Test obciążenia glukozą (OGTT) – krzywa cukrowa

Badanie obciążenia glukozą, krzywa cukrowa lub doustny test tolerancji glukozy (DTTG) (ang. OGTT – Oral Glucose Tolerance Test) to jedno i to samo badanie, które sprawdza, jak nasz organizm radzi sobie z duża dawką cukru.

Po spożyciu dużej ilości glukozy, nasz organizm powinien wyprodukować wystarczającą ilość insuliny, tak aby cukier został przekazany do komórek organizmu, a nie utrzymywał się we krwi, powodując hiperglikemię. Z drugiej strony, komórki powinny być gotowe na przyjęcie insuliny i glukozy. Jeśli coś szwankuje w komórkach – nie są one wrażliwe na insulinę, to w krwiobiegu też może powstać zbyt wysoki poziom cukru – czyli hiperglikemia.

Badanie więc sprawdza jak nasz organizm toleruje glukozę, i czasem jest zwane też testem tolerancji glukozy.

Badanie obciążenia glukozą jest robione na podstawie krwi żylnej.
Badanie obciążenia glukozą OGTT jest robione na podstawie krwi żylnej.

Badanie to wykonuje się jeśli inne badania, takie jak glikemia na czczo, wykazały nieprawidłowy wynik, lub jeśli pacjent jest w grupie ryzyka cukrzycy.

Jak się przygotować?

W aptece zakup 75g glukozy, jest ona dostępna w saszetkach. Aby zneutralizować bardzo słodki smak napoju my radzimy również zabrać cytrynę. Badenie obciążenia glukozą to jest zawsze badanie ‘na czczo’ – nie wolno  więc jeść od 8 do 14 godzin po ostatniego posiłku.

  • Dozwolone jest tylko picie wody mineralnej
  • Na kolację poprzedzającą badanie nie jedz słodyczy lub owoców
  • Na 3 dni przed badaniem nie stosuj diety ubogiej w węglowodany, gdyż może to zakłócić wyniki testu
  • Również wysiłek fizyczny może zaburzyć wyniki, więc upewnij się że 24h przed pobraniem krwi nie wykonujesz żadnych obciążających mięśni czynności. Zmęczone mieścinie szybciej wyłapują glukozę z krwi, obniżając glikemię.

Stres powoduje ze glukoza jest uwalniana do krwi, więc przed badaniem krwi unikaj sytuacji stresujących, gdyż wynik może być sztucznie zawyżony. Niektóre leki również mogą zafałszować wynik, więc powiadom lekarza jeśli je zażywasz – np. beta blokery, sterydy.

Jak przebiega badanie obciążenia glukozą OGTT?

Badanie zazwyczaj odbywa się rano. Może się jednak zdarzyć, że w Twoim ośrodku zdrowia wykonywane jest on również po południu – w każdym wypadku -8-12h post jest niezbędny do uzyskania prawidłowych wyników.

Na miejscu pielęgniarka pobierze próbkę krwi żylnej – jest to próbka kontrolna.

  • Rozpuść saszetkę glukozą w 150ml wody – to nieco mniej niż szklanka. Pielęgniarka obecna na miejscu pomoże odmierzyć właściwą ilość.
  • Wypij roztwór – masz na to 5 minut
  • W trakcie 2h od wypicia roztworu nie wolno nic jeść, można tylko pić wodę mineralną.
  • W przypadku ciężarnych, krew zostanie pobrana dwustopniowo: po 1h, a następnie po 2h
  • W przypadku wszystkich innych pacjentów, krew zostanie pobrana po 2h od spożycia glukozy

W trakcie 2h nie możesz się ruszać – warto więc wziąć ze sobą gazetę lub tablet. Nawet niewielki spacer może zwiększyć wrażliwość tkanek na insulinę i  zburzyć wyniki badania, więc jest wykluczony.

Możliwe skutki uboczne

Po spożyciu roztworu glukozy możesz doświadczyć poniższe dolegliwości:

  • Mdłości
  • Potliwość
  • Zawroty głowy

Jeśli doświadczysz powyższych dolegliwości, poproś personel medyczny o możliwość położenia się na leżance. Czasem pomaga ‘zgięcie się w pół’ z głową między nogami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.