Dzieci i młodzież Przyczyny i czynniki ryzyka Typ 2 Wiadomości

Rośnie liczba ludzi otyłych – najnowsze badania

rośnie liczba ludzi otyłych na świecie

 

Jeśli obecne tendencje nie ulegną zmianie, według najnowszych prognoz, w 2045 roku co ósma osoba na świecie będzie cierpiała na cukrzycę typu 2. Problem otyłości na świecie i związanych z nią chorób ciągle rośnie – jakie perspektywy czekają nas, jeśli nie zmienimy aktualnego stylu życia?

Niepokojące prognozy

Wyniki badań opracowanych przez angielskich i duńskich naukowców są bardzo niepokojące.
Światowy wskaźnik otyłości ciągle rośnie – w 2017 roku, 14% ludności na świecie było otyłych oraz 9% cierpiało na cukrzycę typu 2. Na tegorocznym kongresie w Wiedniu, badacze zasugerowali, że jeśli tempo wzrostu ilości ludzi otyłych na świecie nie zmieni się, w 2045 roku 22% populacji będzie otyłych, a 14% będzie cukrzykami typu 2.

Zespół badaczy, do których należeli m.in. Naukowcy z londyńskiego University College London odnotował, iż otyłość w Wielkiej Brytanii może wzrosnąć z 32% do 48% w 2045, tym samym sprawiając, iż połowa populacji brytyjskiej będzie klasyfikowana jako otyła. Procent osób z cukrzycą w tym kraju również ma wzrosnąć – z 10.2% do 12.6%. Prognozy są więc bardzo niepokojące.

Potrzeba działań

Tak przerażające prognozy wymagają podjęcia zdecydowanych kroków w kierunku prewencji dalszego wzrostu wskaźników otyłości i cukrzycy na świecie.

Dr Alan Moses z duńskiego ośrodka Novo Nordisk Research and Development twierdzi, że otyłość i cukrzyca na świecie będą się rozpowszechniać o ile nie zostaną wdrożone stanowcze kroki w kierunku ograniczenia rozwoju tych schorzeń.

W tym roku, w Wielkiej Brytanii w życie weszło rozporządzenie nakładające dodatkowy podatek na producentów wytwarzających produkty spożywcze o dużej zawartości cukru. W zeszłym roku zmniejszono też liczbę reklam produktów wysokocukrowych, adresowanych do dzieci. W wielu szpitalach i ośrodkach publicznych prowadzane są kampanie mające na celu profilaktykę chorób metabolicznych, szczególnie otyłości i cukrzycy typu 2. Wszystkie te działania mają na celu globalne zmniejszenie wskaźnika otyłości na świecie.

Jeśli nic nie zmienimy, nic się nie zmieni

Choć działania na wielką skalę są niewątpliwie ważnym elementem, który należy wdrożyć by walczyć z rosnącymi wskaźnikami otyłości na świecie, ważne są też działania lokalne. Wiele badań pokazuje, jak najbliższe otoczenie wpływa na nas i nasze nawyki żywieniowe – zarówno w pozytywnym, jaki negatywnym sensie.

Pojawia się coraz więcej przesłanek, iż dzieci otyłych rodziców w którymś momencie życia również zmagają się z nadmierną masą ciała w konsekwencji przejmowania nieprawidłowych nawyków żywieniowych dorosłych.

Przeczytaj o objawach cukrzycy u dzieci

Co ciekawe, parterzy również mają wzajemny wpływ na swoją kondycję zdrowotną i wskaźnik masy ciała.

Ostatnie badania, opracowane przez naukowców z Departments of Public Health at the University of Copenhagen and Aarhus University pokazują, iż małżeństwa współdzielą ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badacze wykazali zależność między masą ciała jednego z partnerów,a ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. u drugiego.

Choć naukowcy udowodnili jedynie możliwe powiązanie, na które wpływa wiele innych czynników, badanie pokazuje, że nasze otoczenie w znacznym stopniu może wpływać na nasze wybory żywieniowe i ryzyko rozwoju otyłości.

Choć to pozornie zła wiadomość, możemy wykorzystać ją w pozytywny sposób – zmieniając swoje nawyki dietetyczne wpływać na otoczenie w sposób pozytywny, tym samym “zarażając” zdrowszym stylem życia i “dokładając cegiełkę” do zmniejszania wskaźnika otyłości na świecie.

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymaj 9 darmowych jadłospisów dla cukrzyków

Źródła:

1. https://www.diabetes.co.uk/news/2018/apr/sugar-tax-comes-into-effect-in-the-uk-98473800.html
2. https://www.diabetes.co.uk/news/2018/may/rising-worldwide-obesity-rates-revealed-in-new-research-92536720.html
3. https://www.diabetes.co.uk/news/2018/may/type-2-diabetes-risk-shared-by-married-couples,-study-suggests-92549144.html

Sonia Walla

Jestem dietetykiem z wykształcenia i pasji. Wiedzę zdobytą na studiach stale poszerzam poprzez uczestnictwo w kursach związanych z szeroko pojętą tematyką żywienia człowieka - zarówno z kręgu dietoterapii jak i dietetyki i suplementacji. Są one dla mnie bodźcem do dalszej nauki o wpływie diety na zdrowie i ukierunkowały mnie na dietetykę kliniczną, w zakresie której chciałabym specjalizować się w przyszłości.

W praktyce dietetycznej spotykam pacjentów z różnymi schorzeniami - bardzo często również tych z zaburzeniami glikemii, insulinoopornością i cukrzycą. Z ciekawością zgłębiam również temat problemów hormonalnych, szczególnie dotyczących pracy tarczycy. Zalecenia dietetyczne komponuję w oparciu o najnowsze doniesienia z dziedziny żywienia, stosując indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Oprócz pracy w gabinecie, jestem autorem artykułów z zakresu dietetyki i suplementacji oraz twórcą publikacji popularnonaukowej pt. „Dieta bezglutenowa - czy ma sens u osób tolerujących gluten?” zrealizowanej przy współpracy z Jagiellońskim Centrum Innowacji. Mam również przyjemność być jednym z autorów portalu www.cukrzycapolska.pl , gdzie publikuję najnowsze doniesienia z dziedziny diabetologii i żywienia w cukrzycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.