Powikłania Typ 2 Wiadomości

Ścisła kontrola glikemii może zapobiec chorobom serca u diabetyków typu 2

Cukrzyca typu 2 zawał serca
Ścisła kontrola glikemii może zapobiec zawałom u diabetyków

Najnowsze badania sugerują, że lata ścisłej kontroli poziomu glukozy we krwi może zapobiec rozwojowi chorób sercowych u osób z cukrzycą typu 2.

Jest to istotne o tyle, że czasem uważa się, że ścisła kontrola glikemii nie ma wpływu na zmniejszenie ryzyka powikłań sercowych u tych z nas, którzy mają długi staż  choroby.

Okazuje się, ze nie jest to do końca prawdą, co więcej występuje też efekt ‘pamięci metabolicznej’, który chroni serce nawet kiedy podwinie nam się noga.

Długoletnia kontrola

Badanie, opublikowane na łamach New England Journal of Medicine, wykazuje, że ryzyko zawału serca, udaru mózgu, niewydolności serca przy prawidłowej kontroli cukrzycy zmniejsza się o 17 %. To zaś oznacza 9 przypadków zawałów i udarów na 1000 osób.

Naukowcy z VA Centre for Clinical Management Research and the University of Michigan Medical School przeanalizowali dane dotyczące blisko 1800 osób z cukrzycą typu 2 (osoby z Veterans Affairs Diabetes Trial – VADT). Uczestników podzielono na dwie grupy- tych, którzy ściśle kontrolowali chorobę oraz tych, którzy robili to w sposób standardowy.

Średnia HbA1c pierwszej grupy, której zalecono ścisłą kontrolę glikemii, wynosiła 6,9, natomiast średnia wartość HbA1c przy standardowej opiece wynosiła 8,4.

Naukowcy podkreślili, że kontrola poziomu cukru we krwi powinna być wykonywana równolegle ze stosowaniem dobrej diety i wykonywaniem regularnych ćwiczeń.

Przeprowadzone badanie powinno zachęcić diabetyków do kontroli cukrzycy w długim okresie czasu. W ten sposób bowiem chronią swoje serca przez uszkodzeniami, do których prowadzi cukrzyca.

Pamięć metaboliczna chroni przed powikłaniami przed długie lata

Po zakończonym projekcie, naukowcy nadal monitorowali ryzyko chorób serca oraz poziom Hba1c jego uczestników. Jak się spodziewano, ci którzy w trakcie badania musieli utrzymywać dobrą kontrole, powoli ja zaniedbali, wielu z nich wróciło do HbA1c na poziomie 8,6.

Co ciekawe, okazuje się że ci, którzy w trakcie projektu uzyskali niskie HbA1c, nawet kiedy ich wyniki podskoczyły w górę, nadal byli chronieni przed powikłaniami sercowymi.

Ich ryzyko chorób serca nadal było na niższym poziomie, w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie uzyskali niskiego Hba1c. Ta pamięć metaboliczna nie trwała jednak wiecznie – po średnio 5 latach, ryzyko się wyrównało.

Indywidualnie dobrana terapia

Właściwa kontrola może więc pomóc odeprzeć ryzyko powikłań sercowych – ataku serca, udaru,, niewydolności serca, i tym samym uniknąć przedwczesnej śmierci oraz niepełnosprawności wśród osób z cukrzycą. Mogą one również pomóc w zapobieganiu innym problemom, które mogą wyniknąć z wpływu cukrzycy na naczynia krwionośne, w tym ślepota, nerwobóle lub drętwienie oraz niewydolności nerek.

“Przy wartości HbA1c na wysokości 8 %, lekarz powinien indywidualizować terapię na podstawie wywiadu rodzinnego, jego wieku, trybu życia i przyjmowanych leków” mówi Hayward.

Jednym z ważniejszych elementów uzyskania właściwej kontroli cukrzycy jest dieta cukrzycowa, aktywność fizyczna, a także regularne pomiary poziomu cukru we krwi – niezależnie czy cierpimy na cukrzycę typu 1 czy typ 2.

Monika Ostrowska

UkończyłaM Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe w Londynie. Od czasu poślubienia diabetyka typu 1, cukrzyca i jej zagadnienia stały się moją największą pasją. Każdą wolną chwilę spędzam na pogłębianiu wiedzy o biologii cukrzycy.

Uważam, że o cukrzycy mówi się stanowczo za mało, a wiedza o niej powinna być popularyzowana, w zwłaszcza w szkołach. Szczególnie interesują mnie zaganiania z zakresu dietoterapii i dietetyki, a także nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Śledzę wszystkie najnowsze doniesienia z zakresu badań nad komórkami macierzystymi, przeszczepami oraz terapiami lekowymi.

W Cukrzyca Polska odpowiadam za wiadomości, zwłaszcza z zakresu cukrzycy typu 1, a także za marketing i komunikację.

W czasie wolnym lubię biegać oraz czytać.

Przejdź do strony z pozostałymi autorami portalu Cukrzyca Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.