Cukrzyca ciążowa Dzieci i młodzież Wiadomości

Otyłość u dzieci powiązana z cukrzycą ciążową u matki

Otyłość u dzieci to rosnący problem społeczny. Badania przeprowadzone przez badaczy z Północnej Karoliny wykazały jak cukrzyca ciążowa oraz hiperglikemia w trakcie ciąży zwiększają ryzyko otyłości u dzieci.

Otyłość u dzieci
Otyłość u dzieci jest powiązana z cukrzycą ciążową u matki

Naukowcy zbadali 421 par matka – córka. Wiek dziewcząt, które wzięły udział w badaniu wynosił miedzy 6 a 8 lat. U wybranych do analizy dziewcząt naukowcy corocznie dokonywali pomiarów wskaźników sugerujących otyłość. Wskaźniki te to BMI ≥ 85 percentyla, procent tłuszczu w stosunku do masy ciała oraz stosunek talii do bioder WHR. Badacze powtarzali te pomiary przez 4 lata.

Otyłość u dzieci powiązana z cukrzycą ciążową

Analiza danych ujawniła, że córki matek, które cierpiały cukrzycę ciążową, charakteryzowały się wyższym BMI niż przeciętny w danej grupie wiekowej (BMI ≥ 50 percentyl), wyższym odsetkiem tłuszczu oraz wyższym stosunkiem talii do bioder, niż grupa rówieśnicza.

Najgorsze wyniki dotyczyły jednak dziewcząt, których matki cierpiały i na otyłość i na cukrzycę ciążową. Córki matek przynależących do tej grupy charakteryzowały się najwyższym BMI ≥ 85 centyla, najwyższym odsetkiem tłuszczu w stosunku do masy ciała oraz najwyższym odsetkiem WHR (stosunek talii do bioder). Dziewczęta z tej grupy przynależały do czwartego kwartyla BMI≥ 85 percentyl we wszystkich trzech wskaźnikach.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.