Przyczyny i czynniki ryzyka Typ 2 Wiadomości

Oglądanie telewizji zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2

Telewizja ryzyko cukrzycy typu 2
Siedzący tryb życia i oglądanie telewizji zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2

Wyniki najnowszych badań pokazują, że każda godzina spędzona siedząc przed telewizorem zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 o 3,4 %. Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu u Pittsburghu w USA, a wyniki opublikowano na łamach magazynu Diabetologia.

Trzy metody zapobiegania cukrzycy

Mając na uwadze wcześniej przeprowadzone badania które sugerowały, że potencjalnym czynnikiem wpływającym na rozwój cukrzycy typu 2 jest siedzący tryb życia, naukowcy przebadali 3.234 dorosłych osób z nadwagą (1996-1999). Wszyscy uczestnicy mieli co najmniej 25 lat i spędzali średnio 140 minut (2h 20 min) siedząc przed telewizorem dziennie.

W celu przebadania która metoda najlepiej hamuje, a nawet zapobiega cukrzycy typu 2, pacjenci zostali przydzieleni do trzech grup. W grupie pierwszej sprawdzono działanie leku metformina, w drugiej- aktywnego stylu życia, w trzeciej- placebo.

Pacjenci z drugiej grupy, która stosowała ćwiczenia, dzięki 150 minutom umiarkowanych ćwiczeń w tygodniu, stracili 7 % masy ciała (niezależnie od płci, wieku, rasy, zawodu).

W konsekwencji uczestnicy z grupy wykonującej więcej ćwiczeń siedzieli przed telewizorem średnio o 37 minut dziennie krócej niż przed badaniem. W grupie otrzymującej placebo czas spędzony przed telewizorem obniżył się o średnio 9 minut, a u osób poddanych terapii farmakologicznej – o 6 minut.

Zwiększone ryzyko cukrzycy w siedzącym trybie życia

Po przeanalizowaniu danych, badacze doszli do wniosku, że ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 zwiększa się o około 3,4 % z każdą godziną spędzoną przed telewizorem, i to niezależnie od tego, co jakiej grupy należeli uczestnicy i czy stracili na wadze.

Autorzy sami byli zaskoczeni wynikami eksperymentu, gdyż spodziewali, się, że sam siedzący tryb życia, jako taki siedząca praca będzie czynnikiem ryzyka. Jednak wyniki wykazały, że to właśnie oglądanie telewizji miało największy wpływ, niezależnie od innych czynników.

Jeden z autorów raportu, dr Andrea Kriska, z Uniwersytetu w Pittsburghu dodała: “Przyszłe działania, które już koncentrują się na zwiększeniu aktywności fizycznej, zmianie diety i spadku wagi, powinny podkreślać wagę zmian siedzącego trybu życia”.

Co z tego wynika?

Aby więc zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 należy dążyć do tego, aby w dzienny plan wpleść niewielkie aktywności, w trakcie których nie pozostajemy w spoczynku i które ograniczają czas, jaki spędzamy przez telewizorem. Nie musi to być rewolucja, a niewielkie zmiany.

Marsz do sklepu zamiast jazdy samochodem (ciężkie zakupy dodatkowo pomogą ćwiczyć mięśnie), spacer w porze obiadu, a telewizję oglądajmy na rowerku treningowym, lub bawiąc się ciężarkami. Zrezygnujmy z windy lub ruchomych schodów. Jeśli nasza praca ma charakter siedzący, znajdźmy sposób aby co 2h rozprostować nogi i wybrać się na spacer wokół biura.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.