Leczenie Wiadomości

Protest diabetyków w Warszawie – refundacja leków inkretynowych

Dziś w Warszawie odbył się protest cukrzyków przeciwko wykluczeniu z refundacji leków inkretynowych – analogów GLP-1, wykorzystywanych do leczenia zaawansowanych stadiów cukrzycy typu 2.

Leki inkretynowe to nowoczesna forma terapii cukrzycy typu 2.
Leki inkretynowe to nowoczesna forma terapii cukrzycy typu 2.

Analogi GLP-1 należą o grupy leków inkretynowych. Analogi GLP-1 imitują działanie hormonu jelitowego, który jest wydzielany przez jelita po zjedzonym posiłku. Hormon ten stymuluje wydzielanie insuliny oraz hamuje wydzielanie glukagonu, przez co znacząco wpływa na obniżenie glukozy we krwi. Wysoki poziom cukru we krwi działa jak trucizna w organizmie chorego na cukrzycę typu 2, niszcząc nerwy i narządy wewnętrzne, oraz uszkadzając wzrok. Równie ważnym pozytywnym efektem tego leku jest wpływ na obniżenie masy ciała. Insulina, którą przyjmuje wiele osób chorujących na cukrzycę typu 2, znacząco przyczynia się do zwiększenia masy ciała.

Lek ten jest zalecany w zaawansowanych przypadkach cukrzycy, kiedy inne leki nie przynoszą spodziewanego skutku, a masa ciała pacjenta przekracza ≥35 kg/m². W Polsce na terapię tym lekiem kwalifikuje się około 20.000-30.000 chorych. Są one przyjmowane w postaci zastrzyków.

W 2013 AOTM pozytywnie zaopiniowała jeden z leków należących do tej grupy – Victoza, niestety jednak nadal lek ten nie został włączony do listy leków refundowanych w Polsce.

Leki inkretynowe są lekami nowej generacji i cena ich jest wysoka – 539PLN za miesięczną kurację, co dla wielu pacjentów jest barierą nie do pokonania. Leki inkretynowe są refundowane w wielu krajach Europy, na przykład w Wielkiej Brytanii są one bezpłatne dla osób kwalifikujących się na taką terapię.

Dzisiejszy protest miał na celu zaznaczenie, że leki inkretynowe powinny być elementem nowoczesnej terapii cukrzycy typu 2. Organizatorzy zapowiedzieli, że jeśli ten protest nie przyniesie skutku, we wrześniu powrócą w setkach, jeśli nie tysiącach.

Brak refundacji nowoczesnych leków cukrzycowych to olbrzymie szkody wyrządzane pacjentom i ich rodzinom. Warto też pamiętać, że skuteczna i prawidłowa terapia cukrzycy to oszczędności dla służby zdrowia – powikłania cukrzycowe, takie jak choroby nerek, utrata wzroku czy amputacje stanowią poważne obciążenie budżetu. Prawidłowe leczenie pozwala uniknąć tych schorzeń, i w długim terminie oszczędzić fundusze budżetowe.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.