Cukrzyca typu 1 - jadłospis

Cukrzyca typu 1 – jadłospis

Cukrzyca typu 1 - jadłospis
Cukrzyca typu 1 – jadłospis zawiera wszystkie grupy składników odżywczych

Przedstawiamy siedmiodniowy jadłospis dla osób chorych na cukrzycę typu 1, który został przygotowany przez profesjonalną poradnię dietetyczną, doświadczoną w prowadzeniu osób chorych na cukrzycę, specjalnie dla czytelników portalu CukrzycaPolska.pl

Agnieszka Ślusarska Staniszewska z Poradni Dietetycznej 4LINE, od wielu lat doradza diabetykom jak leczyć cukrzycę dietą, aby wyrównać glikemię i jak dzięki temu uniknąć groźnych powikłań.

Zbilansowana dieta dla cukrzycy typu 1

Poniższa dieta została opracowana tak, aby zapewnić Ci optymalną ilość składników odżywczych, w tym tłuszczy, białek i węglowodanów oraz kalorii. Właściwa kompozycja węglowodanów i tłuszczy pomoże utrzymać glikemię w ramach zalecanych norm oraz uchroni przed przybieraniem na wadze.

Na koniec jadłospisu na dany dzień znajdziesz podsumowanie ilości składników odżywczych oraz jednostek wymienników węglowodanowych WW oraz wymienników białkowo-tłuszczowych WBT. Dzięki temu jadłospis może być stosowany przez osoby stosujące peny jak i pompy insulinowe. Ilość insuliny podawanej na jeden WW oraz WBT (i ile je stosujemy) powinna być uzgodniona z lekarzem diabetologiem.

Jadłospis w cukrzycy typu 1
Pobierz darmowy, 7-dniowy jadłospis dla cukrzyków typu 1
150x120 laptop

Dieta 1850 kcl

Dieta zawiera około 1850 kcl dziennie. Taka ilość kalorii pozwala na wolne tępo utraty masy ciała, bez ryzyka efektu jo-jo czy napadów niekontrolowanego głodu. Dzięki temu osiągnięty efekt utraty masy ciała zostanie z Tobą na stałe, a efekty lecznicze będą skuteczniejsze.

Jeśli Twoja waga jest w normie i nie musisz racic kilogramów, nieznacznie zwiększ śniadanie i/ lub obiad, proporcjonalnie zwiększając ilość insuliny.

Staraj się nie zwiększać porcji kolacyjnej, gdyż to może sprzyjać wysokim cukrom w trakcie nocy oraz przybieraniu na wadze.

Jadłospis dla cukrzyków typu 1 – składniki

Nikt z nas nie ma czasu na poszukiwanie skomplikowanych składników, niedostępnych w naszych sklepach, więc mając to na uwadze zawarliśmy w naszym jadłospisie łatwo dostępne produkty. Jedyny wyjątek, jaki uczyniliśmy to mus migdałowy oraz jagody goi.

Są to składniki, które można jednak znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, a najłatwiej będzie je zamówić w jednym ze sklepów internetowych. Warto jednak ich poszukać, gdyż są one bogate w składniki odżywcze.

Do codziennej rutyny włącz też aktywność fizyczną – taką jak 20 minutowe spacery. Ćwiczenia poprawiają wrażliwość na insulinę i pomagają kontrolować glikemię.

 

Jadłospis w cukrzycy typu 1
Pobierz darmowy, 7-dniowy jadłospis dla cukrzyków typu 1
150x120 laptop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.