważ powody zachorowań na cukrzycę typu 1 są wciąż niejasne. Z pewnością coś zmieniło się w naszym środowisku, zarówno w USA jak i na całym świecie, sprawiając, że więcej młodzieży i w coraz młodszym wieku boryka się z cukrzycą.”

Dr Dabelea zauważa, że wzrost liczby przypadków cukrzycy typu 2 może być spowodowany epidemią otyłości. Możliwe, że są to skutki nieleczenia cukrzycy i otyłości w czasie ciąży – okres płodowy ma duże znaczenie dla zdrowia dzieci.

Tysiące młodych cukrzyków

Na potrzeby badań zespół Dabelea zebrał dane na temat pond 3 mln dzieci i młodzieży. Wśród pacjentów z cukrzyca typu 1 były osoby w wieku 19 lat i mniej. W przedziale wiekowym od 10 do 19 lat mieścili się natomiast pacjenci borykający się z cukrzycą typu 2. Liczba dzieci poniżej 10 roku życia z zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 jest zbyt niska, aby mogłaby być miarodajna.

Dane pochodzą z pięciu ośrodków położonych w Kalifornii, Kolorado, Ohio, Południowej Karolinie i stanie Waszyngton, a także z niektórych amerykańskich rezerwatów Indian w Arizonie i Nowym Meksyku.

W 2001 roku cukrzycę typu 1 zdiagnozowano u blisko 5 tys. młodych ludzi spośród 3-milionowej grupy. Do roku 2009 liczba ta wzrosła do prawie 6,7 tys., co stanowi wzrost o 21%.

Naukowcy przyjrzeli się ponadto prawie 2-milionowej grupie małych pacjentów, wśród których w 2001 roku 588 dzieci i młodzieży chorowało na cukrzycę typu 2. Do 2009 roku liczba ta wzrosła do 819, czyli nastąpił zwyżka o 30,5%. W jednym i drugim przypadku badanie nie wykazało wzrostu zachorowań wśród dzieci Indian amerykańskich i mieszkańców azjatyckich wysp Pacyfiku.

Wzrost dla obu typów cukrzycy odnotowano wśród chłopców i dziewcząt, białych, czarnych i Latynosów oraz w grupie wiekowej 15-19 lat.

Autorzy zauważyli, że dotychczas cukrzyca typu 1 została uznana za chorobę, która dotyka przede wszystkim białej młodzieży, tymczasem najnowsze badania sugerują rosnące obciążenia cukrzycą typu 1 wśród nastolatków z mniejszościowych grup etnicznych.

Cukrzyca-problem najbliższych dekad

Dr. Robert Ratner z American Diabetes Association zapowiedział, ze “Cukrzyca będzie głównym problemem opieki zdrowotnej w ciągu najbliższych dwóch dekad”. Jego kolega po fachu, dr Luis Gonzalez-Mendoza, dyrektor endokrynologii dziecięcej w Szpitalu Dziecięcym w Miami, był również zaniepokojony wzrostem cukrzycę typu 1. Powiedział: “Cukrzyca typu 1 wzrosła wśród nastolatków prawie dwukrotnie w porównaniu do wyników badań z poprzednich lat”

Czym jest spowodowany wzrost zachorowań na cukrzycę wśród nastolatków? Naukowcy spróbują wyjaśnić w kolejnych badaniach.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.