Wiadomości

Rodzaje i kolory wenflonów – który wybrać?

Można powiedzieć, że kaniule dożylne, znacznie szerzej znane jako wenflony, wręcz zrewolucjonizowały praktykę medyczną. Umożliwiają one swobodne podawanie medykamentów oraz płynów bez potrzeby wielokrotnego wkłuwania igły w żyłę. Ten wyrób medyczny zapewnia stały dostęp do krwionośnego naczynia, co znacząco ułatwia pracę personelu medycznego. Co ciekawe, możemy wyróżnić różne rodzaje wenflonów – odznaczają się one odmiennymi kolorami.

Czym są wenflony?

Kaniula dożylna wykonana jest ze sztucznego tworzywa. Zostaje ona umieszczona na metalowej igle, które wystaje poza wenflon. Kiedy medycy wykonują daną procedurę medyczną, jej komora wypełnia się krwią – a to sygnalizuje, że kaniula znalazła się w żyle. Co więcej, jej wlot posiada zastawkę, która pozwala na podawanie leków ze strzykawki. Oprócz tego, końcówka z zamkiem umożliwia podłączenie wyrobu do zestawu do infuzji. Odpowiednie przymocowanie kaniuli do skóry gwarantują z kolei specjalne skrzydełka.

Kolory wenflonów – na co wskazują?

Akcesorium medyczne zwane kaniulą dożylną dostępne jest w różnych kolorach – barwy wenflonu nie pozostają bez znaczenia! Wskazują one na jego rozmiar, co jest szczególnie istotne w nagłych sytuacjach. Oznaczenia kolorystyczne pozwalają personelowi medycznemu na szybkie określenie średnicy i długości igły, a więc wybranie odpowiedniego produktu, aby pomóc pacjentowi.

Kaniule dożylne stanowią element niezbędnego wyposażenia placówek ochrony zdrowia. Wysokojakościowe specjalistyczne wyroby, które można zaaplikować szybko i niemal bezboleśnie, dostępne są tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Kaniulewenflony/108.

Kolor a rozmiar kaniuli dożylnej

Wśród najmniejszych wenflonów można wymienić te oznaczone kolorem fioletowym. Wykorzystywane są one w pediatrii, przede wszystkim u noworodków. Odrobinę większe są kaniule żółte oraz niebieskie – z uwagi na większą średnicą są stosowane przy infuzjach i rutynowych transfuzjach krwi. Medycy wybierają je dla pacjentów, u których dostęp do żył jest utrudniony: są to przede wszystkim osoby starsze oraz pacjenci onkologiczni.

Trochę większe są wenflony różowe – pozwalają na przepływ 54 ml płynu i 31 ml krwi na minutę. Stanowią one standardowy rozmiar, dlatego wykorzystuje się je przy znaczącej większości infuzji. Standardowe są też zielone kaniule. Ich przepływ to odpowiednio 80 ml oraz 45 ml, dlatego stosowane są przy dożylnym żywieniu oraz rutynowych transfuzjach krwi czy płynów – przede wszystkim tych o dużej objętości. Oprócz tego, sprawdzają się podczas płynowej resuscytacji u pacjentów poddawanych operacji lub osób, które uległy wypadkowi. Kaniule dożylne białe stosuje się w takich samych przypadkach, co zielone – ich przepływ jest większy, dlatego będą wybierane, jeśli należy podać płyn najszybciej, jak to możliwe.

Podczas awaryjnych sytuacji wykorzystywane są wenflony szare i brązowe. Ich przepływ wynosi 200 ml płynu i 118 ml krwi na minutę. Stosowane są one także na sali operacyjnej. Z kolei największą wewnętrzną średnicę cewki posiadają wenflony: pomarańczowe, czerwone lub brązowe. Ich oznaczenie kolorystyczne może się różnić w zależności od producenta. Są to kaniule przeznaczone dla osób w najcięższym stanie, kiedy konieczne jest szybkie dostarczenie leków lub wykonanie transfuzji krwi.

Jak wybrać rozmiar wenflonu?

Wśród kryteriów, na podstawie których personel medyczny dokonuje wyboru wenflonu, należy wymienić wiek pacjenta. U osób starszych stosuje się wyroby oznaczone barwą żółtą lub niebieską, natomiast u noworodków – najmniejsze akcesoria w kolorze fioletowym. U dorosłych z kolei zastosowanie znajdują wenflony o większym rozmiarze i długości igły. Ponadto, grubość wenflonu dopasowywana jest do tego, jak dużą ilość płynu należy przetoczyć. Sytuacje nagłe wymagają szybkiego działania, dlatego podczas nich stosowane są większe kaniule.

Zakładanie wenflonu – jak przebiega?

Aby sprawdzić drożność wkłucia, przed oraz po każdym użyciu wenflonu konieczne jest jego przepłukanie. Po tej czynności medycy wybierają miejsce wkłucia – może być to zgięcie łokciowe, grzbiet dłoni czy przedramię. Najważniejsze jest, aby żyły były tam widoczne, a wenflon nie przeszkadzał pacjentowi.

Przed rozpoczęciem procedury personel medyczny myje ręce, zakłada jednorazowe rękawiczki, a następnie dezynfekuje skórę pacjenta. Wtedy następuje wkłucie igły pod kątem 30 stopni, na 1/3 jej głębokości. W tej chwili kaniula wprowadzana jest do żyły, aby igła została po chwili usunięta. Całość zabezpieczana jest korkiem oraz plastrami. Aby zapobiec rozwojowi infekcji, kaniula zostaje wymieniona w przeciągu kolejnych 72 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.